Соціум

Про потрібність реформ

Лише ефективне й послідовне реформування держави зможе врятувати Україну від нинішньої кризи — з такою думкою минулого тижня у Хмельницький завітали експерти громадської ініціативи “Реанімаційний пакет реформ” (РПР). Під час інформаційного туру вони зустрілися з представниками місцевої влади, бізнесу, громадських організацій та студентством, щоб обговорити стан прийняття важливого для країни законодавства.

Лише ефективне й послідовне реформування держави зможе врятувати Україну від нинішньої кризи — з такою думкою минулого тижня у Хмельницький завітали експерти громадської ініціативи “Реанімаційний пакет реформ” (РПР). Під час інформаційного туру вони зустрілися з представниками місцевої влади, бізнесу, громадських організацій та студентством, щоб обговорити стан прийняття важливого для країни законодавства.

Ще у лютому минулого року під час Революції гідності громадські активісти створили РПР для реформування держави. За цей час члени громадської ініціативи долучилися до розробки й прийняття 41 закону, серед яких найвідоміші — “Про Національне антикорупційне бюро”, “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, “Про забезпечення права на справедливий суд”…
“Хмельницький став 14 містом, у яке ми завітали в рамках нашого інформаційного туру. Хочемо розповісти хмельничанам про необхідність реформування держави та їх місце у цьому процесі. Важливі закони приймаються дуже повільно, що перешкоджає змінам у країні. Громадяни можуть впливати на це, тиснучи на політиків, за яких вони голосували під час парламентських виборів”, — поділилася під час зустрічі у стінах міської ради координатор регіональних ініціатив РПР Наталія Ватаманюк.
Певно, найбільш гострим і дискусійним питанням виявилося реформування енергетичної галузі. Приблизно 20% вітчизняного імпорту — це російський газ, що є величезною загрозою національній безпеці. Як ми могли пересвідчитися, блакитне паливо — ефективний інструмент шантажу нашої держави. Вихід із цієї ситуації здається елементарним — потрібно скорочувати рівень енергетичної залежності від Росії, впроваджуючи новітні технології та шукаючи альтернативи російському газу. За словами експерта РПР з енергетичної реформи Андрія Зінченка, навіть цю проблему влада вирішує повільно. За останній рік в енергетичній галузі, окрім чергового зростання цін на енергоносії для населення та бізнесу, нічого не змінилося. “Основними проблемами енергетичного сектора залишаються його непрозорість, домінування монополій та відсутність чіткої державної політики, яка б стимулювала впровадження заходів енергоефективності”, — розповів експерт.
Андрій Зінченко зауважив, що хмельничанам не варто тішити себе мріями про дешевий газ, адже намагання втримувати низькі ціни на енергоносії — шлях у нікуди. Натомість експерт вважає за потрібне наслідувати європейський досвід. Тобто підвищувати рівень доходів населення, завдяки чому люди могли б вільно платити за газ його ринкову вартість. Також потрібно побороти непрозорість ціноутворення на енергоносії.
Під час дискусії виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський звернув увагу на проблемні аспекти цього питання. Він вважає, що підвищення цін на енергоносії має бути обережним, адже значна частина населення не зможе платити за комунальні послуги, що є загрозою для місцевих теплокомуненерго та бюджету міста.
“Щоб зменшити залежність від газу, міська влада старається запроваджувати низку проектів із енергоефективності. Зокрема, використовуємо світлодіодні лампочки, утеплюємо приміщення, ввели в експлуатацію 14 твердопаливних котлів, а одна з котелень Хмельницького працює на гелевих батареях. Але місто не готове повністю відмовитися від газу. Ми не зможемо перевести всі котли на тверде паливо, адже тоді не вистачить деревини”, — вважає Костянтин Чернилевський.
Експерт РПР з антикорупційної реформи Олексій Хмара розповів, що важливі зміни можуть початися тільки з успішного подолання корупції. Він запропонував для цього п’ять кроків: встановлення на законодавчому рівні чітких правил гри, запровадження невідворотного покарання, максимальний доступ громадян до інформації, ефективний бюрократичний апарат і дієвий громадський тиск, без якого боротьба з корупцією не можлива.
“Не можна залишати чиновників наодинці з владою і бюджетом. Щоб не дати їм збагачуватися за рахунок нас, необхідний дієвий громадський контроль по всій вертикалі влади й на всіх рівнях життя українців. За інформацією ООН, під час конфлікту на сході України загинули шість тисяч людей. За минулий рік у ДТП Україна втратила вісім тисяч громадян. 90% цих аварій пов’язані з поганою якістю доріг, які є джерелом збагачення віт-чизняних чиновників-корупціонерів. Корупція вбиває, тому її потрібно знищити”, — наголосив Олексій Хмара.
Своє бачення оновленої податкової системи запропонував Ілля Несходовський, експерт групи РПР “Податкова реформа”. Він вважає, що більша частина бізнесу нині в тіні через високі податки, які не йдуть на потреби держави і суспільства, а осідають у кишенях чиновників.
“Потрібно повністю змінити взаємини держави й громадянина. Податкова має стати не стільки фіскальною службою, скільки сервісним центром. У податкової має бути якомога більше зручних сервісів, що дозволили б наприклад, подивитися в Інтернеті, яка в мене сума заборгованості й термін її погашення. Система має працювати таким чином, щоб підприємець сам хотів заплатити податки, щоб йому було зручно. На це має бути найперше направлена реформа, аж після цього можна говорити про ставки”, — поділився експерт.
Після дискусії члени РПР запросили охочих хмельничан до співпраці.
Андрій ЯЩИШЕН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *