Рішення уряду України про зменшення обсягів використання газу змушує всіх — населення, бюджетників, промисловців шукати нові способи економити у споживанні енергоресурсів. Зробити це досить непросто, бо насправді заощадити можна лише тоді, коли цим питанням займатися системно й відповідально. Прикладом може бути комунальне підприємство “Хмельницьктеплокомуненерго”, для якого питання економії та енергозбереження вже давно є визначальним у стратегії й тактиці господарювання. Наша розмова з директором підприємства Володимиром СКАЛІЄМ.
Рішення уряду України про зменшення обсягів використання газу змушує всіх — населення, бюджетників, промисловців шукати нові способи економити у споживанні енергоресурсів. Зробити це досить непросто, бо насправді заощадити можна лише тоді, коли цим питанням займатися системно й відповідально. Прикладом може бути комунальне підприємство “Хмельницьктеплокомуненерго”, для якого питання економії та енергозбереження вже давно є визначальним у стратегії й тактиці господарювання. Наша розмова з директором підприємства Володимиром СКАЛІЄМ.
— Володимире Михайловичу, цього року наше місто знову розпочало сезон опалення раніше.
— Гарні погодні умови складалися ще й після 15 жовтня, тож не було потреби розпочинати опалювальний сезон, як це траплялося раніше. І тільки прогнози синоптиків та різке зниження температури змусили нас відповідно реагувати 22 жовтня. Все було зроблено досить оперативно, з Божою допомогою ми подали тепло до всіх об’єктів інфраструктури буквально за один день, а потім і в житло хмельничан. А вже наступного дня випав перший сніг. Тож ми встигли все зробити вчасно.
— Початку опалювального сезону передувала значна підготовча робота.
— Саме так. Цього року ми завершили роботу над двома програмами: модернізації комунальної теплоенергетики області на 2010-2014 роки та реформування і розвитку житлово-комунального господарства міста Хмельницького на 2010-2014 роки, а також працювали з інвестиційною програмою підприємства на 2014 рік, що була вперше розроблена на вимогу Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг і дозволяє замінити в структурі тарифу собівартість на інвестиції.
Робота з підготовки до опалювального сезону проводилася колосальна. Виконано технічне переоснащення котелень на вул. Гречка, 10/1, Кам’янецькій, 46/1, 48/1, 82, Трембовецької, 51/1 та Водопровідній, 48. Проведено реконструкцію теплової мережі на вул. Щербакова, 4, Соборній, Свободи, Гречка, Водопровід-ній із заміною труб на попередньо ізольовані. Повністю замінили насосний парк, встановили лічильники тепла на восьми центральних теплових пунктах на Озерній, що дає змогу проводити детальний аналіз їх роботи. Тобто бачити все, що робиться в нашому тепловому господарстві, аби вчасно реагувати. Скажімо, можна визначити втрати тепла в мережах і своєчасно провести регулювання.
Крім запланованих заходів, передбачених інвестиційною програмою, прокладено 1,5 км попередньо ізольованих трубопроводів, виконано профілактичний і плановий ремонти когенераційних установок, налагоджувальні роботи на котлоагрегатах та когенераційних установках, хімічне промивання котлоагрегатів і водопідігрівачів, відновлено порушену ізоляцію загальною довжиною 1,5 км. Виконано заходи з ремонту й обслуговування внутрібудинкових мереж (обслуговуємо 492 житлові будинки). Зокрема, провели заміну засувок на розгалужуючих трубопроводах і елеваторних вузлах, замінили крани на стояках житлових будинків, здійснили ремонт і ревізію запірно-регулюючої арматури, відновили порушену ізоляцію в підвальних приміщеннях і горищах, налагодили елеваторні вузли. Додатково провели хімічне й гідропневматичне промивання у 20 житлових будинках.
Загалом підприємство витратило на підготовку до осінньо-зимового періоду 12 мільйонів гривень.
— Чи вплине зменшення лімітів газу на рівень наданих послуг?
— Порівняно з попереднім роком ліміти підприємства зменшено на 30%. Крім того, суворо заборонено виходити за їх рамки. Наше завдання — забезпечити людей теплом, при цьому використовуючи менше газу. Для нас це означає або знайти заміну газу (дрова, тирса, вугілля, електроенергія), або модернізувати систему теплопостачання так, щоб, використовуючи менше газу, вона могла забезпечувати існуючий рівень послуг.
— Що робить підприємство?
— І те, й інше. Завдяки когенерації, якою займаємося понад десять років, маємо дешеву електроенергію. З 2003 року виробили 188 мільйонів кіловат-годин електроенергії. Залишки продаємо. Відповідно й маємо нижчу собівартість тепла, тариф складає 329 грн. за одну гігакалорію. Це результат не одного дня, а, як я уже зауважив, більше 10 років планомірного переоснащення та модернізації. Завдяки цьому з 2008 року скоротили використання газу на 20 мільйонів куб. м. Цього року додамо до економії ще 10 мільйонів куб. м.
Щодо впровадження й застосування альтернативних видів палива, то тут також розпочато роботу, розраховану не на один рік. До кінця 2014-го маємо освоїти шість мільйонів гривень, виділених на реалізацію державної програми. Звичайно, часу дуже обмаль. Але завдання є і його треба виконувати. На даному етапі ми розробляємо п’ять проектів: на п’яти котельнях встановлюватимемо твердопаливні котли. Дев’ять котлів працюватимуть на трісках, спробуємо котли на пелетному паливі, потужність 0,5 мегавата на гарячу воду. Почнемо заміну з Ракового (вулиці Майборського, Чорновола, Пілотської, 1). Тут розташовані лікувальні заклади і у випадку раптових холодів зможемо подати тепло негайно. Паралельно з придбанням та установкою нових котлів укладаємо договори на постачання твердого палива. Це також не менш важливо для повноцінної роботи підприємства.
— Чи повинні долучатися до економії енергоресурсів споживачі?
— Безумовно. Переконаний, що питаннями економії та енергозбереження мають займатися не лише теплопостачальні підприємства, бо в нас уже практично немає простору для того, щоб економити 10-15% ресурсів. Тобто, ми свої можливі резерви вичерпали, поступово переоснастивши та модернізувавши підприємство. А тому до економії газу повинні підключитися пересічні громадяни. Вони також можуть багато зробити в цьому плані. Зокрема, утеплити свої оселі й перекрити можливі втрати тепла. Це стосується як мешканців багатоповерхівок, так і приватного сектора. До речі, для співвласників багатоповерхівок у місті розроблено програму з утеплення будинків, яка називається “50 на 50”. Тобто, 50% на утеплення збирають мешканці, другу половину дотує міська влада. На жаль, у нас ця програма не набула популярності, тоді як в інших містах досить успішно реалізується. Думаю, людям потрібно більше інформації, щоб вони усвідомили вигоду від такої співпраці влади й громади. Тим більше, що мешканці багатоповерхівок беруться за утеплення осель хаотично й подекуди намарно витрачають кошти, бо, вибираючи замалу товщину теплоізоляції, здебільшого 5 см, отримують неповноцінний результат.
— Опалювальний сезон проходитиме в режимі економії, яка температура очікується в квартирах?
— Згідно з санітарними нормами та з урахуванням економного споживання енергоресурсів оптимальний температурний режим у квартирах буде не менше +18 градусів. Зниження температури нижче цього рівня не доцільне, бо це призведе до зростання споживання електроенергії.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК