Соціум

З наголосом на патріотичні та героїчні приклади

Минулого четверга у Хмельницькому інституті МАУП пройшла вже ХІІІ Все-українська науково-практична конференція “Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті трагічних подій ХХ-ХХІ століть”, приурочена до 120-річчя від дня народження Якова Гальчевського. Серед організаторів конференції цьогоріч були обласна рада та облдержадміністрація, Державний архів Хмельницької області, Подільське культурологічне товариство ім. Якова Гальчевського.

 

Минулого четверга у Хмельницькому інституті МАУП пройшла вже ХІІІ Все-українська науково-практична конференція “Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті трагічних подій ХХ-ХХІ століть”, приурочена до 120-річчя від дня народження Якова Гальчевського. Серед організаторів конференції цьогоріч були обласна рада та облдержадміністрація, Державний архів Хмельницької області, Подільське культурологічне товариство ім. Якова Гальчевського.

Важливим підсумком конференції стане друк фундаментального збірника статей, повідомлень, документів від її учасників, з сигнальним номером якого вони мали можливість познайомитися. До конференції Держархів області підготував тематичну виставку “Герої України — Небесна сотня” і вже традиційно обласна універсальна наукова бібліотека ім. М.Островського презентувала свою книжкову виставку “Не згасни, свічко пам’яті”. До речі,  хмельницькі бібліотекарі разом з Товариством ім. Якова Гальчевського підготували і видали довідково-бібліографічне видання до 120-річчя Якова Гальчевського “Подвижник української ідеї”. Тематичну книжкову виставку-продаж творів патріотичної тематики представило і Кам’янець-Подільське видавництво “Медобори-2006”, яке, до речі, за останні роки видало цілу низку монографій, книг, присвячених героїці Української національної революції, зокрема й спогади самого Якова Гальчевського “Проти червоних окупантів”. Перелік книжок, статей, повідомлень, які з’явилися у пресі, друкувалися окремими виданнями у часи незалежності України, сягає понад 90 найменувань, цей список зібрано у згаданому бібліотечному виданні. Зазначимо, що першою публікацією на загальноукраїнському рівні став нарис Богдана Теленька у газеті “Західна Україна” — “Нескорене Поділля: легенда отамана Гальчевського” у листопаді 1992 року, перу якого також належить низка художньо-публіцистичних творів про легендарного отамана. У цій бібліографії на чільному місці і документальна повість-есе фундатора історичного клубу “Холодний Яр” Романа Коваля “Отаман святих і страшних”, видані ним мемуари Якова Гальчевського “З воєнного нотатника”, які нещодавно доповнили перевидані у 2011 році видавництвом “Медобори-2006” його спогади “Проти червоних окупантів”. Особливе місце серед представлених книг і дослідження архівів вінницького історика Костянтина Завальнюка, монографія хмельницького історика Дениса Красносілецького та ряд інших видань і публікацій, виданих, зокрема, у “Медоборах-2006”.
Зрозуміло, що дискусія та виступи на конференції торкалися найширшого кола проблематики національно-визвольних змагань українців у минулому столітті аж до нинішнього протистояння російській агресії, проте учасники конференції зуміли зробити наголос на патріотичних героїчних прикладах цієї боротьби, що є особливо актуальним нині. Про це наголосив, відкриваючи і закриваючи цей науковий форум, директор Хмельницького інституту МАУП Леонід Білий, до речі, один із лауреатів премії мені Якова Гальчевського “За подвижництво у державотворенні”, котра була заснована ще у 1995 році. Він повідомив, що маупівці нині працюють над створенням Алеї героїв Майдану, серед яких є і випускник МАУПу Микола Семестюк. Своїм баченням проблематики конференції та гуманітарної політики держави поділилися перший заступник  голови облради Віктор Адамський, директор обласного Держархіву Володимир Байдич, голова обласного товариства “Переселенці” Микола Букацький, історик Валентина Парандій, видавець-культуролог Мирослав Мошак та інші. До речі, обласна рада відзначила патріотичну діяльність та наукові успіхи деяких з них своїми почесними грамотами та подяками. Завідувач кафедрою українського православ’я і теології ХІ МАУП, секретар Хмельницької єпархії УПЦ МП Олександр Дацюк зачитав звернення від глави єпархії Митрополита Антонія.
Цікавими і змістовними на ґрунтовні виступи були й секційні засідання конференції “Героїка національно-визвольних змагань 1917-1921 років” та “Державотворчі процеси в Україні (ХХ — початок ХХІ століття). Дуже символічною видається сув’язь висловлених тез у цих дискусіях почесного професора МАУП, колишнього політв’язня-дисидента Кузьми Матвіюка і юних доповідачок, учениць НВК №7 з Хмельницького Вероніки Репушки та Марії Капелюк, які ніби проклали місток між поколіннями українців, які були подвижниками нашого прагнення до незалежності та свободи. Тож ці виступи можна вважати знаковим контрапунктом конференції. 
Наш кор.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *