Цими днями 15-річний ювілей відзначає Хмельницький благодійний фонд “Хесед Бешт” — громадське об’єднання, котре нині добре відоме і шановане далеко за межами нашої області. Від початку утворення фонд очолює заслужений працівник соціальної сфери України, голова правління Хмельницької іудейської релігійної громади (незалежної) Ігор Ратушний. Про ювілей, діяльність фонду, його працівників наша розмова.
Цими днями 15-річний ювілей відзначає Хмельницький благодійний фонд “Хесед Бешт” — громадське об’єднання, котре нині добре відоме і шановане далеко за межами нашої області. Від початку утворення фонд очолює заслужений працівник соціальної сфери України, голова правління Хмельницької іудейської релігійної громади (незалежної) Ігор Ратушний. Про ювілей, діяльність фонду, його працівників наша розмова.
— Ігорю Олександровичу, кому належала ініціатива створення благодійного фонду “Хесед Бешт”?
— У 90-ті роки минулого століття на території України відновила свою діяльність міжнародна організація “Джойнт”, яка впроваджує для єврейських общин модель національно-соціальної структури “Хесед” (турбота, милосердя). Це недержавні організації, котрі займаються благодійністю, матеріальною та моральною підтримкою соціально незахищених членів єврейської спільноти. Вивчивши ситуацію на теренах Поділля й Волині, “Джойнт” вирішив заснувати “Хесед” у Хмельницькому, який мав розповсюджувати свою діяльність у нашій і Тернопільській областях. Ось так 16 вересня 1999 року обласне управління юстиції зареєструвало благодійний фонд “Хесед Бешт”. Ми вирішили його так назвати на честь видатної людини — засновника хасидизму Баал-Шем-Това (Володар Благого імені), скорочено Бешт, який жив і працював на Поділлі й похований у Меджибожі. Символом фонду обрали міфологічного птаха Зіса, котрий, за легендою, жив у палаці біблійного царя Соломона і символізує Єрусалимський храм, мрію у щастя, добро та справедливість.
— Отже, діяльність фонду обмежується лише членами єврейських общин?
— Фонд орієнтований на допомогу і підтримку членів єврейських общин та їхніх сімей, а це люди різних національностей. Нині фонд відкрив шість хеседів у общинних центрах, крім Хмельницького, ще у Кам’янці-Подільському, Шепетівці, Славуті, Полонному, Старокостянтинові. Їх робота поширюється на понад 100 населених пунктів Хмельницької і Тернопільської областей. Загалом вони обслуговують понад шість тисяч людей і за ці роки нам вдалося зробити суттєвий внесок у зменшення соціальної напруги у цих регіонах. Можу так стверджувати, тому що благодійний фонд “Хесед Бешт”, реалізуючи обране гасло “Дійти до кожної людини, максимально допомогти їй у важку хвилину”, активно співпрацює з багатьма громадськими об’єднаннями, структурами обласної та міської влади, державними організаціями, міжнародними фондами. Наші новації та ініціативи знаходять належне місце у соціальній сфері країни, є складовою державної політики у побудові громадянського суспільства. І це не гучні слова для відзначення ювілею. Досить сказати, що наш фонд став піонером в Україні, реалізувавши державний пілотний проект щодо соціальної допомоги людям на дому. Нині цей досвід впроваджується в усіх регіонах країни.
— Ви вважаєте, що практика надання благодійної допомоги сприяє формуванню громадянського суспільства?
— Хасидська легенда розповідає, що Баал-Шем-Тов якось запитав у пророка Еліаги: “Коли прийде Мешнах (цар-месія)?” Пророк відповів йому: “Коли води твого вчення наповнять світ”. Баал-Шем-Тов усе своє життя присвятив допомозі людям: душевному зціленню, шляхам до мудрості, знанням. Така доброчинність завжди була притаманна загальнолюдській культурі, єднала народи і різні спільноти. Нині це є надзвичайно актуальним для України.
