Чергова 26-а сесія обласної ради, яка відбулася минулого тижня, видалася напрочуд спокійною. Передвиборчі хвилі сесійну залу відчутно не зачепили, обминули її й люстраційні мотиви, хоча молоді послідовники відомого вуличного бунтівника Лева Бірюка разом з ним підкотили до входу будинку ради контейнер для сміття — популярну нині страшилку для чиновників і депутатів з клеймом зрадників та корупціонерів.
Чергова 26-а сесія обласної ради, яка відбулася минулого тижня, видалася напрочуд спокійною. Передвиборчі хвилі сесійну залу відчутно не зачепили, обминули її й люстраційні мотиви, хоча молоді послідовники відомого вуличного бунтівника Лева Бірюка разом з ним підкотили до входу будинку ради контейнер для сміття — популярну нині страшилку для чиновників і депутатів з клеймом зрадників та корупціонерів.
Між тим у депутатському середовищі виборча інтрига проявляється у процесі переформатування груп та фракцій. Так, голова фракції ВО “Батьківщина” Іван Гладуняк на початку засідання оголосив про її розпуск та утворення нової депутатської групи “Рідна Хмельниччина”, до якої увійшли поки що 12 депутатів. Група, за його словами, не є політичним об’єднанням і очікує нових членів. З фактичною зрадою партії не всі згодні, зокрема заступник Гладуняка по фракції Віктор Адамський заявив, що рішення про розпуск приймається без відповідного кворуму, отож фракція своє існування продовжуватиме, оскільки чисельність таких об’єднань регламентом облради не визначена. Натомість на її руїнах виникла ще одна група — “Фронт єдності”, про її склад з чотирьох колег оголосив Олег Хавронюк. Підсумком цих внутрішніх перетворень став депутатський запит Івана Гладуняка до голови облради Івана Гончара щодо визначення кожним обранцем, до якої фракції чи групи він належить. Але, очевидно, що “хто є хто?” з’ясується вже після 26 жовтня — за наслідками формування нової Верховної Ради. Щоправда, ще до подальших оновлень облрада скоротила свою чисельність: колишній регіонал Анатолій Демид достроково припинив повноваження депутата — за власним бажанням, яке сесія задовольнила.
Визначившись із іншими змінами — кадровими, пленарне засідання розглянуло низку програмних пунктів порядку денного. Насамперед сесія проголосувала зміни до бюджету області. Як пояснив колегам директор департаменту фінансів обласної державної адміністрації Сергій Пенюшкевич, ці зміни стосуються збільшення розміру трансфертів і спрямовані на забезпечення виконання бюджетного розпису та заміну обсягів природного газу на альтернативні види палива. Пояснення дещо розтлумачив Мар’ян Зеленецький: “Всі потреби галузей та районів зміни статей задовольнити не зможуть”.
Додаткові пояснення довелося робити і директору департаменту економічного розвитку і торгівлі ОДА Юрію Драчу, коли обговорювався хід виконання програми соціально-економічного розвитку області у І півріччі нинішнього року. За його словами: “Програма виконується лише частково через певні об’єктивні фактори, тому відповідно коригується з урахуванням пропозицій постійних комісій, депутатських груп та окремих депутатів. Нині головним завданням є забезпечення зимового періоду та зменшення залежності від природного газу”.
“Часткове” виконання програми характеризується показовими цифрами. Так, за даними статистики (чомусь лише І кварталу), “підприємствами Хмельниччини у її розвиток за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 693 мільйони гривень”, що у порівняних (!) цінах на 41% більше, ніж за відповідний період минулого року. Водночас у тому ж кварталі обсяг іноземних інвестицій зменшився на 4% і становив 215,5 млн. доларів. Загальна ж їх потреба сягає 7,2 мільярда. Натомість дані вже п’яти місяців засвідчують “стабільність на регіональному споживчому ринку”, зокрема “через насичення його якісними імпортозамінюючими товарами”, а виробництво продукції сільського господарства у першому півріччі зросло на 8,4%. При цьому цифри щодо промислового виробництва у звіті наведені лише по окремих галузях, а їх замінником є дані про отримані прибутки з початку року. Як позитивний факт, відзначено, що індекс споживчих цін в області за І півріччя є меншим, ніж в Україні: 111,3% та 111,6% відповідно. Водночас зафіксована різниця у розмірі середньої заробітної плати: 2751 гривня в області серед штатних працівників та 3368 по країні, тобто становить лише 84,7% середньої в державі. Крім того, заборгованість з її виплати з початку року зросла у нас на 16,7%.
Виконуючий обов’язки голови ОДА Олександр Симчишин, коментуючи хід виконання програми, акцентував на успішних заходах зі зменшення споживання природного газу, яке сягало 50%, щоправда, до початку опалювального сезону, котрий масово почнеться на території краю 1 листопада.
Крім наступної програми розвитку автомобільних доріг загального користування місцевого значення, котра розрахована на 2015-2018 роки, депутати на обговоренні не зосере-джувалися, по черзі ухвалюючи всі інші: щодо подолання та запобігання бідності, розвитку агропромислового комплексу, залучення інвестицій, соціального захисту населення та захисту території від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У такій же атмосфері спокійної течії пленарного засідання сесія приймала інші рішення з 49 пунктів порядку денного: про використання природних надр, майна територіальних громад, перейменування деяких сільських рад, розгляд депутатських запитів тощо.
Володимир Разуваєв