У Хмельницькому обласному художньому музеї за участю відомого українсько-канадського митця Тараса Полатайка відбулася презентація проекту “Війна. 11 портретів”.
У Хмельницькому обласному художньому музеї за участю відомого українсько-канадського митця Тараса Полатайка відбулася презентація проекту “Війна. 11 портретів”.
Експозиція містить 11 світлин бійців української армії (фото Павла Терехова), а також аудіозаписи розмов Тараса Полатайка із пораненими військовими.
Тарас Полатайко — художник-перформіст зі світовим ім’ям. Він народився в Чернівцях 1966 року. Навчався у Московській художній академії ім. С.Строганова. Його батько Ярема Полатайко — заслужений художник України. 1989-го Тарас емігрував за кордон. Нині живе і працює в Канаді та США (Нью-Йорк). 2002-го представляв Україну на бієнале у Сан-Пауло (Бразилія).
Картини митця є у приватних колекціях найвпливовіших людей світу. Наприклад, у 1990-х автопортрет художника з серії “You” купив Білл Гейтс. А відеотрансляцію перформансу “Спляча красуня” в київському “Арсеналі” одночасно он-лайн дивилося до 3,5 мільйона людей з різних куточків світу.
Проект “Війна. 11 Портретів” стартував торік у серпні в Національному художньому музеї України. До цього художник спілкувався з пацієнтами хірургічного відділення головного військового клінічного шпиталю у Києві, які потрапили туди з фронту з важкими пораненнями. Результатом цього спілкування і стали 11 фотопортретів та аудіозаписи історій людей, котрі побували в справжньому пеклі.
Експозиція вражаюча і водночас моторошна. Портрети героїв висотою у зріст людини. Олівцем поряд надряпані імена: Максим, Роман… Крупним планом — очі… У кожного воїна — прямий, сильний погляд. Поруч — плеєр та навушники: вмикаєш, слухаєш розповідь і здається, що кожен особисто оповідає тобі свою історію. “Це люди різного віку й з усіх куточків України — добровольці, мобілізовані, контрактники. У кожного свій досвід мирного життя, але тепер спільний — досвід війни. У найтяжчі хвилини їм допомагало триматися переконання, що вони захищають рідну землю”, — каже автор проекту Тарас Полатайко.
Експозиція мандруватиме виставковими залами світу за програмою доброчинного збору коштів для лікування наших військових. Виставку вже демонстрували в Торонто, Нью-Йорку, Калгарі, Оттаві, Одесі, Львові, Чернівцях, Івано-Франківську… За словам автора, акція триватиме до повної перемоги.
До 25 травня хмельничани та гості міста зможуть подивитись обличчя воїнів, послухати 11 реальних історій людей і водночас допомогти захисникам України.
Марина Заславська