Соціум

Ласкаво просимо до “Міщанської кімнати”

До відкриття туристичного сезону у музеї історії міста відбулося відкриття унікальної виставки “Міщанська кімната кінця XIX початку XX століть”.

До відкриття туристичного сезону у музеї історії міста відбулося відкриття унікальної виставки “Міщанська кімната кінця XIX початку XX століть”.

Першим крокам відвідувачів до музейної вітальні передував своєрідний екскурс в історію міста 100 років тому. Згадали, як у 1908 році у Проскурові відкрився перший кінотеатр “Ілюзіон модерн” на вулиці Кам’янецькій, згодом його перенесли на Олександрівську (нині Проскурівська) у будівлю нинішньої дитячої музичної школи №1. Саме там міська інтелігенція (кінотеатри відвідували тоді переважно заможні люди) дивилася “фільму”. Одну зі старих стрічок — фільм американського походження, створений у 1903 році, “Аліса у країні чудес”, переглянули сучасники-хмельничани. Розваги чорно-білим німим кіно продовжилися стародавніми танцями: учасники молодіжної організації “Проскурівський пасад” виконали вальс.
Але найцікавіше — музейна міщанська кімната, де збереглися стародавні меблі, преса, предмети побуту, світлини тих часів. У кожній дрібниці — глиба історії міста. Так, наприклад, серед решти — пляшка з-під пива з броварні Леона Кляве, яка діяла у нашому місті навіть у роки фашистської окупації. Праски, виготовлені на чавуноливарному заводі — теж частина “Міщанської кімнати”.
Стіни прикрашають світлини будівель  у стилі модерн, характерного для тієї епохи. На одній із них — магазин Журавльової на Олександрівській, де міщани замовляли різноманітні делікатеси.
Вітальню “Міщанської кімнати” прикрашає комод початку XX cтоліття, на якому — тарілки, штофи (скляні ємності), саше (висушені квіти), гасові лампи, жіночі щипці для завивання волосся, прес-пап’є (печатки). Ця річ належала писемним городянам, їх тоді у нашому місті було небагато.
Більшість мешканців Проскурова тих часів — євреї, тому місто називали єврейським штетлом, що в перекладі з івриту означає “містечко”. Одна з найпопулярніших тоді професій — швачки. Тому у вітальні є й швейна машинка тих часів.
Жінки у Проскурові, як і тепер, були неабиякими модницями. Тому не обійшлася міщанська кімната без вішалки з модним у ті часи одягом, а саме — костюмом наїзниці, адже кінні розваги були надзвичайно популярними.
Перлина експозиції — оздоблений квітковим орнаментом диван із дзеркалом та полицями для канделяб-рів. Про те, що створений він у кінці XIX початку XX століть, свідчить сидіння, яке підтримують пружини, вони з’явилися саме у той період.
Дзеркало у повний зріст у розкішній рамці, вінтажні меблі та багато інших цікавих і значущих дрібниць створюють цілісний образ традиційної міщанської кімнати столітньої давнини.
Екскурсію кімнатою провела виконуюча обов’язки директора музею історії міста Вікторія Папонова.
Відкриття “Міщанської кімнати” відбулося за підтримки міської ради й міського управління культури і туризму.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *