Одразу дві окремі прес-конференції наступного дня після народного волевиявлення провели Комітет виборців України й Громадська мережа “ОПОРА” спільно з представниками міліції. Члени обох організацій розповіли про особливості й проблеми цьогорічних виборів. Попри відсутність суттєвих порушень, які вплинули б на результати голосування, ключовими недоліками стали недобросовісність окремих кандидатів, непрямі підкупи виборців і низький рівень підготовки членів дільничних й окружних виборчих комісій. Додала труднощів у роботі й наявність мажоритарників.
Одразу дві окремі прес-конференції наступного дня після народного волевиявлення провели Комітет виборців України й Громадська мережа “ОПОРА” спільно з представниками міліції. Члени обох організацій розповіли про особливості й проблеми цьогорічних виборів. Попри відсутність суттєвих порушень, які вплинули б на результати голосування, ключовими недоліками стали недобросовісність окремих кандидатів, непрямі підкупи виборців і низький рівень підготовки членів дільничних й окружних виборчих комісій. Додала труднощів у роботі й наявність мажоритарників.
Висновки Комітету виборців України (КВУ) і Громадської мережі “ОПОРА” щодо позачергових виборів дуже подібні. Найперше, їх представники заявили, що волевиявлення пройшло без суттєвих порушень, які вплинули б на загальний результат. Цього разу спостерігачі не помітили суттєвого використання адміністративного ресурсу. Це є прогресом порівняно з парламентськими виборами 2012-го. Також позитивною тенденцією є відсутність у місцевих ЗМІ чорного піару. Щоправда, були зафіксовані випадки, коли проти окремих кандидатів в області поширювалися фіктивні листівки Руху ЧЕСНО й “ОПОРИ”, до яких, звісно, вони не мали ніякого стосунку.
Однією з головних особливостей волевиявлення була низька явка виборців. Хоча Хмельниччина є одним із лідерів у голосуванні, явка по області все одно є низькою — лише 62,2%. До прикладу, під час травневих президентських виборів уже в обід явка становила 50%. Тобто різниця відчутна. До того ж ще напередодні виборів соціологічні дослідження показували, що 30% громадян навіть не визначилися, за кого саме віддати свій голос. Голова обласного осередку КВУ Юрій Ануфрієв вважає, що на цю ситуацію вплинуло декілька факторів. Головний із них — українці вже втомилися від політики й цього разу не покладають великих надій на новий парламент. Президентські вибори, до прикладу, були більш емоційно забарвлені. Окрім того, у списках багатьох партій можна помітити сумнівних кандидатів.
Також Юрій Ануфрієв наголосив, що великою проблемою був низький рівень кваліфікації членів дільничних і окружних комісій. Наслідком цього став повільний підрахунок бюлетенів. Цей факт пояснюється тим, що за короткий термін перевиборчих перегонів було проведено мало навчань комісій (для ОВК — три, для ДВК — чотири). Але це лише півбіди. Найгірше, що склад комісій постійно змінювався, навіть у день виборів. На місце кваліфікованих кадрів часто приходили некомпетентні люди. Можливо, це відпрацювання нової політичної технології на користь кандидатів-мажоритарників? Цікаво, що постійні зміни в комісіях найчастіше відбувалися в проблемних округах, де прогнозувалося найгостріше протистояння.
Існування мажоритарної складової також сприяло непрямому підкупу виборців та окремим виявам чорного піару в деяких частинах області. Також завдяки “засіванню” своїх округів ще до початку передвиборчих перегонів до парламенту потрапляє чимало недобросовісних політиків, зокрема й ті, хто голосував за диктаторські закони 16 січня.
“Раніше ми прогнозували, що найбільші проблеми будуть через мажоритарну складову. Деякі кандидати-мажоритарники будь-якими методами намагалися перемогти. До того ж пробіли в чинному виборчому законодавстві допомагають робити різні порушення, за які їх неможливо притягнути до правової відповідальності. Така ситуація не на користь розвитку вітчизняного парламентаризму”, — наголосив Юрій Ануфрієв.
Зі шкодою присутності мажоритарної складової погоджується й регіональний координатор “ОПОРИ” Андрій Попик. Він підтвердив, що окремі кандидати почали працювати в своїх округах ще до офіційного початку передвиборчих перегонів. І використовували для цього власні благодійні організації під час власне виборів для непрямого підкупу виборців. А ось прямого підкупу зафіксувати не вдалося. У тому, що до парламенту пройдуть недобросовісні люди, винні й виборці, які своїм голосом дякували так званим “благодійникам”.
“На жаль, варто констатувати низьку політичну свідомість виборців, особливо в сільській місцевості. Люди часто голосують за того, хто “хоч щось зробив для них”. Саме цим користуються кандидати. Тому, щоб якісно оновити парламент, необхідно змінити світогляд виборця”, — поділився Андрій Попик.
Також він розповів, що в місті у день тиші з білбордів, сіті-лайтів й вуличних стовпів не повністю прибрали політичну агітацію. До речі, партійні білборди із закликами прийти на вибори й патріотичними гаслами й досі “прикрашають” Хмельницький. Тому постає закономірне питання: коли їх приберуть?
Начальник УМВС України в Хмельницькій області Олександр Розізнаний розповів, що для недопущення порушень і фальсифікацій під час волевиявлення оперативний штаб відслідковував процес виборів та інформацію в ЗМІ й Інтернеті. Так, в оперативний штаб надходило чимало повідомлень про правопорушення, але більшість із них не була підтверджена. На щастя, жодних серйозних проблем не допустили. В день голосування було зафіксовано три випадки знищення бюлетенів і їх винесення за межі дільниці. Найближчим часом цим фактам буде дана правова оцінка.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО