Тривають дебати стосовно доцільності приєднання навколишніх сіл до обласного центру. Так, минулої середи робоча група з підготовки пропозицій до проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, яку в нашому місті очолює в. о. міського голови Костянтин Чернилевський, провела вже друге засідання.
Тривають дебати стосовно доцільності приєднання навколишніх сіл до обласного центру. Так, минулої середи робоча група з підготовки пропозицій до проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, яку в нашому місті очолює в. о. міського голови Костянтин Чернилевський, провела вже друге засідання.
Спочатку Костянтин Чернилевський нагадав, що минулого засідання опрацювали список селищних громад, які можуть об’єднатися з нашим містом. Це зокрема Шумовецька, Лісогринівецька, Олешинська, Ружичанська, Давидковецька, Малиницька, Шаровецька територіальні громади. З пропозицією дати згоду на таке добровільне об’єднання звернулася поки що лише Шумовецька сільська рада. А ось більшість інших сільських голів не бажають іти на такі кроки, бо не хочуть втратити свою посаду чи інші вигоди.
“Визначати, чи варто об’єдну-ватися з Хмельницьким мають не сільські голови, а громади цих населених пунктів. Так, міська рада має запропонувати вигоди, які вони отримують від об’єднання”, — підкреслив Костянтин Іванович.
Полеміку викликала доповідь заступниці міського голови Ольги Мярковської. Вона стверджує, що приєднання до міста прилеглих населених пунктів не вигідне Хмельницькому, адже села дотаційні, отож необхідні чималі кошти на їх утримання.
“Безумовно, вигоду від об’єднання отримають мешканці сіл, адже це вплине на їх рівень освіти, медицини, покращить інфраструктуру, адже в деяких населених пунктах навіть немає асфальтованих доріг, але для Хмельницького це збитково”, — підсумувала Ольга Мярковська.
З її позицією категорично не погодився депутат міської ради Сергій Мандзій, який вважає, що процес об’єднання варто розглядати у довгостроковій перспективі.
“Зрозуміло, що в найближчі п’ять-сім років після об’єднання будуть збитки, але в майбутньому — це правильне й доленосне для Хмельницького рішення. Не можна пропустити момент, який дозволить згодом розширити межі міста. Приєднання визначених сіл дасть поштовх до розвитку місцевого бізнесу, адже саме на їх території можна буде будувати підприємства, на які важко знайти землю в обласному центрі. Так, нині в державі криза, але вона мине й тоді ми використаємо набутий потенціал”, — підкреслив Сергій Мандзій.
Колегу підтримав депутат міської ради Дмитро Шевченко, який теж наголосив на потребі розширювати міські межі.
Дещо інші міркування висловив депутат шести скликань міської ради, колишній директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів міської ради, а нині начальник Центру надання адміністративних послуг Володимир Швець. За його твердженням, у майбутньому позитив місту може принести об’єднання з Шумівцями, Ружичанкою та Шаровечкою.
“Генеральний план розробляється з урахуванням розвитку держави. Загальнодержавний транспортний шлях має пролягати з південної частини Хмельницького. Тому логічно було б приєднати до міста Шумівці, Ружичанку та Шаровечку, які розміщені на відстані 7-10 км від обласного центру. Окрім того, на їх території є аеропорт, ринок, який поки не працює. Саме ці об’єкти є важливими для інфраструктури міста”, — переконаний Володимир Швець.
Також він відзначив, що об’єднання з сільськими територіальними громадами не означає розширення меж міста, насправді усі громади залишаться зі своїми територіями.
Більшість робочої групи підтримала пропозицію Володимира Швеця щодо першочергового розгляду на приєднання саме цих трьох сіл, запропонувавши її внести на чергову сесію міської ради 27 травня.
Добровільно приєднуватися до міста члени робочої групи пропонують й іншим прилеглим територіальним громадам, тому вирішено провести громадські слухання.
Андрій ЯЩИШЕН