На передсвятковій до Дня енергетика прес-конференції генеральний директор ПАТ “Хмельницькобленерго” Олександр Шпак роз’яснив журналістам ситуацію, яка склалася на вітчизняному енергоринку.
На передсвятковій до Дня енергетика прес-конференції генеральний директор ПАТ “Хмельницькобленерго” Олександр Шпак роз’яснив журналістам ситуацію, яка склалася на вітчизняному енергоринку.
“Як відомо, обов’язковою умовою нормальної та стабільної роботи енергосистеми є співпадіння виробленої та споживчої потужностей електроенергії, оскільки вона не може десь складуватися, — сказав він. — Ці процеси мають синхронізуватися через регулювання частоти струму, котра не повинна відходити від рівня 50 Гц, інакше енергосистема розбалансується і на її відновлення знадобиться багато часу та коштів. Оскільки атомні станції створюють лише необхідний базовий рівень потужності, у пікові години споживання електрики її регулювання здійснюють маневрові блоки ГЕС і ТЕС. Останні ж працюють на вугіллі й прив’язані до певних його сортів, адже будувалися свого часу поблизу місць видобутку. У зв’язку з подіями на Донбасі через закриття більшості шахт і руйнування шляхів транспортування вугілля виник великий його дефіцит”. На його думку, дещо поспішні дії нової влади, яка ще не була остаточно сформована, вилились у закупівлю вугілля за кордоном, котре за своєю якістю не відповідало потрібним сортам. Але уряд, за його словами, нині робить усе необхідне для покриття дефіциту вугілля на ТЕС, зокрема вживає заходів для повномасштабного відновлення його видобутку на Волині. Водночас гендиректор підкреслив, що Україна як надійний партнер продовжує виконувати міжнародні договірні зобов’язання. Так, у рамках єдиної енергетичної системи з Росією між обома країнами діє система перетоку електроенергії у пікові години.
(Зі ЗМІ також відомо, що фактично до середини листопада Україна експортувала саме енергетичне вугілля, котре так необхідне вітчизняним ТЕС (з 1 вересня до 10 листопада — понад 560 тисяч тонн) — авт.).
Олександр Шпак однак упевнений, що обраний нашою державою напрямок до вступу в Євросоюз буде обов’язково відповідно підтриманий Європейським співтовариством, зокрема його енергетичною системою, а також конкретною допомогою інших країн. Так, існуючу напругу повинна зняти закупівля дешевого вугілля в Австралії, про що в ході свого візиту домовився Президент України.
Відповідаючи на запитання щодо віяльних відключень електроенергії на території області, Олексанр Шпак зазначив, що їхній графік залежить від вимог енергосистеми і регулюється встановленими 10 чергами за командою центрального диспетчерського пункту. Натомість на сайті ПАТ “Хмельницькобленерго” hoe.com.ua можна щодня довідуватися про час і термін відключення своєї вулиці, кварталу й навіть будинку — у цьому запевнив Олександр Шпак. Він підкреслив, що енергетики компанії дотримуються правила не відключати лікарні та соціально значимі об’єкти. На жаль, мережа ліній електропостачання ще з радянських часів побудована так, що відключення доводиться здійснювати у ручному режимі. Так, у місті Хмельницькому впродовж доби бригади РЕМ на чотирьох машинах проводять цю роботу.
“Енергетика країни, незважаючи на тимчасові кризові явища, знайде шляхи подолання у найкоротший термін, вийде зі складної ситуації за рахунок диверсифікації постачання палива та енергоресурсів і однією з перших серед галузей економіки країни перейде на європейські стандарти й інтегрується в європейські енергетичні структури”, — так вважає генеральний директор ПАТ “Хмельницькобленерго”.
Володимир Разуваєв