— “Хесед Бешт” розпочинав свою діяльність з розподілення матеріальної допомоги: продуктових наборів, одягу, побутових товарів тощо. Ця практика залишилась у його діяльності?
— Так ми починали, але мали за мету розширити свою діяльність за світовими зразками: на мікро- і мак-рорівнях. Перший рівень — вплив на життя конкретної людини, другий — на формування політики держави. Сьогодні ми працюємо за сучасними соціальними технологіями: не надаємо якісь набори та одяг, а запровадили пластикові картки у співпраці з “ПриватБанком”, на які нараховуємо певні суми коштів. Люди самі обирають, що їм найбільше потрібно: ліки, продукти, побутові послуги тощо. Наші соціальні працівники обстежують побутові умови кожної сім’ї і визначають рівень необхідності допомоги. Загалом фонд реалізує низку спеціальних програм, якими займаються різноманітні центри: здоров’я, реабілітації та регіонального розвитку, соціальної допомоги, розвитку дитини, інформаційних технологій, кризового розвитку та інноваційних послуг, общинної та культурно-масової роботи тощо. Усього в їхньому наборі понад 150 послуг. Але цим наша діяльність не обмежується, ми проводимо широку культурологічну та духовну роботу: збудували синагогу, відкрили музей єврейського побуту і культури, меморіальні комплекси жертвам Голокосту, гетто та єврейського погрому, видаємо багато друкованих матеріалів з історії єврейського народу на Волині та Поділлі. У нас діють дитячий садок, недільна школа, бібліотека, самодіяльні художні колективи, підготовлена програма “Лист”. Маючи власний мультимедійний потенціал, розвиваючи зв’язки з міжнародними організаціями, розповідаємо світові про життя в Україні, тобто виконуємо і певні дипломатичні функції. Логічним і природним кроком стала співпраця з Всеукраїнським форумом благодійників, що дало змогу брати участь у розробці різноманітних соціальних ініціатив, які здатні покращити соціальний стан в Україні.
— Для такої широкої діяльності потрібні відповідно освічені та кваліфіковані кадри. Чи є вони і якої національності?
— У “Хесед Бешті” працюють 150 штатних працівників, з яких євреї складають лише третину. Всі інші — люди різних національностей. Крім того, допомагають волонтери. Чимало наших працівників отримали спеціальну освіту, мають відповідні ліцензії. Фонд співпрацює з інститутом соціальних технологій, Хмельницьким і Кам’янець-Подільським національними університетами. Їхні студенти проходять практику на базі наших центрів.
Отож нині благодійний фонд “Хесед Бешт” сформувався як професійна багатофункціональна структура. Велику роль у цьому зіграли його ветерани: Людмила Новицька, Раїса Гельман, Людмила Шварцман, Алла Клопотюк, Микола Гречаник, Віктор Урода, Ірина Герасименко, Віктор Кравченко, за що їм низький уклін. Поряд з ними ростуть молоді кадри, які вже встигли себе зарекомендувати: Роман Перець, В’ячеслав Нагнибіда, Олена Торбіна, Ольга Нікітіна. Їм та їхнім колегам розвивати та вдосконалювати подальшу діяльність фонду.
— Що, до речі, у найближчих перспективах фонду?
— Планів у нас багато, але у нинішній складній ситуації можемо розраховувати лише на деякі з них. Так, маємо капітально відремонтувати і розширити своє приміщення на вулиці Шевченка, 40/2. Тут плануємо відкрити хоспіс на шість палат і медичний центр. Є відповідний проект, майбутні працівники цих закладів пройшли стажування в Івано-Франківську. Таким буде наш вклад у розвиток паліативної медицини на Хмельниччині. А головним завданням залишатиметься благодійна допомога і пошук людей, які зможуть її надавати й робити суспільство добрішим. Допомагаючи кожному, ми допомагаємо всім.
Підготував Володимир Разуваєв
У вівторок, 16 вересня, відбулись урочистості з нагоди ювілею фонду “Хесед Бешт”, про що ми детальніше розповімо у нашому наступному номері.