Соціум

Видатні вчені ХХ століття — уродженці нашого міста

У місті Хмельницькому (до 1954 року — Проскурів) народилось чимало видатних людей. Є серед них науковці, які прославилися своїми здобутками на всю країну, а деякі отримали світове визнання. Згадаємо біографії видатних учених, які народилися в місті над Бугом.

У місті Хмельницькому (до 1954 року — Проскурів) народилось чимало видатних людей. Є серед них науковці, які прославилися своїми здобутками на всю країну, а деякі отримали світове визнання. Згадаємо біографії видатних учених, які народилися в місті над Бугом.

У родині військового 7 червня 1938 року у Проскурові народився Анатолій Данилович Грига — доктор технічних наук, професор, інженер-механік, визнаний фахівець експериментальної та теоретичної аеродинаміки лопасних машин. Технікою захопився у шкільні роки, коли відвідував авіамодельний гурток палацу піонерів у Проскурові. У 1955 році вступив у Харківський авіаційний інститут (ХАІ), по закінченні якого викладав у ХАІ (1961-1994) та Волзькому політехнічному інституті (1994-2004). Автор 140 наукових праць та шести патентів.

Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор історичних наук Олег Михайлович Приходнюк (1941-2004) народився у Проскурові 19 травня 1941 року. У 1964 році закінчив історичний факультет Чернівецького університету. Працював у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. У 1967 році вступив в аспірантуру Інституту археології Академії наук УРСР, після успішного закінчення якої залишився в Інституті, де працював до кінця свого життя. Захистив кандидатську (1971) та докторську (1986) дисертації. Як археолог почав із досліджень на Поділлі, згодом протягом 35 років керував археологічними експедиціями з досліджень старожитностей V-VII ст. у Середньому Подністров’ї, Південному Побужжі, поріччі Сіверського Донця. Особливе місце у науковій творчості Олега Приходнюка посідали дослідження унікальної пам’ятки — Пастирського городища (VII-VIII ст.). Останні роки життя був професором Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Опублікував до 200 наукових праць, шість індивідуальних та п’ять колективних монографій.

У селі Ружична 13 березня 1942 року народився Михайло Антонович Павловський (1942-2004) — вчений та політик, професор, доктор технічних наук (1977), доктор економічних наук (1997), заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії технологічних наук України, лауреат Державної премії СРСР (1986), Державної премії України (1980, 1992). Михайло Павловський — творець власної наукової школи в галузі авіаційних та космічних гіроскопічних та навігаційних систем, навігаційних приладів і комплексів. Закінчив Київський політехнічний інститут. У цьому виші захистив дисертації, понад 25 років був завідувачем кафедри теоретичної механіки, у 1985-ому створив і очолив міжгалузевий науково-дослідний інститут “Ритм”, який займався дослідженнями, розробками бортових приладів та систем керування рухомими об’єктами, розробкою наземних комплексів для випробовування космічних конструкцій. У 1993 році був одним із ініціаторів створення і першим деканом факультету авіаційних та космічних систем. Автор понад 450 друкованих праць, серед яких 24 монографії та навчальні посібники. Підготував 12 докторів наук і понад 50 кандидатів наук. У 1992 році був міністром промисловості України, з 1994-ого — народним депутатом. У 2007 році іменем вченого названа вулиця у мікрорайоні Ружична.
Таким чином, місто Хмельницький (у сучасних межах) — батьківщина багатьох видатних вчених зі світовим ім’ям, які представляють різні галузі науки: математику, фізику, медицину, історію, філософію, геологію, економіку, технічні науки.
Сергій Єсюнін, історик

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *