Соціум

Шукали шляхи поліпшення роботи комунальних підприємств

На розширеному засіданні виконавчого комітету розглянуто питання про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади Хмельницького.

На розширеному засіданні виконавчого комітету розглянуто питання про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади Хмельницького.

Директор департаменту економіки Олена Бохонська, яка була доповідачем,  детально проаналізувала фінансові результати господарської діяльності комунальних підприємств, бюджетних установ і організацій міста за 2014 рік. Так, за підсумками минулого року, комунальні підприємства міста отримали 57,2 млн. грн. прибутків, тоді як у 2013-ому фінансовий результат був від’ємний — 53,1 млн. грн. збитків. Прибутково спрацювали 25 підприємств. Їх результат — 67,1 млн. грн. Найкращих успіхів досягли МКП “Хмельницьктеплокомуненерго” — 48,9 млн. грн. та КП “Південно-Західні тепломережі” — 16,4 млн. грн. Водночас держпосадовець зауважила, що такі результати отримані завдяки субвенції в сумі 128,8 млн. грн., що надійшла з державного бюджету на погашення різниці в тарифах. Зі збитками торік спрацювали 10 підприємств, загальна сума склала 9,9 млн. грн. При цьому 41,7% або 4,1 млн. грн. збитків припадає на МКП “Хмельницькводоканал”. Причиною від’ємного фінансового результату стала невідповідність тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення фактичним витратам на їх виробництво, оскільки  рівень відшкодування тарифів за 2014 рік становив лише 84%. Серед комунальних підприємств, які також отримали значні збитки, “Чайка” — 2,1 млн. грн., “Хмельницькбудзамовник” — 1,6 млн. грн. та “Спецкомунтранс” — 1,1 млн. грн. Нульовий фінансовий результат мають три комунальні підприємства — ЖЕК №1, КП “Муніципальна дружина” та монотеатр “Кут”.
Загальний обсяг доходів комунальних підприємств у 2014 році склав 640 млн. грн. при планових 583,4 млн. грн. або 109,7%. За підсумками року плани по доходах виконали 22 комунальні підприємства, не вдалось досягнути запланованого рівня — 16. Доходи комунальних підприємств міста порівняно з 2013-м збільшилися на 29,3%. Загальні витрати  торік склали 582,8 млн. грн., що на 6,3% більше, ніж у попередньому році, проте на 0,9% менше  запланованого. Власний капітал комунальних підприємств порівняно з 2013-м збільшився на 2,5% (53,8 млн. грн.) і станом на 1 січня 2015 року склав 2 млрд. 162,4 млн. грн.
Олена  Бохонська проаналізувала також роботу ЖЕКів. За підсумками минулого року вони отримали лише 24 тис. грн. прибутків (826 тис. грн. прибутків у 2013 році). Водночас рівень оплати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій склав 98,8% (у 2013-ому — 97,2%), заборгованість збільшилась на 505,8 тис. грн. або на 7,6% і станом на 1 січня цього року склала 7,2  млн. грн. Доповідач зауважила, що загальний рівень оплати за послуги, які надають комунальні  підприємства міста, погіршився порівняно з 2013 роком і склав 97,8% (за 2013-й — 99,7%). Заборгованість за послуги збільшилась на 4,8 млн. грн. і станом на 1 січня 2015 року становила 32,1 млн. грн. (на цей час торік — 27,3 млн. грн.).
Найбільший відсоток зростання заборгованості мають МКП “Хмельницькводоканал” — на 37,5% (1744,6 тис. грн.), ХКП “Спецкомунтранс” — на 18,3% (293,1 тис. грн.), КП “Південно-Західні тепломережі” — на 17,7% (531,2 тис. грн.), МКП “Хмельницьктеплокомуненерго” — на 16,0% (1726,4 тис. грн.).
Директор департаменту економіки детально пояснила причини погіршення роботи ряду комунальних підприємств, які вплинули на їх фінансово-господарські показники, а також засоби впливу, що застосовувалися для виправлення становища. Під час обговорення доповіді члени виконкому, заступники міського голови висловили ряд зауважень щодо організації роботи департаменту зі збитковими підприємствами, наголосивши на наданні конкретних практичних рекомендацій, які б пішли на користь тій чи іншій структурі, а не виступати, так би мовити, лише перевіряючим каральним органом. Виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський акцентував увагу директора департаменту економіки на тому, що, на жаль, зауваження та рекомендації балансових комісій носять декларативний характер, бо не впливають на дії керівників для виправлення становища. А тому для покращання фінансово-господарської діяльності підприємств комунальної власності Костянтин Чернилевський доручив департаменту конкретизувати терміни виконання рекомендацій балансових комісій, посилити контроль за їх здійсненням, активізувати методичну допомогу та проводити системний щомісячний моніторинг цих підприємств.
Інформацію про підсумки фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств члени виконкому взяли до відома. Конкретні доручення отримали галузеві управління, комунальні підприємства та житлово-експлуатаційні контори міста.
Вікторія Стандрійчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *