За період нинішньої каденції постійна комісія міської ради з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища провела понад 100 засідань, на яких розглядалися звернення громадян та юридичних осіб, проекти рішень сесії, інші питання життєдіяльності міста. Характерна особливість часу: більшість усіх розглянутих питань пов’язана з землеустроєм. Нині люди активно приватизують прибудинкові земельні ділянки, землю під гаражами. Крім цього…
За період нинішньої каденції постійна комісія міської ради з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища провела понад 100 засідань, на яких розглядалися звернення громадян та юридичних осіб, проекти рішень сесії, інші питання життєдіяльності міста. Характерна особливість часу: більшість усіх розглянутих питань пов’язана з землеустроєм. Нині люди активно приватизують прибудинкові земельні ділянки, землю під гаражами. Крім цього, місто стрімко розбудовується, отож є потреба у виділенні додаткової території під забудову. Цей загальний процес значно випереджає законодавчу діяльність, яка мала б завчасно вдосконалювати і поєднувати різні статті законів у площині земельних відносин. Відтак депутатам, органу місцевого самоврядування часто доводиться діяти практично на власний розсуд, відстоюючи інтер-си громадян і підприємницького середовища навіть усупереч відповідним зауваженням юридичної служби. На жаль, такі нині реалії. Натомість маємо пишатися тим, як інтенсивно розбудовується наше місто. За темпами будівництва житла, до речі, найдешевшого в Україні, Хмельницький торік посів перше місце в країні, випередивши інші регіони і навіть місто Київ. Понад 150 тисяч квадратних метрів житла було здано в експлуатацію лише минулого року!
Приємно, що цьому активно сприяла міська рада, зокрема й наша комісія, ініціюючи відповідні сприятливі умови для забудовників. У депутатів є чітке розуміння, що створення таких умов допомагає розвиватися будівельній галузі міста, суміжним сферам. А це додаткові робочі місця та суттєві надходження до бюджету. Важливо й те, що забудовники освоюють усе нові території та прикрашають архітектурне обличчя міста.
Та де в чому цей процес виявився занадто інтенсивним і для нас. Свідчать про це звернення громадян, котрі незадоволені щільною забудовою дворів, численними незручностями тощо. Є непоодинокі випадки самовільного змінення цільового призначення земельних ділянок, їх перепроектування, порушення архітектурно-будівельних норм. Отож є питання щодо впорядкування видачі дозволів на будівництво з комплексним системним підходом: обов’язкових громадських слухань у мікрорайонах, де планується якесь будівництво, його прив’язка до архітектурних вимог, інженерних комунікацій тощо. Таке завдання серед першочергових для нашої комісії.
Інший пріоритет для нас — поступове очищення міста від тимчасових об’єктів торгівлі. Насамперед це стосується його центральної частини, яку старі кіоски аж ніяк не прикрашають. У нас багато будується сучасних торговельних центрів, магазинів у новобудовах, щоб задовольнити потреби людей на високому цивілізованому рівні.
Щодо цього є проблеми стихійних ринків на вулицях. Так, вона по-різному може сприйматися, не всі схвально оцінюють нинішні зусилля міської влади ліквідувати стихійну торгівлю. З деякими, можливо, варто було б зачекати, доки поряд відкриються стаціонарні ринки, наприклад, на проспекті Миру поблизу ТЦ “Ріко”. Але, скажімо, на вулицях Кам’янецькій, Проскурівського підпілля, Шевченка є можливості надання місця для торгівлі всім охочим. Інша річ, що, наприклад, на ринку “Ранковий” необхідно зробити відповідний благоустрій, щоб комфортно розмістити тих, хто торгував на тротуарі Кам’янецької.
У цьому плані нарешті має вирішитися питання належного благоустрою візитівки нашого міста — Привокзальної площі. До кінця квітня вона має позбутися всіх тимчасових споруд, більшість із яких тут встановлювалася самовільно. Площа має стати окрасою міста, місцем культурного відпочинку, з фонтанами, квітниками, зеленими насадженнями. Торгівля на ній має бути заборонена.
Депутатський корпус ці проблеми розуміє, наші ініціативи підтримує. Так, рішенням минулої сесії низці тимчасових споруд у центральній частині міста і деяких мікрорайонах було відмовлено у продовженні терміну оренди земельних ділянок. Але це та інші рішення не перешкоджають підприємницькій діяльності. Навпаки, враховуючи складність нинішньої економічної ситуації, міська рада прийняла рішення зменшити орендну плату комунального майна до кінця цього року на 15%. Паралельно з цим забудовникам ставиться вимога щодо озеленення території забудови. Тобто, надаючи змогу бізнесу розвиватися, маємо дбати й про екологічний стан міста. Для нашої комісії це ще одне пріоритетне питання. У цій площині зокрема гострою проблемою стала необхідність очищення річки Плоскої з відновленням дренажної системи та скиданні її вод у Південний Буг. Лише таким чином можна буде надалі запобігати підтопленню Гречан. За нашою ініціативою, підтриманою колегами з інших постійних комісій, для цього вже виділяються певні кошти з бюджету міста, цей процес має продовжуватися й надалі.
Архітектурна гармонія міста, його екологічна безпека — ознака культурного рівня міської громади й влади. Цей рівень має підтверджуватись опікуванням його історичних пам’яток. Вважаємо, що серед першочергових завдань у цій площині є турбота про стан міського Будинку культури, дитячої музичної школи №1, кінотеатру ім. Т.Шевченка. Усі вони невдовзі відзначатимуть ювілеї: 110-літній — МБК, 80-річні — кінотеатр і школа. Саме у плані містобудування стало рішення про фінансування капітального ремонту цих об’єктів у нинішньому році.
Необхідні кошти міська рада вже виділила, роботи розпочаті. Отож ці будівлі мають не лише оновитися зовні, а й набути нового сучасного імпульсу як центрів культурного життя міста. Радий відзначити, що в усіх цих питаннях активна позиція належить нашій комісії.
Олександр КІЗЛЯР, голова постійної комісії міської ради з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища