Країна жива, коли живі й вшановані її національні символи, традиції, народна творчість… Серед голов-них ознак українця і вишиванка — символ незламного духу й оберіг. Щоб подякувати вишиванці за відчуття єдності, українці святкують її День у третій четвер травня. Нині, коли національна єдність, як відкрита рана, коли хочемо бути цілісною самобутньою державою, це свято набуває нового змісту.
Країна жива, коли живі й вшановані її національні символи, традиції, народна творчість… Серед голов-них ознак українця і вишиванка — символ незламного духу й оберіг. Щоб подякувати вишиванці за відчуття єдності, українці святкують її День у третій четвер травня. Нині, коли національна єдність, як відкрита рана, коли хочемо бути цілісною самобутньою державою, це свято набуває нового змісту.
Згадали слово Пророка
Наше місто відзначило його, зокрема, читанням віршів Тараса Шевченка. Так, 21 травня біля пам’ятника поету у сквері його імені зійшлися шанувальники творчої спадщини Великого Кобзаря — читачі міських бібліотек, поети, вихованці мистецьких шкіл. Захід “Юнь шанує Кобзаря” під відкритим небом присвячувався і річниці перепоховання Тараса Шевченка на рідній землі.
“Єретик”, “Сон”, “Світає, край неба палає”, “Минають дні, минають ночі”, “Думи мої”… читали для хмельничан Лілія Ткачук, Єлизавета Пекарська, Євген Шевчук, Поліна Пархоменко, Діана Станіславова та інші молоді патріоти.
Завітали на свято і поважні гості. Серед них — поетеса Ніна Шмурикова, голова обласного товариства “Просвіта” Віталій Міхалевський, гостя зі Старої Синяви, поетеса Любов Сердунич. Особливий гість на традиційних шевченківських читаннях — учасниця перших тарасівських читань Галина Бідюк. Звучала тут не тільки музика віршів — співали про “Покровительку любові” тріо бандуристів з музичного училища імені Владислава Заремби.
Кожен учасник читань отримав пам’ятні дипломи від міської ради та управління культури і туризму, а ще запрошення на безкоштовні відві- дування атракціонів.
Вишиваний майдан
Аби показати, як личить українцям вишиванка, яке розмаїття візерунків прикрашає національний стрій, на майдані Незалежності за участю представників влади, студентства, творчої молоді відбулося святкове дійство й два флешмоби, за організацію яких взялася студрада Хмельницького національного університету.
“Українці за кордоном одягають вишиванки чи не частіше за нас. Тож маємо по-особливому шанувати національний стрій”, — зазначила керуюча справами міськвиконкому Людмила Черевченко.
Про походження свята вишиванки розповіла голова студентського комітету ХНУ Анастасія Козак. Вперше масштабний парад вишиванок відбувся у Чернівецькому університеті імені Юрія Федьковича. Згодом його почали відзначати по всій Україні. У нашому місті цьогоріч дійство було не менш видовищним. Після виконання Державного Гімну бандуристкою і співачкою Мариною Круть під супровід скрипаля Антона Вараниці люд у вишиванках об’єднався сонцекругом у п’яти хороводних колах із велетенським синьо-жовтим прапором під символічну пісню про мамину сорочку.
Другим флешмобом стало утворення хмельничанами велетенської вишиваної сорочки на півмайдану. Сфотографувати хмельницький рекорд можна було лише згори, адже на самій площі через розміри утворюваної фігури зрозуміти її форми було складно. Проте легко передавався патріотично-об’єднуючий дух українства від одного учасника до іншого. Групове фото під стінами облради завершило дійство на майдані, котре згодом перемістилося на вулицю Проскурівську.
З козацьким духом!
Гучні козацькі забави відбулися біля кінотеатру імені Тараса Шевченка, тут члени козацького куреня імені Івана Нечая влаштували командні ігри. Одна з найцікавіших козацьких забав — змагання “Козак на коні”. Юнак сідав іншому на плечі, як на коня, і прутом збивав груші (кульки) наввипередки з іншим наїзником. А ще хлопці-козаки у жменях переносили воду з одного відра в інше. Конкурс “Весела вода” і гарт сучасних козаків показав, і хмельничан потішив на славу. Згадали на конкурсних забавах козацький “Гопак” — змагалися хто більше разів зможе присісти.
Нинішнім козакам вишиванку замінила зелена спецівка, а шаблю і меч — сучасна зброя. Володіти нею нині має кожен представник сильної статі. Тому до програми конкурсу увійшло й складання автомата на швидкість.
З 14 балами виграла команда “Сірий коник”. Учасниками козацьких конкурсних розваг стали вихованці міських професійно-технічних училищ.
Забави продовжилися благодійним ярмарком, кошти з якого підуть на підтримку військових у зоні АТО. А ще тут відбувалися майстер-класи, частування козацькими стравами.
Загалом того дня милувало око різнобарвне розмаїття вишиваних сорочок, суконь, футболок на хмельничанах — від малого до старого. І головне — у кожного одягнутого у вишиванку ясніли очі від гордості бути українцем!
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО