Напередодні Дня підприємця ми зустрілися з лідером однієї з найвпливовіших у нашім місті та краї громадської організації “Асоціація Хмельницьких ринків” Валерієм Таратасюком, розпочавши діалог з традиційного запитання про те, як хмельницькі підприємці зустрінуть своє цьогорічне професійне свято.
Напередодні Дня підприємця ми зустрілися з лідером однієї з найвпливовіших у нашім місті та краї громадської організації “Асоціація Хмельницьких ринків” Валерієм Таратасюком, розпочавши діалог з традиційного запитання про те, як хмельницькі підприємці зустрінуть своє цьогорічне професійне свято.
— Звичайно ж, професійним святом цей день календаря для підприємців малого і середнього бізнесу, інтереси яких ми прагнемо представляти та захищати, можна називати цілком умовно. Це для нас радше гарний привід для підбиття підсумків спільної діяльності за певний період, — зауважив Валерій Романович. — Нині нам не до свят через ситуацію в країні. Хоча принципова розмова про стан справ та проблеми у малому і середньому бізнесі у нас обов’язково відбудеться. Адже наша асоціація, за плечима якої 12 років діяльності, як на мене, має моральне право давати гострі оцінки всьому, що відбувається в державі загалом і щодо стану підприємництва зокрема.
Нагадаю, що поштовхом для об’єднання підприємців, спершу тих, які працювали на міських ринках, став тиск держави на малий та середній бізнес на всіх рівнях і, зокрема, законодавчому. Наша асоціація у своїй діяльності завжди опиралася на це засадниче правило, зрозуміло, не відкидаючи руки щирої допомоги тих посадовців чи представників політичних сил, парламентаріїв, які реально прагнули з нами співпрацювати. Згадайте, наприклад, як непросто нам довелося вести боротьбу з незаконними діями щодо введення в дію ТСЦ “Поділля”! Чого коштує нині об’єднанням підприємців країни протистояння незаконному тиску на нас через податкове законодавство, до постійного вдосконалення якого наша асоціація має прямий стосунок. Ми завжди шукали певні компроміси з законодавцями, владою, проте, коли наші аргументи не діяли, асоціація йшла і на радикальні протестні акції. Тож сьогодні маємо своє представництво в усіх загальноукраїнських громадських інституціях підприємців, при Кабміні та парламенті. В нашій області до нас приєдналися практично всі впливові громадські об’єднання підприємців.
— Як впливаєте на нинішню складну ситуацію з підприємництвом у країні? Відомо, що уряд, парламент вдалися до багатьох непопулярних заходів у сфері економіки, зокрема в податковому законодавстві, що вдарило по малому і середньому бізнесу. Чого тільки варті спроби узаконити застосування реєстраторів розрахункових операторів, новації до підприємців-“спрощенців”, які викликали відверте обурення у їх середовищі, додали соціальної напруги на наших ринках.
— Якраз під тиском підприємницького середовища Верховна Рада пішла нам назустріч, схваливши законопроект “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій”. Це хоч і не вирішило всі наші проблеми, проте значно зняло напругу. Зауважу, щоб виправити помилки, насамперед уряду, треба внести зміни до десятка законодавчих актів, уже прийнятих парламентом. Представники нашої асоціації були присутні на всіх засіданнях профільного парламентського комітету з цих питань та входять до складу авторського колективу розробників згаданого закону. Тобто ми втручаємось у безпосереднє вирішення проблем на законодавчому рівні, пропонуючи власні напрацювання.
Принагідно хочу подякувати за співпрацю у вирішенні всіх цих питань депутатам нашої міської ради, міськвиконкому, окремим парламентаріям, колишнім і нинішнім, — Олегу Лукашуку, Андрію Павловському, Леву Бірюку, а сьогодні Сергію Мельнику за співпрацю у захисті інтересів підприємців. Хоча повторюсь, ми добре усвідомлюємо, що головна роль у вирішенні наших проблем лягає на нас самих.
— Яким бачиться вам план дій асоціації?
— Він був і є незмінним — захист законних інтересів малого та середнього бізнесу. Дуже актуальним є нині бодай тимчасове призупинення застосування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель в 2016 році в умовах нинішньої економічної кризи в країні. Наші пропозиції щодо вирішення цієї проблеми оперативно підтримали народні депутати Сергій Мельник та Оксана Продан і ми сподіваємося, що Верховна Рада законодавчо закріпить ці зміни в Податковому кодексі. Адже на тлі розмов про децентралізацію влади та надання більших повноважень місцевому самоврядуванню жодна територіальна громада досі не може визначати рівень такої індексації своїх земель, бо розгляд цих питань досі монополізує Держкомстат.
Взагалі ж нині, наскільки володію інформацією, навіть за кількісною характеристикою у парламенті найбільше виноситься законодавчих ініціатив у сфері податкового законодавства, що лише засвідчує актуальність та складність цих проблем, у вирішенні яких на всіх рівнях та різними методами ми беремо найактивнішу участь.
— Що побажаєте своїм колегам-підприємцям?
— Найперше, витримки. Нам доводилося переживати у часи незалежності дуже скрутні ситуації. Проте нині їх ще більше ускладнила війна, хоч це аж ніяк не означає, що ми повинні відмовитися від принципового захисту своїх інтересів, які невіддільні, в чому я переконаний, від інтересів нашої держави.
Розмовляв Б.Демків