Уряд забезпечив обсяг річної підтримки сільськогосподарських підприємств 20 мільярдами гривень. Кооперація Кабміну з аграріями дає всі підстави сподіватися на те, що сільськогосподарська галузь стане локомотивом нашої економіки. Для цього є всі передумови…
Уряд забезпечив обсяг річної підтримки сільськогосподарських підприємств 20 мільярдами гривень. Кооперація Кабміну з аграріями дає всі підстави сподіватися на те, що сільськогосподарська галузь стане локомотивом нашої економіки. Для цього є всі передумови…
Сільське господарство в Україні наразі є однією з рушійних сил вітчизняної економіки. Варто зазначити, що національний агросектор забезпечує третину всього експорту нашої держави. Як відомо, Україна є провідним учасником світового ринку зернових. Так, ми займаємо друге місце за обсягами експорту фуражного зерна на світовий ринок, третє — за обсягами експорту кукурудзи, п’яте — ячменю і шосте — пшениці. Проте без уваги центральної влади всі ці досягнення можуть дуже швидко зійти нанівець.
Тим паче складна економічна ситуація в Україні, спричинена російською агресією та війною на Донбасі, не могла не позначитися й на аграріях. Після того, як Нацбанку не вдалося втримати курс гривні, ціни і на сільгосптехніку, і на пальне злетіли до небес.
В уряді оперативно підготували програму з допомоги аграрним підприємствам. Зокрема, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк днями провів зустріч з представниками сільгосппідприємств Київщини, де розповів про кроки, якими Кабмін зможе підтримати аграрний ринок. Він повідомив, що, за результатами, півріччя Кабінет міністрів додатково планує виділити кошти на компенсацію відсоткової ставки на придбання сільськогосподарської техніки українського виробництва для малих і середніх підприємств. Це не тільки дасть змогу забезпечити наші підприємства потрібною їм технікою, а й пожвавить ринок з виробництва вітчизняної сільгосптехніки.
Також Арсеній Яценюк повідомив аграріям про те, що уряд виділив 300 мільйонів гривень на компенсацію відсоткової ставки для малих і середніх фермерських господарств. “Кредитний ресурс дуже дорогий, зросло в ціні пальне, б’є по товаровиробнику і курс. Тому йому треба допомогти, щоби кредит був дещо дешевший. Тим більше, що в реальному секторі кредити — понад 30% річних. Розумію, що це не так багато. Але половину від ставки Національного банку ми будемо компенсувати малим і середнім фермерам”, — зазначив він.
Окремо уряд продовжує розвивати програму передачі техніки українським аграріям шляхом лізингу. Так, у 2014 році для закупівлі техзасобів для АПК з подальшою передачею їх на умовах фінансового лізингу було виділено 39,9 мільйона гривень. Держбюджетом на 2015 році передбачено видатки в сумі 54 мільйони гривень. За перші три з половиною місяці НАК “Украгролізинг”, яка проводить цю програму, вже передала сільспвиробникам на умовах фінансового лізингу 50 одиниць техніки на суму 18 мільйонів гривень.
Варто зазначити, що зовнішньоторговельний обіг сільськогосподарської продукції України росте. Якщо у 2014 році сільгосппродукція складала 22% зовнішньоторговельного обігу, то за два місяці 2015 року — 25,4%. Основними країнами, до яких експортується українська сільськогосподарська продукція, є Індія, Єгипет, Російська Федерація, Іспанія, Нідерланди, Туреччина, Італія, Польща, Китай та Саудівська Аравія.
З Російською Федерацією у нас спостерігається стрімке падіння товарообігу. Зокрема, “завдяки” заборонам та обмеженням щодо ввезення нашої продукції, за підсумками 2014 року експорт сільськогосподарської продукції до Російської Федерації скоротився на 51,6%. Цього року ситуація й далі погіршується, а отже, було б логічно, щоб Україна активно шукала інші ринку збуту.
На думку Яценюка, ідеальним ринком для України може стати Європейський Союз. За собівартістю українська сільгосппродукція конкурентна, навіть незважаючи на те, що ЄС дотує своїх виробників. Очільник уряду нагадав, що після одностороннього відкриття ринків ЄС для нашої продукції Україна вже використала всі квоти на поставку низки товарів, зокрема курятини. “Ніхто не сподівався, що ми використаємо повністю всю квоту. Те ж буде і є з зерновими. Те ж має бути з молоком”, — зазначив він.
Втім, Кабінет міністрів нині веде роботу з західними партнерами не лише щодо питань торгівлі, а й задля того, щоб наші аграрії могли отримати там дешеві кредити й техніку. Яценюк зазначив, що відповідну розмову провів, зокрема, з американськими партнерами. “Агентство з міжнародного розвитку Сполучених Штатів отримало наше бачення, яким чином посилити кооперацію в аграрному секторі. США будуть зацікавлені постачати техніку в Україну, а ми зацікавлені в тому, щоби мати довгий кредит, низьку відсоткову ставку й ефективну техніку, що дасть можливість більше зібрати, більше продати і більше заробити”, — наголосив Арсеній Яценюк.
У цілому хоча ситуація залишається складною, аграріям варто розуміти, що лише цього року з урахуванням дії спеціальних режимів, зокрема оподаткування, загальний обсяг державної підтримки підприємств агропромислового комплексу становитиме до 20 мільярдів гривень. Це дуже серйозні кошти. Але є і серйозні сподівання на те, що гроші сторицею повернуться в бюджет, і цьогорічний врожай буде не меншим за минулий. Бажано — більшим.
Наталя Береднюк