Соціум

Субсидії на газ зможуть отримати вчетверо більше сімей, ніж тепер

Із квітня цього року тарифи на споживання газу для населення в Україні вперше будуть приведені до ринкової ціни. Держава допомагатиме тим, хто не зможе платити підвищену ціну.

Із квітня цього року тарифи на споживання газу для населення в Україні вперше будуть приведені до ринкової ціни. Держава допомагатиме тим, хто не зможе платити підвищену ціну.

В Україні протягом багатьох років держава штучно занижувала ціну на газ для населення. Нині, наприклад, газ купується за ціною приблизно 330 доларів США за тисячу кубометрів, а населення сплачує лише 65. Раніше решта коштів витягалася з кишені платників податків і перераховувалася з держбюджету до компанії НАК “Нафтогаз України”.
Тобто з бюджету витікали космічного масштабу кошти, щоб дешевий газ отримували і багаті, і родини з середнім достатком, і малозабезпечені. Всі роки незалежності діяла така вкрай несправедлива система.
Натомість нині забезпечені люди, які можуть собі дозволити сплачувати реальну ціну за газ, мають її сплачувати і не витягати гроші у тих, хто насправді потребує допомоги.
Саме штучне занижування ціни на газ не давало можливості розвивати власний видобуток газу. Гроші йшли не на розробку нових свердловин, а на те, щоб сплачувати за чужий спожитий газ.
Та ж система занижування ціни призвела до енергетичної залежності від Росії і неефективного використання коштів. Її потрібно змінювати негайно.
Тому вже з квітня буде запроваджена, можливо, не популярна, але довгоочікувана реформа: держава перестає дотувати “Нафтогаз” і починає безпосередньо дотувати малозабезпечене населення.
Одночасно з цим ціна на газ для населення стане відповідати ринковому рівню і більше ніколи не буде штучно занижуватися. Багаті люди будуть сплачувати повну ціну за спожитий ними газ, а малозабезпечені родини і сім’ї з середнім достатком отримуватимуть адресну допомогу у вигляді субсидій. Вони будуть нараховуватися залежно від платіжної спроможності родини.
Через це вже давно пройшли цивілізовані країни. У наших найближчих сусідів ціна за газ для населення в середньому в десять разів вища. Зокрема, в Болгарії вона становить 605 доларів США за тисячу кубометрів, у Польщі — 576, в Естонії — 562. Навіть у Молдові, де рівень доходів громадян зіставний з Україною, — 470 доларів.
Звичайно, ціна на газ в Україні не буде підвищуватися до таких розмірів, бо через російську економічну та військову агресію рівень життя українців значно впав.
Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановила поступове приведення ціни до ринкового рівня. Але все одно ціна на газ для українців буде вдвічі нижчою, ніж у наших європейських сусідів.
За офіційною інформацією Мінсоцполітики, зараз субсидіями користуються приблизно мільйон сімей. А після приведення цін на газ до ринкового рівня право для отримання субсидій отримають до чотирьох мільйонів домогосподарств. Це люди, доходи яких не дозволяють у повному обсязі заплатити за житлово-комунальні послуги.
Для таких сімей уряд надасть субсидії і вже передбачив на це кошти в держбюджеті.
Також Кабінет міністрів значно спростив процедуру отримання субсидій. На початку квітня ви знайдете у своїй поштовій скриньці один аркуш паперу — це і буде необхідна документація для отримання допомоги. “Вам нікуди не треба йти, ви повинні самі заповнити дуже просту форму, — пояснює новацію прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. — У нас повинна бути довіра одне до одного. Людина заповнює дані і несе відповідальність за них. Тому ми дуже просимо всіх, щоб це був чесний і відвертий підхід”.
Отже, відтепер, хто повинен отримати субсидії, отримає їх у зручний спосіб. А той, хто не має права на субсидію, більше не буде забирати це право в інших.
Олена Смусь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *