Соціум

Святкуючи, демонстрували краще

Днями відзначив 85-річний ювілей обласний краєзнавчий музей. Створений він у 1929 році як заклад музейного типу. Спершу називався музеєм санітарної культури. У 1933 році від нього відгалужується краєзнавчий музей, котрий набуває статусу обласного у 1954 році, коли Проскурів перейменували на Хмельницький. Кілька разів музей змінював місце розташування.

Днями відзначив 85-річний ювілей обласний краєзнавчий музей. Створений він у 1929 році як заклад музейного типу. Спершу називався музеєм санітарної культури. У 1933 році від нього відгалужується краєзнавчий музей, котрий набуває статусу обласного у 1954 році, коли Проскурів перейменували на Хмельницький. Кілька разів музей змінював місце розташування.

Як зазначила директор закладу Олена Брицька, музейні фонди формуються з 1945 року. На жаль, з довоєнних часів не збереглося нічого, лише декілька книг з бібліотеки Юхима Сіцінського.
Нині у музеї — понад 65 тисяч предметів матеріальної та духовної культури, які розповідають про багатовікову історію краю. У запасниках зберігаються колекції монет, унікальні середньовічні вироби, подільська кераміка й фарфор, друки, ікони, старовинна зброя, нагороди, фотографії, документи, жіночий та чоловічий одяг, побутові речі, предмети декоративно-прикладного мистецтва…
Хмельницький краєзнавчий музей — комплексний: тут зберігають, вивчають, експонують матеріали про природу, економіку, історію, культуру краю. Заклад поєднує риси історичного і природничого профілів.
Музейні виставки — неординарні, охоплюють певний відрізок часу. Для їх авторів характерні нетрадиційний підхід до висвітлення подій. Експозиція кожної зали музею складається з кількох розділів.
Нині у музеї п’ять стаціонарних залів, які розповідають про природу, етнографію краю, традиції, побут і одяг населення XIX століття, нові зали — “Проскурів. Романтика старовини” та “У полум’ї Великої війни”. Остання експозиція створена до 70-річчя визволення України від фашистських загарбників.
Славний ювілей музей відсвяткував “Вернісажем на Подільській”. Відкриття експозиції під такою назвою відбулося минулого тижня у центральній залі закладу.
Головною окрасою “Вернісажу на Подільській”, раритетом, який є не тільки історичним, а й духовним скарбом, стала колекція ікон. Найдавніші з них створені у XVI столітті, наприклад, “Спас на престолі”. У XVII столітті написані “Богоматір Казанська”, “Богоматір Феодорівська”, ікони XVIII століття — “Христос Вседержитель”, початку XIX століття — “Микола Чудотворець”, “Неопалима купина”…
“Щоб створити ікону, майстер готував дошку більше року, зберігав її у спеціальному приміщенні. Складний процес виготовлення ікон додає їм цінності, — розповідає Олена Брицька. — Частину ікон, представлених на експозиції, відновлено після ушкоджень, реставровано у Львові. У 1992 році деякі з них реставрувались у Київському реставраційному центрі”.
Ще однією перлиною експозиції є факсимільне (точна копія) видання — Остромирове Євангеліє. Оригінал створений у XI столітті, а факсимілія надрукована у 1988 році видавництвом “Аврора” у тодішньому Ленінграді. Ця книга вважалася однією з найдавніших пам’яток письменства у давньоруській Русі. Так було до 2000 року, коли знайдено ще древніше видання — “Новгородський кодекс”. 
Остромирове Євангеліє містить євангельське читання для неділі і свят, переписане зі староболгарського оригіналу дияконом Григорієм у Києві для новгородського писемника Остромира. Оригінальними є шрифт та оформлення видання. Загадковими для дослідників є східні риси заглавних літер.
Окраса “Вернісажу на Подільській” — продукція Полонського фарфорового заводу. Перші фарфорово-фаянсові вироби створено на землях Полонського маєтку у 1880 році. Пізніше, у 1889 році, відкривається фабрика. За радянської влади завод націоналізовано, він входить до складу “Укрфарфорфаянсскло”.
До святкової музейної виставки увійшли хлібниця 1920 року — одна з найдавніших речей, виготовлених на Полонському фарфоровому заводі. Пишається музей і Ломоносівським сервізом. У 1940-х роках завод почав випускати різні фігурки: казкових героїв, персонажів з творів вітчизняних письменників, козаків… Деякі з них увійшли до експозиції. 
Представлено на “Вернісажі на Подільській” і колекцію жіночих блуз із крепдешину, вишиті нитками муліне вручну у середині минулого століття у Решетилівській майстерні художніх промислів. Спершу тут виготовлялися лише килими й гобелени для знаті. Усі вони — ручної роботи, часто в єдиному екземплярі. Згодом майстри взялися за унікальні рушники, національні строї… За радянських часів майстерня реорганізована в артіль імені Клари Цеткін. Нині це — знову Решетилівська майстерня художніх промислів, яка займається виготовленням та реалізацією вишивок, гобеленів, килимів. Вироби майстрів відомі в усьому світі.
Детальніше познайомитися з експозицією, музейними фондами обласний краєзнавчий музей запрошує усіх охочих. Особливо раді школярам, студентам, яким музей допоможе дізнатися цікаву інформацію про наш край.
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *