Соціум

Депутати працювали в умовах критичного кворуму

На участь у пленарному засіданні 52-ї сесії міської ради зареєструвалися 35 депутатів — критичний кворум, враховуючи розбіжність думок окремих депутатських груп при голосуванні. Хоча в процесі засідання кількість обранців у сесійній залі коливалася в межах 40 осіб, необхідний 31 голос для ухвалення представлених проектів рішень отримати вдавалося далеко не завжди. Відтак міській раді нічого не залишалося, як жертвувати своїм регламентом, щоразу порушуючи його положення і повертаючись до голосування з багатьох пунктів порядку денного по декілька разів, удаючись навіть до поіменного голосування у зовсім не принципових питаннях. Така ситуація розбалансованості призводила до взаємних звинувачень, надмірних емоцій, хаотичної аритмії сесійного дійства. Дехто з депутатів навіть був змушений закликати колег “не перетворювати сесію на цирк і фарс”.

На участь у пленарному засіданні 52-ї сесії міської ради зареєструвалися 35 депутатів — критичний кворум, враховуючи розбіжність думок окремих депутатських груп при голосуванні. Хоча в процесі засідання кількість обранців у сесійній залі коливалася в межах 40 осіб, необхідний 31 голос для ухвалення представлених проектів рішень отримати вдавалося далеко не завжди. Відтак міській раді нічого не залишалося, як жертвувати своїм регламентом, щоразу порушуючи його положення і повертаючись до голосування з багатьох пунктів порядку денного по декілька разів, удаючись навіть до поіменного голосування у зовсім не принципових питаннях. Така ситуація розбалансованості призводила до взаємних звинувачень, надмірних емоцій, хаотичної аритмії сесійного дійства. Дехто з депутатів навіть був змушений закликати колег “не перетворювати сесію на цирк і фарс”.

