Спеціалісти управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виконують важливу соціальну функцію — забезпечують своєчасну виплату пенсій та допомог майже для 70 тисяч хмельничан. Сьогодні місячна потреба в коштах на виплату пенсій складає понад 108 млн. грн.
Спеціалісти управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому виконують важливу соціальну функцію — забезпечують своєчасну виплату пенсій та допомог майже для 70 тисяч хмельничан. Сьогодні місячна потреба в коштах на виплату пенсій складає понад 108 млн. грн.
Кількість пенсіонерів у місті постійно зростає, відповідно виникає більша потреба в коштах на виплату пенсій. Тому робота управління спрямована на збільшення надходжень, а забезпечити це можливо за умови легальної зайнятості населення. Для того, щоб кожен пенсіонер міста отримав свою пенсію вчасно, ті, хто сьогодні працює, мають сплачувати єдиний внесок у повному обсязі і без запізнень. У місті 5158 платників, які сплачують внески за 92143 застрахованих осіб, з них 837 платників нараховують заробітну плату у розмірі, меншому мінімальної платні, для 4460 осіб.
Прикро, що одні сумлінно виконують зобов’язання, які на них покладені, а інші не дуже переймаються ні своїм майбутнім, ні тими, хто сьогодні залежить від них.
Отож звертаємося до керівників, які надають перевагу виплаті зарплати “в конвертах”, із закликом проявити свідому громадянську позицію і легалізувати реальну зарплатню працівників, не визначаючи їм сумного майбутнього. Пенсійне законодавство передбачає наявність обов’язкового стажу роботи 30 років для жінок і 35 — для чоловіків для отримання пенсії за віком. Тіньова зайнятість може перешкодити заробити такий стаж.
Внаслідок власної байдужості й мовчазної бездіяльності, погоджуючись на такі умови праці, кожен “трудовий нелегал” позбавляє себе можливості отримати гідну пенсію у майбутньому, а також соціальних виплат та гарантій, як-от оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи.
Управління проводить чимало інформаційних заходів щодо роз’яснення негативних наслідків отримання заробітної плати “у конвертах”, але й самі працівники повинні зайняти чітку позицію та наполягати на виплаті заробленого з дотриманням вимог законодавства.
Проблема зарплатні “у конвертах” — це своєрідний трикутник: працедавець-робітник-держава. Тому боротися з цією проблемою потрібно, об’єднавши зусилля. Кожному працюючому необхідно хоча б раз на рік перевіряти розмір своєї заробітної плати та відрахувань єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець до Пенсійного фонду України, щоб виключити можливість наявності помилок, неточностей і недостовірності даних та мати впевненість у одержанні справедливо заробленої пенсії. І робити це потрібно не тоді, коли вже досягнуто пенсійного віку, а в період здійснення своєї діяльності. Приховування реального доходу призводить до втрати трудового стажу при розрахунку розміру пенсії.
Наявні автоматизована система персоніфікованого обліку та веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України дають можливість кожному особисто в органах Пенсійного фонду за місцем проживання отримати інформацію щодо нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків до Пенсійного фонду та страхового стажу. При виявленні порушення трудових прав слід своєчасно звернутися з позовом до суду щодо дій роботодавця, який позбавив працівника соціальних гарантій.
Відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (зі змінами), якщо роботодавець нараховує найманому працівнику заробітну плату в розмірі, меншому мінімальної платні (1218 грн.), то сплачувати єдиний внесок він зобов’язаний в розмірі, не меншому мінімального. При цьому утримання єдиного внеску з заробітної плати найманого працівника здійснюється з фактично нарахованої заробітної плати. Таким чином, до страхового стажу та доходу, з якого в майбутньому нараховуватиметься пенсія, береться офіційно нарахований дохід (стаж нараховується пропорційно нарахованому доходу).
Марія Лужанінова, перший заступник начальника
управління ПФУ у м. Хмельницькому