Соціум

Вірменський хачкар у Хмельницькому…

До керівництва нашого міста звернулися активісти вірменських громадських об’єднань Хмельниччини з ініціативою встановлення, зрозуміло, за власний кошт, хачкару, що здавна у вірмен є символом християнської віри.

До керівництва нашого міста звернулися активісти вірменських громадських об’єднань Хмельниччини з ініціативою встановлення, зрозуміло, за власний кошт, хачкару, що здавна у вірмен є символом християнської віри.

“Хачкаром (у перекладі з вірменської “хач” — хрест, а “кар” — камінь, тобто камінний хрест), — пояснив голова громадської ради общини Вірменської апостольської церкви у нашій області Георгій Аветян, — ми хочемо вшанувати своїх єдинокровців, які у різні історичні часи, втікаючи спершу від монгольського нашестя, а потім — турецького геноциду, знаходили прихисток в Україні і, зокрема, на Поділлі. До речі, сам я з родиною живу на Хмельниччині вже три десятки літ, є громадянином України і вважаю себе патріотом української землі. Повірте, так мислять і ті з-понад чотирьох тисяч вірмен, які мешкають нині у нашій області, адже Україна для нас, як і наших предків, стала другим рідним домом. Звернення про спорудження в обласному центрі символічного хачкару ми направили на розгляд міськ-виконкому, де зустріли цілковите розуміння цієї ідеї. Вже виготовили проект цього меморіалу, який планується встановити на невеличкому майданчику на вул. Кам’янецькій, 57, територію якого облаштуємо. Не сумніваюсь, що громадськість нашого міста підтримає цю благородну ініціативу і в нас з’явиться ще один християнський символ як нагадування про драматичну історію вірмен, котрі знайшли на Поділлі свою другу малу батьківщину”.
Ну, а ми лише додамо невеличку історичну довідку. Вимушена міграція вірмен була обумовлена загрозою їх фізичного винищення на рідній землі у різні часи. Понад десять століть вірмени живуть у дружбі та злагоді з українцями, вони змушені були втікати від поневолювачів. Перша згадка про вірмен у Кам’янці-Подільському належить ХІ століттю. Посилиться притік вірменських біженців у ХІІІ столітті після падіння Киликійського царства під ударами монголів. У 1374 році понад 40 тисяч вірмен оселилися на наших землях після захоплення турками Вірменії та Малої Азії. На Поділлі вірмени займалися ремісництвом, торгівлею, хліборобством, військовою справою.
Наступний відтік вірмен з етнічних територій Туреччини відбувся після їх геноциду 1915 року, частина з них оселилася і в наших краях.
Нову міграцію сучасних вірмен в Україну спричинили трагічні події з їх переслідуваннями в Азербайджані, вірмено-азербайджанський конфлікт у Карабасі, а також складна соціально-економічна ситуація у Вірменії. Нині різні за величиною вірменські спільноти проживають у більшості районів області, найбільше їх у Хмельницькому, Кам’янці-Подільському. У нас діють громадсько-релігійні вірменські об’єднання.
Вл. інф.
На фото: проект майбутнього меморіалу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *