Є чимало видань, присвячених Великій Вітчизняній війні, визвольній боротьбі ОУН-УПА. Але дослідники продовжують розкривати нові факти, секретні матеріали, заповнюючи білі плями історії. До таких належить подільський письменник, публіцист, лауреат премії імені Якова Гальчевського Петро Воробей.
Є чимало видань, присвячених Великій Вітчизняній війні, визвольній боротьбі ОУН-УПА. Але дослідники продовжують розкривати нові факти, секретні матеріали, заповнюючи білі плями історії. До таких належить подільський письменник, публіцист, лауреат премії імені Якова Гальчевського Петро Воробей.
Минулої п’ятниці в обласній універсальній науковій біб-ліотеці імені Миколи Островського автор презентував художньо-документальний двотомник “Заграва” і “Відблиск”, присвячений Великій Вітчизняній війні та ОУН-УПА.
Створюючи двотомник, Петро Воробей разом зі співавтором Олександром Абдулліним опрацювали чимало архівів, навіть закордонних. Письменник каже: особливо ретельні до збереження документів німецькі архіви. Там легко знайти будь-яку потрібну інформацію про минулу війну. Фотокопії документів, листів, світлин тощо доповнюють презентоване видання.
“Заграва” Петра Вороб’я — роман про поліську родину, проблеми й труднощі, які пережили українці у XX столітті.
Особливу увагу автор звернув на другий том “Відблиск”, присвячений 70-й річниці визвольної боротьби ОУН-УПА. Роман описує події 1944-1947 років минулого століття. Тут є чимало свідчень очевидців, зокрема подолян.
“Вразив випадок, котрий стався у 1950-х роках у селі Вербка Мурована. Коли за двома братами — воїнами УПА приїхали, щоб арештувати, мати просила вбити її, щоб не бачити, як катуватимуть синів. І сини здійснили волю матері”, — розповідає Петро Воробей.
У виданні є чимало згадок заснов-ника УПА Євгена Коновальця, котрий казав, що тривалий час ми були “загатою до ситої і хтивої Європи”, з часів монголо-татарської навали аж до початку XX століття, коли на нас нападали більшовики. Замість підтримки Європа лише зневажливо стинала плечима. “Не відчуваємо підтримки Європи і нині, знову самі у протистоянні з Росією”, — доповнює Петро Воробей.
Для того, щоб легко, художньо донести ідею, історію до читача, автор відображає її у житті звичайної людини. “Чимало згадую у романі про концтабори радянської Півночі, де перебуває головний герой. Він потрапляє в армію Петлюри, опиняється у Проскурові.
У книжці розповідаю про Проскурівський погром. Згадую посланого на Україну авантюриста Якова Блюмкіна.
На той час головні війська Петлюри були у Кам’янці-Подільському, у Проскурові на залізничному вокзалі у вагонах перебував лише третій гайдамацький полк, яким командував 22-річний отаман, колишній гімназист Самосенко.
Як проходить “радянізація”, за що стинали голову тисячам українців можна дізнатися з мого роману”, — розповідає письменник.
Двотомник Петра Вороб’я видано у чернівецькому видавництві “Бук-рек”. Презентація у Хмельницькому відбулася за підтримки громадської організації “Правий сектор”.
Схвальну думку про “Заграву” і “Відблиск” висловили подільські письменники, публіцисти, вчителі історії.
Ірина САЛІЙ