Соціум

Пристрасті навколо кардіодиспансеру, який не квапиться стати обласним кардіоцентром…

Ми вже писали, що відбулося друге засідання “круглого столу” при облраді та обл-держадміністрації, на якому йшла мова про створення обласного кардіоцентру. На жаль, доводиться знову наголошувати, що в ході цієї доволі емоційної дискусії офіційні представники медичного відомства при підтримці головуючого на цьому заході, першого заступника голови облдержадміністрації Володимира Калініченка та заступника голови облради Ігоря Хитрука більше схилялися до позиції директора департаменту охорони здоров’я Якова Цуглевича.

Ми вже писали, що відбулося друге засідання “круглого столу” при облраді та обл-держадміністрації, на якому йшла мова про створення обласного кардіоцентру. На жаль, доводиться знову наголошувати, що в ході цієї доволі емоційної дискусії офіційні представники медичного відомства при підтримці головуючого на цьому заході, першого заступника голови облдержадміністрації Володимира Калініченка та заступника голови облради Ігоря Хитрука більше схилялися до позиції директора департаменту охорони здоров’я Якова Цуглевича.

З його виступу стає зрозуміло, що він не бачить жодної альтернативи запланованому створенню обласного кардіоценру фактично через ліквідацію обласного кардіодиспансеру, хоч і завуальовував ці плани  відомства, посилаючись на авторитетну думку фахівців зі столиці та досвід інших областей, не уникнувши упередженої оцінки діяльності колективу кардіодиспасеру. Не дивно, що головний лікар диспансеру Ігор Салабай змушений був перед присутніми спростовувати ці несправедливі критичні випади на адресу своєї медичної установи, а вже потім досить переконливо пояснювати, що жодної логіки у фактичному її знищенні немає. Він зазначив, що ці до кінця непродумані дії керівництва департаменту можуть вкрай негативно позначитися на якості як кардіотерапії, так і реабілітації хворих, що, власне, робить на найвищому рівні цей медичний заклад. За нинішніми розмовами про вдосконалення та реорганізацію кардіологічної служби в області у чиновницьких кабінетах, на його думку, відсутній фаховий, зокрема економічний аналіз цієї ініціативи, хоча він вважає, що такий кардіоцентр можна створювати як самостійну і незалежну структуру. І дуже шкода, що ніхто досі у владних коридорах не взяв до уваги позицію головного лікаря, не дослухався до думки колективу, який був змушений ініціювати розгляд цієї проблеми з широким залученням громадськості.
А висновки тих, хто долучився до вивчення суті цієї проблеми, зводяться до значного зменшення у новоствореному закладі терапевтичних місць насамперед через те, що тут буде робитися наголос на збільшенні кількості хірургічних операцій, які не завжди доцільні і не по кишені пересічному хворому. На думку фахівців, зі ста пацієнтів у середньому п’ятеро потребують хірургічного лікування, за яким настає відповідальний етап кардіотерапевтичних заходів, які в такому центрі не буде змоги проводити на належному рівні. Що тоді робити 95% хворих, які потребують якісної кардіотерапії, що нині надається в диспансері, а завтра буде зведена до мінімуму, загалом на рівні лікарських консультацій? Попри високу оцінку паном Цуглевичем роботи обласної кардіослужби, на місцях, у районних лікарнях, такої фахової допомоги хворим, яка нині здійснюється в кардіодиспансері, немає змоги надавати.
Турбує громадських експертів і те, що в кардіоцентрі буде тільки збільшуватися кількість кардіооперацій та хірургічних ліжок, розрахованих переважно на матеріально забезпечених людей. Один із активістів ради ГО “Майдан” Алім Міщук у своєму виступі взагалі заявив про наявність в області хірургічного лобі, з ініціативи якого пан Цуглевич зайняв посаду директора департаменту охорони здоров’я, а тепер у такий спосіб за це розраховується.
На особливості кардіотерапії звернув увагу відомий підприємець, голова “Асоціації Хмельницьких ринків” Валерій Таратасюк, який на власному досвіді охарактеризував цю проблему, наголосивши на тіньових схемах в оплаті кардіохірургії, які існують і в нашому краї, ціни на послуги якої значно вищі, ніж у столиці.
Звучали думки і про те, що ідея створення обласного кардіоцентру в запропонованому форматі — ніщо інше, як спроба цинічної майбутньої приватизації досі елітної медичної установи, якою є обласний кардіодиспансер, ділками від медицини, серед яких, зокрема, фігурували прізвища деяких керівників обласної лікарні. Зрозуміло, що голову проф-кому колективу диспансеру Галину Борецьку найбільше хвилювало: чи не залишаться без роботи всі 176 працівників, які, власне, ініціювали своїми неодноразовими зверненнями і цей “круглий стіл”.
Якраз на всі ознаки такої конфліктної ситуації звернула увагу начальник обласного відділення Національної служби посередництва та примирення Тетяна Бабич, яка закликала керівництво області й галузевого департаменту врахувати, що у цій проблемі є дві складові — соціально-економічна і, власне, особливості трудових відносин.
Слід також визнати, що саме засідання “круглого столу” проходило доволі емоційно, було тут немало зайвих людей, які традиційно приходять на подібні заходи, аби безпредметно покричати та засвітитися. Цей закид варто адресувати зокрема і раді “Майдану”, активістів якої тут було найбільше. Проте відчувалося, що і представники влади були неготовими до подібної розмови, тож не дивно, що до конкретних рішень не дійшло.
А чи буде ефективною діяльність робочої групи, яку пан Калініченко доручив створити за підсумками цього “круглого столу” Якову Цуглевичу, також велике питання. Тож пристрасті навколо майбутньої долі і обласного кардіодиспасеру, і кардіо-центру, який поки що існує лише в планах його ініціаторів, на жаль, ще тільки розгораються…
В.Сівач
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *