Соціум

Минув рік мистецьким галопом

За східним календарем минає рік Коня. Провести його у музеї-бібліотеці Подільського товариства імені Григорія Сковороди вирішили виставкою творів мистецтва, головні герої яких — коні.

За східним календарем минає рік Коня. Провести його у музеї-бібліотеці Подільського товариства імені Григорія Сковороди вирішили виставкою творів мистецтва, головні герої яких — коні.

Багато народів вважають коня священною твариною. Благородні англійці вирощували бистроногих для перегонів, трудівникам-українцям коні допомагали у господарстві й були засобом пересування. Чимало скакунів відомі з історії, міфології, літератури.
Експозиція у хмельницькому музеї — добірка вишуканого світового мистецтва. Серед експонатів — картини, виконані у різних жанрах і техніках, предмети хатнього декору, розписані тарілки, книги, листівки тощо.
До найцінніших експонатів музейної колекції належить диптих спортивної акватинти (вид графіки) Англії XIX століття (1848 і 1864 років). На двох картинах — організовані королевою Англії кінні забіги. Наїзник-переможець отримував головний приз — дербі, а з образу коня відомі майстри творили гравюри, які потім роздавали вельможам. Їх копії потрапили і до хмельницького музею.
Цікавими експонатами є офорт німецького живописця Редінгера та копія однієї з трьох майстерних гравюр видатного німецького графіка Дюрера “Лицар, смерть і диявол”. Вирізняються дві роботи французького скульптора Жармена, які власноруч реставрував директор музею-бібліотеки Олександр Чернов.
Про дельфтську (місто у Нідерландах) культуру розповідають розписані кобальтом тарілки, на яких — зимова кінна упряж.
Найскладнішою технікою, представленою у музеї, є хромолітографія. Нею на одній із картин зображено різні кінські породи. Щоб виконати таку роботу, потрібно було попрацювати з десятьма кам’яними плитами.
Є тут і два акварельні полотна художника Сетковича, привезені до нашого міста із Кременця та Львова.
Музейний затишок доповнюють і свічник на кінських копитах, книги про коней різними мовами, статуетки, жокейка, футляр для сигар тощо.
Так по-мистецьки провели у музеї 2014 рік. Директор музею Олександр Чернов планує у 2015 році привернути увагу хмельничан до італійського художника Антоніо Каналетто, відновити славу мистецької бойчуківської школи, її послідовника Сергія Кукурудзи…
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *