Березневе робоче засідання міської ради стало відлунням минулої сесії, де одним із найгостріших питань порядку денного була проблема забудови рекреаційних зон на території міста. Це питання депутати розглядали як головний пункт своєї традиційної середи.
Березневе робоче засідання міської ради стало відлунням минулої сесії, де одним із найгостріших питань порядку денного була проблема забудови рекреаційних зон на території міста. Це питання депутати розглядали як головний пункт своєї традиційної середи.
Інформуючи зібрання про ситуацію з зеленими насадженнями, заступник начальника управління екології та контролю за благоустроєм міста Інна Куцка наголосила на тому, що, за висновками експертів, Хмельницький в екологічному плані є вразливим для мешканців. “Міське середовище з його запорошеним і загазованим сухим повітрям, високим температурним режимом, тепловим вимірюванням стін будівель, асфальтового та бетонного покриттів вулиць і тротуарів погіршує санітарно-гігієнічні та мікрокліматичні умови, в яких протікають життя, виробнича діяльність та відпочинок населення”, — відзначила вона. На її переконання, мінімізувати негативний вплив цих факторів мають зелені насадження у необхідній кількості. Так, за державними будівельними нормами, на одного міського жителя повинно припадати до 60 квадратних метрів насаджень, зокрема 12-20 квадратних метрів насаджень загального користування. Усього налічується 12 парків і скверів площею 112,8 га. Між тим, за нормами радянських часів, згідно з розрахунками площі міста і кількості населення, повинно бути 150 парків і скверів.
Отже, екологи та фахівці санітарно-гігієнічної служби вважають озеленення міста надзвичайно важливим питанням, оскільки воно покращує мікроклімат, очищує повітря, зменшує рівень шуму і виконує декоративно-естетичні функції. На жаль, за висновками експертів, наше місто щодо забезпеченості зелених насаджень загального користування поступається більшості обласних центрів, займаючи лише 21 місце. Представлена управлінням інформація практично підтвердила критичні виступи представників громадських організацій екологічного спрямування на минулій сесії міської ради, котрі дехто з депутатів зустрів, як кажуть, у штики. Так, головними причинами негативної ситуації, що склалась, екологи називають відсутність комплексного підходу до збереження та відновлення зелених насаджень і забудову рекреаційних зон, яка відбувається на території міста всупереч законодавчо встановленому мораторію на зміну цільового призначення земельних ділянок у цих зонах.
Претензії до влади, власне до себе, депутати не сприйняли — як і на пленарному засіданні. Як висловився головуючий на засіданні секретар міської ради, виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський: “За півроку до виборів усі раптом згадали про екологію, а про те, що робилося 10 років тому, ніхто чомусь не згадує”. Дійсно, чимало старих “хвостів” проявляються сьогодні: зміна цільового призначення земельних ділянок, надання їх у зонах, які не були передбачені для забудови, тощо. Наприклад, депутати зазначили парадокс: наше місто стало єдиним у Європі, де будівельний гіпермаркет збудований у зеленій зоні центральної частини міста.
Зрештою, наголошуючи на недоліках минулих скликань у цих питаннях, нинішні обранці відзначали і сьогоднішні негативи. У виступах Олександра Скочеляса, Анатолія Собка, Юрія Тюлькіна, Сергія Мандзія, Богдана Міхняка, Людмили Бойчук, Олесі Тарасової, Володимира Гончарука, Олега Певнєва, Андрія Олеся, Наталі Романовської критично оцінювався стан справ екології міста, водночас пропонувалися конкретні дії, котрі мають його покращити. Йшлося про те, що насадження, котрі зносять забудовники, мають ними відновлюватися, про доцільність використання для нових насаджень не саджанців, а маленьких деревець, котрі краще приживаються, про залучення міських підприємств і фахівців, які спеціалізуються на вирощуванні та продажу зелених насаджень, про необхідність забезпечити баланс інтересів забудовників та екологічні потреби міста. Наголошувалося й на проблемі виховання дбайливого ставлення хмельничан до зелених насаджень у місцях загального користування. Так, з прикрістю відзначався факт, коли всі 300 нових дерев, висаджених у заплаві Південного Бугу, були невдовзі знищені й плавали у річці.
Погоджуючись із негативними висновками екологів, депутати схвалили перелік їхніх рекомендацій до комунальних структур міста. Відтак необхідну вагомість набули доручення щодо створення спортивно-паркової зони в заплаві Південного Бугу, обмеженої вулицями Свободи і Трудовою, збереження рекреаційних зон та зон зелених насаджень при розробці схеми комплексного озеленення території міста, визначення земельних ділянок під міні-сквери у центрі міста, виготовлення проектної документації для міських парків, зобов’язання забудовників озеленювати 25% території забудов тощо.
Продовженням розмови стало обговорення ситуації, котра склалась із забрудненням Південного Бугу внаслідок скидання побутових і промислових відходів, зокрема Наркевицьким цукрозаводом. За висновками епідеміологів, річка нині є “серйозно хворою”, під загрозою — відкриття купального сезону та процес нересту риби. Характерно, що позиція влади міста й області суттєво різниться щодо оцінки відповідальності за те, що сталось. Депутати міської ради висунули претензії до відповідних структур облдержадміністрації та правоохоронних органів щодо неналежного контролю за діяльністю цукрозаводу та інших підприємств на території області. В департаменті екології ОДА вважають, що ситуації сприяли роботи з реконструкції набережної в місті, коли задля цього було здійснено заниження рівня води Південного Бугу. Костянтин Чернилевський звинувачення на адресу міста спростував, зазначивши, що “рівень забруднення річки не має значення, головне, що вона небезпечна для людей узагалі”. Депутати загострювати міжвладний конфлікт не стали, запропонувавши активніше співпрацювати обом сторонам в екологічній сфері.
Наступною темою стало обговорення роботи КП “Міськ-світло”. Його директор Руслан Мельничук розповів про функції підприємства: поточне утримання та капітальний ремонт мереж зовнішнього освітлення міста. За його інформацією, підприємство нині намагається перейти на використання тільки екологічно чистих та сучасних енергоекономічних ламп, але це ускладнюється їх високою вартістю. Іншою проблемою є потреба автоматизованої системи конт-ролю та управління технологічними об’єктами вуличного освітлення, а також оновлення та оснащення наявного технічного парку підприємства. Обранці визначені питання врахували, зокрема відзначили перспективи заміни ламп розжарювання планами ДП “Новатор” з виробництва сучасних світлодіодних ламп. Вони також порадили пожвавити співпрацю з забудовниками для розширення фінансових можливостей підприємства.
На завершення засідання депутати ознайомилися з роботою міського центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Схвально її оцінивши, висловили кілька порад і рекомендацій директору центру Андрію Фліку.
Володимир Разуваєв