Пленарне засідання 34-ї сесії обласної ради, яке відбулося минулого тижня, мало декілька особливостей, котрі вирізняють його за весь період нинішнього скликання.
Пленарне засідання 34-ї сесії обласної ради, яке відбулося минулого тижня, мало декілька особливостей, котрі вирізняють його за весь період нинішнього скликання.
Так, незважаючи на досить об’ємний порядок денний, що складався з-понад 40 питань, обранці впоралися з ним за рекордний час ще до обідньої перерви.
Практично на одному диханні, без традиційного обговорення сесія розібралась одразу з 14 обласними програмами з різних сфер життєдіяльності краю. Що напрочуд дивно, враховуючи ймовірність завершення цим зібранням своєї діяльності у форматі спільної роботи, депутати, які взяли у ньому участь, фактично уникнули власного піару, хоча виборча кампанія реально вже стартувала. Склалося враження, що всі охочі до продовження свого перебування у почесному і бажаному статусі народного обранця надали перевагу суспільній “засвітці” на місцях, а не з мікрофонів сесійної зали — така собі життєва прагматика “синиці в руці”. Щоправда, дехто не відкидав можливості використати останній шанс нагадати про себе виборцям, а головне — партійним осередкам. Останні, як відомо, формуватимуть списки на вже скорочену кількість депутатських мандатів. Можливо, швидкоплинність засідання пояснювалася прагненням якнайшвидше повернутися до безпосередньої роботи з виборцями?..
Натомість початок пленарної роботи не відрізнявся від звичного процесу. Нагадавши колегам, що засідання відбувається напередодні Дня Незалежності, голова облради Іван Гончар закликав хвилиною мовчання вшанувати героїв Небесної сотні та загиблих учасників АТО. Крім того, він повідомив, що депутатський загал поповнився новоствореною групою “Патріот УКРОП” з п’яти членів, яку очолив екс-батьківщинівець Леонід Бриндіков. Нагадали про себе й фракції. Народнопартієць Микола Катеренчук закликав здійснювати призначення керівників і посадовців не за діючим політичним, а за професійним принципом, змінюючи надалі не більше третини керівного складу адміністрацій та установ. Іван Гончар, схваливши доцільність пропозиції, однак зауважив, що існує відповідний закон, крім того, “ми не можемо втручатися у рішення Президента, прем’єр-міністра і Верховної Ради”. Отож потрібних голосів, аби пропозиція стала зверненням обласної ради, не вистачило.
А ось ініціатива фракції ВО “Свобода” підтримку сесійної зали знайшла: звернутися до Верховної Ради щодо продовження мораторію на продаж землі до 2020 року. Між тим аргументації ініціаторів щодо неприпустимості взагалі торгувати рідною землею чомусь обмежилась лише п’ятьма роками, втім, схоже, на це вони не звернули уваги. Депутати розглянули долю низки своїх запитів, продовживши щодо окремих з них термін дії та відповідний контроль. Віталій Олуйко навпаки свій запит погодився зняти з контролю, задовольнившись реакцією прокуратури та Держфіннагляду на “порушення і приписки при використанні коштів субвенції з обласного бюджету міському бюджету міста Хмельницького”.
Характерно, що на завершення каденції депутати висловили незадоволення демонстрацією свого особистого голосування у відкритому відеоформаті. Іван Гончар їх заспокоїв тим, що не йдеться про якусь дискримінацію чи свідому маніпуляцію: просто система “Віче” в облраді є найстарішою серед обласних центрів, потребує заміни, як і комплект комп’ютерів, отож є потреба у відповідній модернізації. Втім, чи встигне нинішній склад ради це здійснити, невідомо. Принаймні, у пакеті програмних питань порядку денного ця реформація не значилась, а приймався він в автоматичному режимі: без додаткових пропозицій та зауважень, що частіше за все обов’язково мало місце раніше.
Обранці оминули публічною увагою чимало знакових положень програмних документів, які, думається, заслуговували на певні коментарі та висновки. Наприклад, щодо сфери зайнятості констатувалося, що чисельність зайнятого населення в області торік зменшилась на 9%, а число вакансій — на 26,5%. При цьому на підприємствах було прийнято на роботу 50,2 тисячі осіб, а звільнено 57,5 тисячі. Кількість же пільговиків (інвалідів, ветеранів війни та праці) за даними єдиного державного реєстру становить нині 25,5% всього населення Хмельниччини.
Показові цифри і в сфері охорони громадського порядку. Так, питома вага кримінальних порушень у громадських місцях обласного центру зросла до 22,1%. Маємо суттєвий ріст злочинності загалом у регіоні: на Старокостянтинівщині — 300%, у Хмельницькому районі — 100%, Шепетівському — 85,7%, Ярмолинецькому — 50%, у місті Кам’янці-Подільському — 107,7%.
На жаль, узяти на себе хоча б побічний аналіз і зв’язок у цих процесах ніхто не наважився. Зате з гордістю відзначалось, що за темпами проведення адміністративно-територіальної реформи ми займаємо провідну — третю позицію в державі, в області вже утворено 23 об’єднані територіальні громади.
Так само спокійно і майже безконфліктно депутати визначилися з кадровими призначеннями та щодо дозволів на користування надрами. Лише єдиний пункт з останнього переліку викликав деяку затримку: щодо погодження дозволу “Майдан-Вильському комбінату вогнетривів” з видобутку сировини для виробництва керамічної плитки. Перемогла позиція більшості, яку сформулював голова облради: “Якщо перешкоджатимемо інвесторам, вони в область не йтимуть, а економіка краю не розвиватиметься”.
Сесія також проголосувала зміни до бюджету області й розглянула пропозиції щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО і створення для їх обслуговування реабілітаційного центру.
Володимир Разуваєв