Соціум

Унікальні “Кобзарі” — для хмельницьких просвітян

На ознаменування 200-річчя Тараса Шевченка Народний Дім “Просвіти” у місті Хмельницькому отримав  два надзвичайні “Кобзарі”.

На ознаменування 200-річчя Тараса Шевченка Народний Дім “Просвіти” у місті Хмельницькому отримав  два надзвичайні “Кобзарі”.

Один із них — це факсимільне відтворення примірника першого “Кобзаря”, що побачив світ 1840 року в типографії Фішера у Петербурзі з дозволу цензора Корсакова. Тут — знаменита ілюстрація Василя Штернберга, Тарасового друга, тодішня орфографія Шевченкового письма. Духовну реліквію підготував до друку  Інститут літератури ім.Т.Шевченка НАН України. Цей “Кобзар” подарувала Надія Наумова, завідувачка відділу  “Хата на Пріорці” Національного музею Тараса Шевченка в Києві.
Другий “Кобзар” передала в Народний Дім Євгенія Сохацька, професор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.  Це репринтне видання підготовлене Шевченківським національним заповідником за оригіналом рукописного “Кобзаря”. Переписав його 1861 року шанувальник Шевченка,  студент Харківського університету, в майбутньому довголітній охоронець його могили та один із організаторів першого народного музею поета — Тарасової світлиці Василь Гнилосиров.
Обидва “Кобзарі”, на превеликий жаль,  видрукувані мізерним накладом (лише 425 і 300 примірників), а тому вже стали раритетами. У читальні  “Просвіти” вони доступні відвідувачам.
Зоя Діденко, голова Хмельницької міської  “Просвіти”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *