Крім міміки і жестів, зачіски, макіяжу, підкреслює характер, стиль, може чимало розказати про особистість татуювання. Нині це — частина світового мистецтва, котре виконує естетичну функцію і має глибокий зміст. “Чимало символів, які наносять люди на шкіру, є запорукою успіху, стимуляторами гарного настрою”, — вважає один із майстрів тату в нашому місті, власник студії татуювання й пірсингу Максим КОВНАЦЬКИЙ, який поділився особливостями свого ремесла з читачами нашої газети.
Крім міміки і жестів, зачіски, макіяжу, підкреслює характер, стиль, може чимало розказати про особистість татуювання. Нині це — частина світового мистецтва, котре виконує естетичну функцію і має глибокий зміст. “Чимало символів, які наносять люди на шкіру, є запорукою успіху, стимуляторами гарного настрою”, — вважає один із майстрів тату в нашому місті, власник студії татуювання й пірсингу Максим КОВНАЦЬКИЙ, який поділився особливостями свого ремесла з читачами нашої газети.
— Максиме, зазвичай гарний майстер тату виростає з талановитого художника, так було і з вами?
— Так, Бог дав мені такий талант, малюю з дитинства. У школі образотворчого мистецтва освоїв різні художні техніки. Донині захоплююся живописом. Але традиційного мистецтва мені не вистачало, тож зацікавився тату. Перше зробив у 13 років у підпільних умовах вдома у друга. Це була некольорова черепашка, яка досі живе у мене на нозі. Коли робив собі перше тату, ще не задумувався про значення натільних символів, просто сподобався кумедний малюнок.
Тоді перші роботи на тіло наносили імпровізованим саморобним інструментом — простою електробритвою, голкою.
Пізніше почав самовдосконалюватися, навчався професійно на майстер-класах. Коли зміцнів у цій справі, відкрив власний салон.
— Про ваш професіоналізм свідчать численні дипломи, привезені з різних фестивалів.
— Саме фестивалі, на які з’їжджаються майстри тату, — шанс повчитися початківцям у професіоналів, а професіоналам — позмагатися. Я був учасником поки що лише всеукраїнських зібрань, куди приїздили й іноземні майстри. З фестивалів привіз понад десяток дипломів за перемогу у різних номінаціях. Наприклад, за “Краще тату дня”, де потрібно було зробити тату швидко, якісно і гарно, на фестивалі у Львові зробив краще тату-портрет.
Участь у тематичних фестивалях — ще й нагода дізнатися про новинки техніки нанесення відбитку, самореклама. Такі фестивалі — справжнє видовище, де збираються чимало фріків, людей, які не хочуть бути, як решта, а отже, і телевізійників, кореспондентів різних газет та журналів.
Участь у фестивалях здебільшого платна, але гроші компенсуються отриманими знаннями, досвідом, гарним настроєм від спілкування з непересічними особистостями.
Гуртуючись з іншими майстрами, порівнюючи свої вміння з їхніми, зрозумів, що і себе можу вважати майстром з восьмирічним досвідом. Стільки років я займаюся у власній студії на професійних інструментах. Нині можу запевнити клієнтів у якості нанесених мною татуювань.
— За роки професійного заняття тату маєте власний стиль?
— Дуже люблю реалізм. Подобається створювати максимально живі, реалістичні, їх часто називають 3D тату, портрети, де важливий кожен відтінок, кожна деталь, тоді робота нагадує живописну, правдиву картину. Такі портрети пасують тим, хто має в житті людину, яку хочеться бачити, відчувати її присутність щодня. І я маю такий портрет біля серця — обличчя мами. Дехто наносить на тіло портрети коханих, кумирів…
Максимально реалістичними намагаюся зробити не тільки обличчя, а й інше: від стеблини чи листочка до чогось масштабнішого.
— Свої найбільші роботи пам’ятаєте?
— Так — кольорові меч і велетенські крила на всю спину. Їх довершував поетапно майже два місяці.
— Ті, хто вирішив нанести малюнки на тіло, мають знати всі нюанси, розкажіть трохи про процес створення тату.
— Найперше, що потрібно знати, тату — на все життя. Тому клієнтам даю на роздуми два місяці. Якщо вирішили робити, знайомлю і з іншим. Процес нанесення небезболісний, зазвичай клієнт відчуває легкий дискомфорт від роботи голки, але все залежить від больового порогу конкретної людини. Під час нанесення на шкірі можуть з’являтися почервоніння, інколи навіть виступає кров. Але за умови дотримання правил догляду за малюнком усе швидко загоюється, тату стає гарним, виразним.
Процес залежить і від розмірів тату. Малюнок — з сірникову коробку, некольоровий можна нанести за 15 хвилин. Є складні роботи, які потребують не одного візиту в салон.
Не раджу робити тату на пальцях, кистях рук, стопі, де шкіра постійно оновлюється.
Малюю неорганічними фарбами, які не вживляються у шкіру, а тому робота зберігається довго.
— З часом тату втрачає свою красу, його потрібно коригувати?
— Щоб малюнок був ідеальним усе життя, професіонали радять поновлювати його кожні шість років.
— А видалити можливо?
— Так, але це дуже кропітка, недешева процедура, до того ж ризикована. Якщо комусь набридло тату, його краще розфарбувати або зверху нанести інший малюнок. Я, наприклад, незабаром збираюся розфарбувати своє тату-череп на нозі.
— До речі, про ваші татуювання. Вони — своєрідне натільне портфоліо, маєте чимало символів, знаків. Вірите у їхню силу?
— Звичайно, кожне тату — знак, має особливі зміст і значення. Про символіку, трактування символів тату знаю чимало, перелопатив безліч енциклопедій і на власному прикладі переконався, що це правда.
— За тату можна виявити приналежність до певної субкультури, релігії?
— Можна. Наприклад, ті, хто називають себе готами, віддають перевагу темним тонам тату, рок-панкова молодь прикрашає тіло різними музичними інструментами…
Часто натільні знаки неправильно трактують. От хоча б череп. Дехто вважає це чимось страшним, навіть сатаністським. А насправді навіть представники провідних релігійних течій зображали череп біля підніжжя розп’ятого Ісуса Хреста, череп вважається і символом мудрості.
— Як спростуєте стереотип, що дівчата, які мають тату, легкої поведінки?
— Це абсурд, який залишився у нас, певно, з совковських часів. Нині весь світ адекватно сприймає тату, воно вважається мистецтвом. Хіба можна дівчинку, яка зробила собі тату-метелика, який є символом ніжності і легкості, порівняти з повією?! Татуювання не можна плутати з наколкою з місць позбавлення волі.
— З якого віку ви робите тату клієнтам у салоні?
— Лише повнолітнім — з 18 років, молодшим — тільки за згодою батьків. Найстаршій моїй клієнтці, яка “все життя мріяла про тату”, було 57 років.
— Маєте кумира — майстра тату?
— Подобається, як працює Дмитро Самохін з Одеси. З його творчістю можна ознайомитись у мережі Інтернет.
— Існує мода тату?
— Так, постійно з’являються нові техніки. Останні події в Україні надихають на патріотичне тату: державна символіка, козаки, вишиванки…
— Світ ваших хобі ширший, ніж захоплення тату.
— Крім тату, малювання картин, відвідую спортзал, басейн, колекціоную машинки, доглядаю свого улюбленця — павука-птахоїда. Живе він у моєму салоні, тут і я живу — працюю і проводжу дозвілля.
— Дякую за розмову.
Ірина САЛІЙ