Згідно з рішенням ЮНЕСКО та з нагоди 200-ліття від дня народження генія українського народу 2014-й, як відомо, оголошено Роком Тараса Шевченка.
Згідно з рішенням ЮНЕСКО та з нагоди 200-ліття від дня народження генія українського народу 2014-й, як відомо, оголошено Роком Тараса Шевченка.
І протягом року культурні громади багатьох країн світу організовують наукові конференції, громадські читання перекладень “Кобзаря” різними мовами, урочисто відкривають у своїх столицях пам’ятники поетові Всесвіту (їх нині встановлено 1384 у 35 країнах).
В Україні 200-ліття нашого духов-ного пророка, незважаючи на війну, розв’язану російськими агресорами, теж відзначається по-особливому. В усіх культурних і освітніх установах проводяться ювілейні заходи, присвячені Тарасові Шевченку. Не залишились осторонь і навчальні заклади нашого обласного центру.
Ще в березні ректорат Хмельницького інституту Міжрегіональної академії управління персоналом провів міжнародну науково-практичну конференцію “Постать Тараса Шевченка в сучасному культурному і геополітичному просторі”. В ній взяли участь понад 100 науковців-шевченкознавців з різних країн та викладачі і студенти згаданого вишу. А силами студентства виготовлено рукописний збірник шевченківських поезій. Тож кожен з маупівців долучився до “Біблії від Тараса” — “Кобзаря”. А київський ректорат академії подарував своїм вихованцям скорочене видання “Кобзаря” накладом у 1000 примірників.
У ті ж святкові березневі дні наукова бібліотека Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії провела презентацію збірки поезій, присвячених 200-річчю Тараса Шевченка “Велич Тарасового слова” (редакційна колегія: Л.Дитинник, О.Костенко, Л.Волосова). На урочистому зібранні читали власні твори, які увійшли до збірки, викладачі, студенти академії та поети нашого краю.
Збірник поезій “Велич Тарасового слова” допоміг студентам академії осмислити роль і вклад Шевченка у розвиток національного державотворення, становлення української мови. Зрозуміти суть української національної ідеї, вперше сформованої Великим Кобзарем так стисло, афористично в “Посланії…”: “В своїй хаті своя правда, і сила, і воля!”. У цей драматичний для українського народу час ці слова генія набрали особливого патріотичного звучання.
Ректорат Національної академії Державної прикордонної служби ім. Б.Хмельницького у вересні провів урок знань “Україна — єдина країна”, на яку запросили хмельницьких письменників-шевченкознавців. Молодих курсантів з різних куточків України привело у стіни академії патріотичне сумління — служити рідній країні. І шевченківське “Борітеся — поборете, вам Бог помагає!” єднає юнаків заходу і сходу, півночі і півдня нашої Батьківщини, додає їм снаги у навчанні і бойовій підготовці.
А нещодавно наукова бібліотека Хмельницького національного університету з великим розмахом організувала презентацію художньо-публіцистичного альманаху “Думки творчий злет”, присвяченого 200-літтю від дня народження Тараса Шевченка з автопортретом Кобзаря на обкладинці. Понад 30 авторів перед читачами бібліотеки презентували свої твори власним читанням. А це — професори, доценти, студенти, колишні випускники закладу — учасники поетичного клубу “Роса”, який створений у 2011 році при студентському літературному театрі “Глорія”.
Юні автори особисто презентували свої вірші. А маститих поетів, твори яких і пісні на їх слова знає вся Україна (йдеться про вірші проректора університету Михайла Войнаренка і доцента кафедри інформаційних технологій Віталія Міхалевського — обидва є відповідальними редакторами-укладачами видання (на фото), поряд з їх власним виконанням читали і співали артисти театру “Глорія”.
Торкаючись творчого генія Тараса, як засвідчила на презентації студентка університету Анастасія Євсюкова, “…цього поета неможливо не любити”. Поряд з віршами, присвяченими Тарасу Григоровичу (“Мій Шевченко” Катерини Волошиної, “Ми не знайомі…” Лесі Кутей, “Шевченкова Біблія” Ольги Садігурської (Карватюк) та інших), звучали щирі одкровення душі, як-от у вірші Марини Сторожук:
Тарасе, знай! Пройдуть роки —
Ми будем пам’ятати
Завжди тебе, твої думки,
І в вічності вітати!
Микола Кульбовський
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО