Вперше за історію існування Меджибізька фортеця на одну ніч дозволила відвідувачам зазирнути за завісу своїх таємниць, які трепетно зберігають її товсті мури й темрява підземель. Сутінковий екскурс у глиб століть провів колектив Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” у неділю, напередодні Міжнародного дня музеїв.
Вперше за історію існування Меджибізька фортеця на одну ніч дозволила відвідувачам зазирнути за завісу своїх таємниць, які трепетно зберігають її товсті мури й темрява підземель. Сутінковий екскурс у глиб століть провів колектив Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” у неділю, напередодні Міжнародного дня музеїв.
Проведення нічних екскурсій у музеях напередодні їх свята давно стало традицію в багатьох країнах світу, що надзвичайно приваблює туристів доторкнутися до історичних та культурних пам’яток. На Хмельниччині “Ночі в музеї” зазвичай не проводяться, проте цю ситуацію вирішив змінити колектив заповідника “Межибіж”.
“Це надзвичайно цікавий і відповідальний проект, адже ніч, проведена у стінах фортеці серед її експонатів, змушує побачити історію рідного краю під іншим кутом зору. Саме тоді особливо гостро відчуваєш ауру фортеці, яка й серед білого дня досить потужна. Але ніч у Меджибізькій фортеці може виявитися небезпечною для неуважного відвідувача, наприклад, під час спуску в підземелля, тому за нашими гостями уважно слідкували відповідальні працівники, аби не допустити нещасних випадків”, — розповів Олег Погорілець, директор заповідника.
Захід фактично розпочався до настання сутінок різноманітними майстер-класами. Так, охочі могли не лише купити гончарські вироби, а й власноруч їх виготовити. Майстер-клас провів гончар Микола Величко. За його словами, кожен може освоїти це ремесло, головне — час і терпіння.
“Я показую охочим лише ази гончарства, а щоб дійсно навчитися цьому мистецтву, необхідно не менше двох років. Хоча це залежить від наполегливості людини. Наприклад, я й досі продовжую вдосконалювати свої вміння, щоб надати якомога більшої мистецької цінності своїм виробам. Але вважаю, що глиняний посуд не має використовуватися лише для декору оселі, потрібно повернути його первинне призначення. Добре було б його зробити альтернативою нинішній моді на пластик”, — поділився Микола Величко.
Наймолодші відвідувачі змогли познайомитися з археологію, потримати в руках уламки стародавніх виробів з кераміки й спробувати викопати артефакти давніх часів.
З настанням сутінок гостям фортеці запропонували два туристичні маршрути. Одна з груп отримала ексклюзивну змогу спуститися в підземелля, недосяжні для звичайних туристів. При світлі ліхтарів відчайдухи долали на своєму шляху перешкоди, оминали завали, утворені внаслідок обвалу західної стіни палацу Синявських. Завдяки цьому гості Меджибожа побачили, що фортеця складається не лише з наземної частини, а й сумлінно зберігає підземні таємні ходи, більшість із яких досі не розчищена.
Інша частина туристів побачила Меджибіж з висоти пташиного польоту, зійшовши на оглядовий майданчик Лицарської вежі. Там науковий працівник заповідника Ігор Западенко розповів про історію містечка, його секрети й легенди.
“Фортеця й більшість навколишніх історичних пам’яток уціліли навіть під час Другої світової війни. Насправді знищення архітектури розпочалося в 1960-х роках руками радянських господарників. Вони систематично руйнували стіни, щоб згодом з каменю будувати хліви й дороги. Це для них виявилося важливішим за історичний спадок”, — підкреслив Ігор Западенко.
Після закінчення екскурсійної програми на гостей чекав кінотеатр під відкритим небом. Працівники заповідника транслювали на стіні церкви святого Миколая документальні фільми про фортецю.
Родзинкою ночі став “театр вогню”: приборкувачі полум’я під запальну музику дивували присутніх екстремальними номерами.
Закінчилася “Ніч у музеї” флешмобом NightOfMuseums, під час якого присутні привітали світ з Міжнародним днем музеїв, що транслювалося веб-камерою Меджибізької фортеці.
Після запланованих заходів найвитриваліші могли заночувати під відкритим небом, милуючись зорями й дослухаючись до тріскоту вогнища та шепоту фортечних мурів.
А ще того дня у фортеці відбулася конференція до Міжнародного дня музеїв та 75-річчя історика, краєзнавця й музейника Мирослава Пінчука. На симпозіумі обговорили історію розвитку музею, його досягнення та виклики.
Також Олег Погорілець нагородив пам’ятними відзнаками нинішніх і колишніх працівників заповідника, які внесли свою лепту у його розвиток. Особливо відзначили вклад колишнього директора Мирослава Пінчука, до річниці якого колектив “Межибожа” видав збірку його праць.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора