Соціум

Газовий колапс

Саме так назвали нинішню ситуацію на ринку природного газу хмельницькі газівники на зустрічі з представниками місцевих ЗМІ.

Саме так назвали нинішню ситуацію на ринку природного газу хмельницькі газівники на зустрічі з представниками місцевих ЗМІ.

Заступник голови правління компанії з обліку та постачання природного газу ПАТ “Хмельницькгаз” Віталій Рейда повідомив журналістам, що з 1 липня, після розділу облгазів на дві різні компанії (згідно з Законом України “Про засади функціонування ринку природного газу”), Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг змінила й алгоритм розподілу коштів, що надходять від споживачів. Для поточних рахунків, на яких концентруються грошові надходження, встановлено спеціальний режим використання. Якщо раніше відбувався пропорційний розподіл коштів: приблизно 84,1% скеровувалося НАК “Нафтогаз України”, 3,4% — у державний бюджет, 2,7% — магістральним підприємствам, майже 9,8% — облгазам за транспортування та постачання блакитного палива, то тепер газопостачальні й газорозподільні підприємства єдині перестали отримувати належну їм тарифну виручку. Хоча вона — єдине джерело надходжень, за рахунок яких здійснюється вся виробнича діяльність товариства.
Свою стурбованість проблемами висловила і директор новоствореного “Хмельницькгаз збуту” Олександра Панькевич. Вона розповіла, що весь статутний капітал був використаний на поповнення електронного рахунку ПДВ з метою своєчасної реєстрації та надання податкових накладних для споживачів-платників ПДВ. Нині ж на рахунках товариства вже заблоковано понад 17,8 мільйона гривень. У зв’язку з цим товариство не може продовжувати господарсько-економічну діяльність: видавати заробітну плату, сплачувати податки до бюджетів усіх рівнів, єдиний соціальний внесок та ін.
Через відсутність коштів у ПАТ “Хмельницькгаз” підприємство не може повністю виконати всі необхідні роботи з підготовки до опалювального періоду. Однак, щоб взимку уникнути проблем з безперебійним та безаварійним газопостачанням, до кінця жовтня компанії необхідно обов’язково замінити та капітально відремонтувати 37 км газопроводів, провести модернізацію першочергових об’єктів систем газопостачання, замінити обладнання на 664 газорозподільних та шафнорегуляторних пунктах та ін. На це потрібно щонайменше 18 млн. грн.
Безгрошів’я ставить під загрозу можливість подальшого встановлення безкоштовних лічильників для населення, а також друк і доставку квитанцій для оплати за газ, підготовку нових договорів… Безумовно, відсутність коштів у підприємства внесе корективи у цілодобове функціонування аварійно-диспетчерських служб області, для яких щоденні витрати паливно-мастильних матеріалів, спецодягу, спецінструменту життєво необхідні.
Наразі, як повідомили представники газових підприємств, вживаються термінові заходи, аби хоч якось втримати ситуацію під контролем. Щоправда, це вдарить, у першу чергу, по кишенях двотисячного колективу працівників — їх примусово відправлятимуть у безоплатні відпустки, а з 1 жовтня буде запроваджено чотириденний робочий тиждень.
“Ми дуже стурбовані, що можемо втратити кваліфікованих робітників. Не менше переживаємо і за своїх споживачів… Адже наслідки сьогоднішніх проблем незабаром відчують і вони — 4,5 тисячі юридичних осіб та 490 тисяч домогосподарств”, — наголосив Віталій Рейда.
Керівництво ПАТ “Хмельницькгаз” та ТОВ “Хмельницькгаз збут” б’є  на сполох, але поки що звернення не дали жодних обнадійливих результатів.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *