Готуються до нового навчального року не тільки школярі та студенти, а й зовсім юні хмельничани — вихованці дитячих садочків. Перший візит у садок для малечі — ще емоційніша подія, ніж перший раз у перший клас. Так і для батьків, які вперше доручають своїх чад стороннім. Тому надважливо, щоб за сферу дошкільних навчальних закладів дбали досвідчені фахівці. Про це наша розмова з головним спеціалістом міського управління освіти Іриною МЕЛЬНИК. До неї батьки завжди можуть звернутися за будь-якою інформацією, вона проінформує та скоординує.
Готуються до нового навчального року не тільки школярі та студенти, а й зовсім юні хмельничани — вихованці дитячих садочків. Перший візит у садок для малечі — ще емоційніша подія, ніж перший раз у перший клас. Так і для батьків, які вперше доручають своїх чад стороннім. Тому надважливо, щоб за сферу дошкільних навчальних закладів дбали досвідчені фахівці. Про це наша розмова з головним спеціалістом міського управління освіти Іриною МЕЛЬНИК. До неї батьки завжди можуть звернутися за будь-якою інформацією, вона проінформує та скоординує.
— Пані Ірино, спочатку трохи статистики. Скільки дитсадків у місті, скільки дітей їх відвідують?
— У нас 44 дошкільних навчальних заклади, з них 41 комунальної власності, один відомчий і два приватних. У минулому навчальному році садочки відвіду-вали понад 11 тисяч дітей.
Нині у місті існує єдиний електронний реєстр дошкільнят, які потребують виховання у ДНЗ. Станом на 18 серпня в електронній черзі — 10598 дітей від 0 до 6-7 років. Реєстр щодня поповнюється, адже не всі батьки встигли зареєструвати діток 2014 року народження.
Ставати на облік батькам раджу одразу після одержання свідоцтва про народження дитини, це стане запорукою того, що вона вчасно потрапить у дитсадок.
Після того, як батьки зареєстрували дитину в єдиному реєстрі обліку, перед досягненням малям трирічного віку, потрібно дізнатися в міському управлінні освіти, як проходить комплектація на новий навчальний рік, щоб зняти дитину з черги і віддати у списки ДНЗ. Наприклад, якщо малюк має восени йти в садочок, необхідно на початку року звернутися в управління освіти і дізнатися про комплектацію.
— Де зареєструвати дитину?
— У міському Центрі надання адміністративних послуг на вулиці Соборній, 16. Працює Центр щоденно, батьки можуть звернутися за допомогою навіть у неробочий час. Для реєстрації потрібно мати лише свідоцтво про народження дитини.
— Батьки можуть обирати дитячий садочок?
— Так, звичайно, але за умови, що там є вільні місця.
Якщо впродовж часу, коли дитина стоїть на черзі, батьки змінюють місце проживання, хочуть змінити садочок, вони теж можуть звернутись у ЦНАП.
Зазвичай батьки реєструють дітей за місцем проживання, але якщо маля має вади фізичного чи розумового розвитку, потребує комплексного підходу й лікування, ми пропонуємо обрати спецсадочок. Це дитячі садочки №№30, 8, де виховують дітей з вадами зору та опорно-рухового апарату, спеціальна школа №33, де є групи дошкільного віку для дітей з порушенням слуху і вадами мови.
У цьому навчальному році такі садочки відвідуватимуть до 80 дітей, усі потребують корекції фізичного та розумового розвитку.
Крім того, у нас є спеціальні групи, які працюють при садочках комбінованого типу.
— Цьогоріч плата за дитячі садочки змінилася?
— Залишилася такою, як була. Батьки сплачують 50 відсотків за харчування дітей, друга половина оплачується з міського бюджету. Плата за виховання у ДНЗ може варіювати тільки тоді, коли дитина, за бажанням батьків, відвідує групу з додатковими освітніми послугами. За угодою, складеною між закладом і батьками, плата залежить від кількості наданих послуг.
— Розкажіть детальніше про додаткові освітні послуги.
— Відповідно до державного стандарту базової дошкільної освіти не передбачено, наприклад, вивчення іноземної мови. Її введення у навчальну програму садочка (відбувається воно після анкетування батьків, складання угод) є додатковою освітньою послугою, яка оплачується. Це також можуть бути хореографія, заняття на розвиток інтелекту, лікувальна фізкультура, театральні студії тощо. Вводяться вони переважно у старшому дошкільному віці.
— Велика кількість дошкільнят підштовхнула владу міста до формування нових садочків?
— Так. У новому навчальному році розпочне свою діяльність ДНЗ №36 на проспекті Миру, 86/1, який тепер у комунальній власності міста. Цьогоріч у ньому діятимуть чотири групи, пізніше планується збільшити їх кількість до 12.
Розпочне діяльність і реорганізований заклад, котрий зі школи №31 став навчально-виховним комплексом. Відкриваємо додаткові групи і в уже діючих садках, аби задовольнити існуючу потребу.
— Пані, Ірино, яких дітей приймають у дитячі садочки першочергово?
— З трирічного віку, хоча серед охочих є досить велика кількість молодших дітей, для яких відкривають спеціальні групи.
Також першочергово потрапляють у садочки пільгові категорії: діти-інваліди, діти інвалідів, чорнобильців, діти під опікою. Перші у черзі діти військовослужбовців, правоохоронців. Нині без черги приймаємо у дитсадки дітей переселенців за місцем проживання, якщо є місця. Таких сьогодні нараховується до 20.
— Комусь відмовляєте?
— Лише тим, батьки котрих не бажають віддавати дітей до іншого дитсадка, крім обраного, а в ньому вже немає вільних місць. Ми залишаємо координати таких батьків і при звільненні місця обов’язково їм телефонуємо.
— А якщо дитина взагалі не відвідує дошкільний навчальний заклад?
— Дітей старшого дошкільного віку влаштовуємо стовідсотково. Відповідно до законодавства є різні форми отримання дошкільної освіти, наприклад, приватні дитсадки, гувернантки, різноманітні центри з підготовки до школи, інколи батьки самі готують дітей. Але першокласник, який не відвідував садок, відрізняється комунікативно, гірше адаптується в колективі. Діти після садочка більш підготовлені до школи і фізично, і психологічно, у них вищий інтелектуальний розвиток.
— Часто батьки бояться віддавати дітей до дитячого садочка через те, що малеча часто хворіє. Чим таких батьків заспокоїти?
— У кожному дитсадку є лікар, медичні блоки, які слідкують за здоров’ям вихованців. До них батьки завжди можуть звернутися за допомогою, порадою. Також у садках є стенди, де батьки можуть ознайомитися з інформацію щодо адаптування дитини до садочка, знайти поради, які фрукти-овочі для зміцнення імунітету споживати, яку форму одягу для зручності носити…
Якщо перші дні для дитини стали стресом (а таке буває), у дитсадку працюють психологи. Зазвичай період адаптації триває місяць, згодом малеча звикає до нового оточення.
Крім того, всі діти, яких приймають у садок, проходять перевірку лікарів. Вступають у ДНЗ із заповненою у дільничного лікаря медичною справою, де вказані щеплення, дитина отримує також і довідку про епідеміологічне оточення.
— А щодо матеріальної бази садочків у новому навчальному році?
— Звичайно, в усіх дитсадках провели косметичні і капітальні ремонти, був час і після роботи літніх садочків, щоб прибрати приміщення, підготуватися до нового набору дітей у цьому навчальному році.
— Дякую за розмову.
Ірина САЛІЙ