Показово, що зриви робочого ритму розпочалися з першого пункту порядку денного: щодо присвоєння звання “Почесний громадянин міста Хмельницького”. Проголосувавши за представлені кандидатури Героїв України, учасників АТО та активістів Євромайдану Артема Мазура, Людмили Шеремет і Олександра Петраківського, депутати розділилися щодо відзначення цим званням учасника бойових дій у Великій Вітчизняній війні, кавалера багатьох орденів і медалей, активіста ветеранського руху генерал-майора Івана Бабака. Незважаючи на те, що на його підтримку виступив виконуючий обов’язки міського голови, секретар міської ради Костянтин Чернилевський, закликавши колег збільшити як виняток встановлену квоту на це звання, необхідної кількості голосів кандидатура ветерана не набрала. Лише наприкінці засідання депутати погодилися повернутися до повторного голосування і мінімально потрібна кількість голосів була отримана. Зате без проблем вони затвердили нову міську нагороду: Почесну відзнаку міської громади “Мужність і відвага”, зміни в рішення 10-ї сесії та звіт про використання коштів цільового фонду за І півріччя. Надалі ж знову стався казус критичного кворуму.
Проект рішення про утворення управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю не всі обранці сприйняли з відкритою душею. Між тим потреба у відновленні такого контролю міською владою назріла давно, практично одразу після того, як ці функції були покладені виключно на структури державного підпорядкування. Відтоді, як висловився ветеран депутатського корпусу Іван Бухал, “розпочалася практика бриття будівельників за таксою п’ять доларів за квадратний метр”. Крім того, втративши фактичну можливість впливати на забудовників, міська влада змушена була безпомічно спостерігати численні порушення на території міста, пов’язані з їхніми діями. На місцях це спричинило бурхливу хвилю протестів жителів, місцевої ініціативи проти забудови дворів, зелених зон тощо. На підтримку утворення цього управління міської ради виступили Олександр Кізляр, Віталій Діденко, Анатолій Собко, Людмила Бойчук — представники різних депутатських об’єднань. Але з першої спроби досягти успіху не вдалося: позначилась протилежна позиція будівельного лобі, зацікавленого у збереженні своїх вольностей. Не витримав навіть завжди стриманий в оцінках Костянтин Чернилевський: “У цій залі сидять люди, які безпосередньо причетні до порушень у будівництві, такого більше не повинно бути на території міста”. Відтак лише з другої спроби і в поіменному режимі сесія ухвалила представлений проект.
Рекордним за кількістю переголосувань виявився злощасний пункт порядку денного №43, який передбачав надання дозволу юридичним особам на розроблення проектів земле-устрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування. Простіше кажучи, цей дозвіл відкриває зелене світло для забудови ділянок як житловими будинками, так і комерційними об’єктами. Депутати чотири (!) рази намагалися проголосувати цей пункт, але це їм вдалося зробити знову ж таки у поіменному режимі. Парадокс, що своє право на такий дозвіл добивалося управління житлово-комунального господарства міської ради — остання з її структур, котра в такий спосіб може вирішити хоча б частково житлову проблему своїх працівників, претендуючи на відповідний відсоток квартир від забудовника, якому надає виділену земельну ділянку.
Питання землеустрою за традицією складають левову частку порядку денного. Цього разу з 66 його пунктів 37 стосувалися цієї сфери. Якщо ці питання належать до законних інте-ресів громадян, проблем із ними ніколи не виникає, незважаючи навіть на зауваження юридичної служби. Інша річ, коли питання землеустрою стосується бізнес-інтересів, тоді часто виникають складнощі. Не секрет, що значна частина депутатського корпусу прямо чи опосередковано пов’язана з бізнесом і це визначає їхнє голосування. Нинішня ж передвиборча ситуація неабияк позначається на рішеннях депутатів. З одного боку, відчутне бажання, користуючись правами свого мандата, зберегти здобуті позиції або їх розширити. З іншого, є прагнення продовжити депутатство у наступній каденції, а це змушує шукати перспективну політичну силу, здатну подолати встановлений бар’єр і отримати місце в її списку. Водночас потребою стає закріпити чи нарешті встановити свій авторитет серед виборців, пам’ятаючи, що кількість виборчих округів, а відповідно і депутатських мандатів буде зменшено. Отже, конкуренція між майбутніми кандидатами стає гострішою і це позначається на їхній поведінці.
На цьому засіданні своєрідними “золотими” стали голоси трьох членів фракції ВО “Свобода”. Дотримуючись чіткої позиції позбавлення додаткових пільг бізнес-структурам, в умовах критичного кворуму їхнє голосування нерідко ставало вирішальним, викликаючи бурхливе невдоволення у колег з фракції ВО “Батьківщина”. Остання, виступаючи на засіданні у неповному складі, не могла, як раніше, забезпечувати результативне голосування. Певна розбалансованість депутатського корпусу на фініші його діяльності також позначилась у процесі роботи. Виходило так, що постійні комісії попередньо злагоджено узгоджували ухвалення представлених проектів рішень, а при їх обговоренні та голосуванні виникали несподівані проблеми.
Характерно, що до таких казусів вдалися навіть виконком та деякі підрозділи міської ради. Так, представлений заступником міського голови Андрієм Капурою проект рішення про міжстатейні зміни у міському бюджеті для забезпечення реконструкції котелень та системи опалення у лазні №1 викликав жорсткий спротив з боку начальника фінансового управління Наталі Степанової: документ не узгоджувався з управлінням, а всі зміни бюджету є виключно його прерогативою. А ось її протест проти збільшення чисельності штату управління праці та  соціального захисту населення депутати не підтримали. Перемогли аргументи його керівника Словяна Воронецького щодо збільшення навантаження на працівників управління у зв’язку зі зростанням звернень за субсидіями на оплату житлово-комунальних тарифів.
Натомість повноцінну єдність депутати демонстрували при розгляді місцевої ініціативи підприємців з “Дитячого світу”, зменшивши розмір орендної плати на 50% для тих, хто працює на першому поверсі. Тим самим прирівнявши в правах з усіма іншими підприємцями у цьому торговельному центрі.
На захист інтересів підприємців міські обранці виступили у їх конфлікті з власниками ТОВ “Речовий ринок “Торговий дім “Бартерсервіс”. Поклавши край цій скандальній історії, міська рада сесійним рішенням не поновила договір оренди земельної ділянки з цим товариством.
Підтримали обранці й ліквідацію Центру надання адміністративних послуг і утворення відповідного управління міської ради на його базі. Таким чином вони врахували законодавчі зміни у процесі адміністративно-територіальної реформи, які передають низку додаткових  повноважень від державних відомств органам місцевого самоврядування. Це однак потребує забезпечення новоутвореної структури додатковими технічними засобами та робочими місцями. Загальне депутатське побажання висловив Іван Бухал: “У новому управлінні має бути налагоджена така організація роботи, щоб не люди чекали прийому, а людей чекали чиновники”.
Іншим знаковим рішенням міської ради стала згода на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади міста цілісного майнового комплексу державного закладу “Вузлова лікарня станції Гречани Південно-Західної залізниці”. Водночас начальник управління охорони здоров’я Михайло Василишин проінформував колег, що паралельно з цим у мікрорайоні Гречани є необхідність відкрити амбулаторію сімейного типу і філію дитячої лікарні.
Характерно, що передвиборчий клопіт мають не лише міські обранці. Схоже, на це хворіють і деякі громадські об’єднання, зокрема так звані “територіальна громада” і “територіальна дружина”. Після нетривалої перерви їхні представники знову вийшли “у світ”, звинувативши депутатів у порушенні Конституції при оренді та продажу комунального майна. За їхньою традицією, дісталося “на горіхи” новому прокурору міста Володимиру Базану, який “буде відповідати перед народом”.
Народу ж через депутатів Володимир Базан докладно розповів про результати діяльності прокуратури міста за актуальними напрямками, відповів обранцям на запитання і взяв до уваги їхні пропозиції та зауваження.
Чимало пропозицій самим депутатам висловив громадський активіст Володимир Корчинський. Вони стосувалися різних питань з благоустрою міста: відсутності номерів на будинках, стану поштових скриньок на вулицях, пришвидшенні відкриття лазні №1, роботи ринку “Ранковий” тощо.
Натомість зі зверненням виступила і сама міська рада: до керівництва області щодо ситуації, котра склалась на вулиці Кам’янецькій у зв’язку з її перевантаженням пасажирським транспортом приміського сполучення. Для покращення пропонується змінити низку маршрутів автобусних рейсів, використовуючи, зокрема, автостанцію №6. Щодо цього думки депутатів не різнилися. Щоправда, кворуму для цього вистачало.
Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *