Одним із найпоширеніших міфів російської пропаганди є те, що Україна нікого не цікавить і ніхто нам у цій війні допомагати не буде. Спробую цей міф розвіяти.
Одним із найпоширеніших міфів російської пропаганди є те, що Україна нікого не цікавить і ніхто нам у цій війні допомагати не буде. Спробую цей міф розвіяти.
У липні минулого року група молодих чеських активістів під час протестних акцій під російським посольством у Празі вирішила продовжити боротьбу на підтримку України, створивши мікромайдан під назвою Капутін. До його складу ввійшли Міхал Майзнер, Отакар ван Гемунд, Зюзька Ванькова та інші. Мікромайдан організував і провів акції “Ні — Містралям”, “Президенте, відійдіть”.
6 вересня 2014-ого в центрі Праги на Староміській площі з’явилися намети й відбувся перший вікендовий Майдан на підтримку України. Він одразу привернув до себе увагу і став місцем зустрічей чехів, українців, росіян, спілкування однодумців, де можна дізнатися та ділитися правдивою інформацією про події в Україні. Тут можна було зустріти відомих чеських політиків, зокрема Яроміра Штетіну, Карла Шварценберга.
За півроку празький Майдан став некомерційною організацією, яка нараховує 27 постійних членів. Організація відіграє важливу роль в інформаційній політиці. Кожного вікенду активісти інформують тисячі жителів та гостей Праги про події в Україні, проводять акції протесту проти російської агресії, на підтримку політв’язнів у Росії тощо. А також збирають гуманітарну допомогу для української армії, беруть активну участь у громадському житті українців у Празі. Новими проектами Майдану стали презентація фільму “Добровольці Божої Чоти” в Празі та “Help Zitomir”, у рамках якого волонтери з Праги поїдуть у Житомир, щоб допомогти в реконструкції військового госпіталю.
Активісти Отакар Ван Гемунд та Марек Плішер заснували групу Омен, відому досить радикальними акціями щодо чеського парламенту за їхні проросійські погляди та пасивність у ставленні до подій в Україні. Одна з активісток Майдану Зюзька Валова організувала акцію “Сьогодні я голодую за Надю Савченко”, що набула світової підтримки.
У грудні 2014 року Отакар ван Гемунд започаткував постійну акцію “Даремне очікування”: щочетверга з маршруту Москва-Прага в аеропорту імені Гавела зустрічають людей, які, на жаль, прилетіти вже не зможуть — Бориса Немцова, Валерію Новодворську та інших. Особливо популярна табличка з написом “Трансфер в Гаагу для Путіна”. Нині акцію “Даремне очікування” почали успішно проводити також у Лос-Анджелесі (США). Туристи з усього світу з радістю зустрічаються з активістами Майдану, висловлюють підтримку Україні, дізнаються правдиві новини, отримують інформацію, як вони можуть допомогти. Зауважу, що російські туристи неоднозначно реагують на акції празького Майдану, трапляються випадки відкритої агресії або навпаки — щирої вдячності.
З чеськими активістами можна поспілкуватися щонеділі на Староміській площі в Празі або в соціальній мережі Facebook — Prague Maidan Blog.
Це історія тільки однієї групи в одній країні. У світі таких багато і нас не подолати!
Галина Василенко, активістка празького Майдану,
член ГО “Фонд Руху Михайлівський”