Цьогоріч комунальне підприємство із зеленого будівництва та благоустрою міста має провести санітарну обрізку та кронування 500 дерев. Серез їх обов’язків — і ремонт газонів, прибирання парків та скверів, висаджування молодих насаджень…
Про будні зеленбудівців розповідає директор комунального підприємства Микола ДРОЗДОВ.
Цьогоріч комунальне підприємство із зеленого будівництва та благоустрою міста має провести санітарну обрізку та кронування 500 дерев. Серез їх обов’язків — і ремонт газонів, прибирання парків та скверів, висаджування молодих насаджень…
Про будні зеленбудівців розповідає директор комунального підприємства Микола ДРОЗДОВ.
— На часі — санітарна обрізка дерев. Готуємо їх до весняно-літнього періоду. Мова йде, перш за все, про аварійні дерева, а також ті, що потребують особливого догляду. Наявність сучків на стовбурі таїть небезпеку зламування при сильному вітрі, рясному снігопаді, обледенінні. При падінні з висоти вони можуть нанести шкоду людям, автівкам, лініям електропередач та будівлям, що під ними. Санітарне обрізування омолоджує крону та продовжує життя дереву. Недавно ми закінчили працювати на вулиці Кам’янецькій: привели до ладу 82 дерева. Омолодили 44 каштани та ясени на майдані Незалежності. Нині працюємо на Володимирській. Крім того, займаємося санпідрізкою та ремонтом газонів на майдані Незалежності та біля Вічного вогню.
— А куди діваєте обрізаний матеріал?
— Передаємо КП “Спецкомунтранс”, бо воно має дробилку, а крупніше гілля заготовляємо на дрова. Минулого року ми відмовилися від газу і перейшли на тверде паливо. За сезон зекономили солідну суму, раніше в місяць сплачували до 10 тисяч гривень за опалення. І, оскільки перший опалювальний сезон на дровах минув добре, то вже нині розпочали заготівлю дров на наступний осінньо-зимовий період.
— Чим наразі ще займаєтеся?
— Взялися розчищати дендропарк. Чесно кажучи, він має досить непривабливий вигляд, бо місцями дуже захаращений та недоглянутий. Чекаємо на затвердження проекту землевідведення, який встановить остаточні межі цієї зеленої зони. І тоді вже ніхто не наважиться незаконно відривати ласі шматки та захоплювати територію дендропарку.
Конче потрібно провести інвентаризацію дерев. До речі, за час існування дендропарку жодного разу цього не було зроблено. Тобто, ми не знаємо, скільки в ньому живих дерев, скільки потребують санітарної очистки і скільки треба молодих насаджень. Таку ретельну роботу ми провели минулими роками в парках імені М.Чекмана і Т.Шевченка. Інвентаризували дерева, розчистили кущі, вивезли сміття, навели лад. І тепер ці території загального користування мають досить привабливий вигляд.
А взагалі, на мою думку, інвентаризувати треба всі насадження на території міста, аби знати істинний стан справ зеленої зони обласного центру. Я розумію, що не все так просто, бо цим повинен займатися справжній фахівець. Але переконаний, що така людина знайдеться.
Щодо прибирання, то вважаю, ми добре вичистили парк “Подільський”, що на Львівському шосе. Заразом хочу попрохати хмельничан: не забруднюйте місця, де часто буваєте самі або з друзями. Бо, як правило, після вихідних із парку треба вивозити сміття цілими причепами. Не проходьте мимо, коли бачите, що природі шкодять! До всього, що нас оточує, треба ставитися бережно та дбайливо. І тоді нам не буде соромно ні перед своїми, ні перед чужими людьми.
А ще хочу зауважити на правильному вигулі собак. Бо досить часто спостерігаємо, коли власники, не роздумуючи, водять своїх чотириногих друзів по клумбах, газонах. Шкода людської праці й обурює, що місто виглядає так нецивілізовано.
— Миколо Миколайовичу, скільки посадили нових насаджень?
— Минулого року в місті було висаджено 1800 дерев. Це саджанці липи, берези, клена, калини. Також торік висадили 2350 кущів троянд: на майдані Незалежності, біля школи мистецтв на вулиці Гагаріна, в сквері Шевченка та на вулиці Свободи. Надіюся, що всі рослини прийнялися і цвістимуть. Висадили гіацинти й тюльпани в парку ім. Т.Шевченка, а також біля Вічного вогню та в теплицях, дещо з розсади плануємо закупляти. Голов-не, щоб хмельничанам подобалося рідне місто.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК