Нині існує думка спеціалістів, що виявити професійні навички можна навіть у зовсім юному віці, принаймні визначити, до чого в маляти більше лежить душа. Це допоможе батькам та педагогам зосередити дитину на потрібних їй предметах у школі, заняттях у гуртках та секціях.
Нині існує думка спеціалістів, що виявити професійні навички можна навіть у зовсім юному віці, принаймні визначити, до чого в маляти більше лежить душа. Це допоможе батькам та педагогам зосередити дитину на потрібних їй предметах у школі, заняттях у гуртках та секціях.
Взялася допомогти у цьому батькам редакція всеукраїнського ділового журналу “Community”. Минулої суботи за їх ініціативи у нашому місті, у парку ім. Т.Шевченка, розгорнулося “Місто професій”. Як стверджує головний ідеолог заходу, шеф-редактор журналу Тетяна Люлька, спостерігаючи за власними дітьми, помітила, що вони чи не щодня змінюють думку щодо майбутньої професії. Тому вирішила познайомити і своїх, і чужих діток з особливостями сучасних ремесел. Так, у “Місті професій” зібралося до двох десятків висококласних професіоналів, які розповідали малечі про ази своєї роботи. У Хмельницькому, а “Місто професій” відбудеться у семи містах України, з дітьми зустрілися кінологи, банкіри, криміналісти, працівники ДАІ, зв’язківці, вибухотехніки, будівельники, продавці, музиканти…
На вході у містечко кожен юний хмельничанин отримував паспорт-трудову книжку, куди вносилися дані про підготовку дитини у різних спеціалістів. Після отримання основ-ної інформації у професіоналів діти мали нагоду випробувати себе як спеціалісти. Чого тільки не робила малеча — і стіну з цегли будувала, і ді-джеїнгом займалася, і відбитки пальців вчилася брати (свої діти залишали у паспорті замість фото), і, як банкір, гроші рахувати, і виявляти вибухонебезпечні предмети, і знайомити людей з новинками телефонного і радіозв’язку… Після роботи отримували іграшкові гроші — заробітну плату, яку могли витрати у магазині “Міста професій”, де також працювали діти (маркували товари, встановлювали ціну тощо).
На запитання, куди б потратив гроші, якби отримав їх у реальному житті, гість заходу Ілля Засоренко зізнався, що збирав би зарплатню на машину, а ще — на допомогу українським військовим. У містечку заробив аж 1550 іграшкових гривень. Каже, що “Місто професій” підтвердило його наміри у майбутньому стати криміналістом, хоче виявляти злочинців, а ще хлопчику сподобалася професія перукаря. Мати Світлана Засоренко теж схвально відгукнулася про захід, котрий допоміг краще зрозуміти здібності сина.
Одна з найцікавіших професій для дітей, які завітали у містечко, — кінолог. Влаштуватися на таку роботу у нашому місті можна, наприклад, у міліцейському твариннику, що в мікрорайоні Ракове. Спеціалістів, які працюють з собаками, у Хмельницькому дуже мало, готують їх у школах міліції, зокрема, у Житомирі, Рівному. Там навчають і собак, котрі можуть виявити злочинців, різні небезпечні речовини та предмети. Про це та інше розповідав інспектор-кінолог Максим Чанаш, котрий прийшов разом зі своїм чотирилапим напарником — вівчаркою Бертою. Виявляється, міліцейські собаки у неробочі дні дуже привітні, діти їх навіть погладити могли, нападають лише за командою господаря.
Затребувану нині професію продавця у “Місті професій” представляв власник магазину “Пазл” Олег Малік. За роботу в його закладі діти отримали необхідне для нового навчального року канцелярське приладдя.
Чимало малечі згуртувалося й біля майстрів-різьбярів — власників цеху з обробки дерева у Лезневому Руслани та Олега Ціпків. У своїй імпровізованій майстерні вони навчали дітей швидко і безпечно виготовляти з дерева різноманітні сувеніри, елементи інтер’єру. Таке заняття, стверджують професіонали, підійде для посидючих дітей, бо вимагає зосередженості й уваги.
Спеціалісти оператора мобільного зв’язку “life:)” ознайомили юних відвідувачів з процесом передачі зв’язку, будовою апаратури, новинками у сфері телефонного зв’язку. Разом з батьками діти могли переглянути ліцензійний фільм від компанії “life:)”.
Радіоаматорів нашого міста представив радист Валентин Сильнатьєв. Демонстрував, як за допомогою новітньої технології можна зв’язатися з різними радіостанціями світу.
Що таке банкірство, як правильно поводитися з грошима тлумачили дітям працівники “Platinum Bank”. Як повідомила представниця банку Олена Щербина, курси, які навчають правильно користуватися грішми, для дітей у них відбуваються ще з 2010 року. Так звані “Платинум посиденьки” можуть відвідувати 7-12-річні. На зустрічах діти стають фінансово грамотними, прослухавши лекційні заняття. А підлітки 13-16 років на “Платинум посиденьках” знайомляться з темами “Особистий бюджет” та з професією банкіра.
Серед хлопчиків авторитетом користувалася професія інспектора ДАІ. Забезпечувати безпеку дорожнього руху та попереджувати дорожньо-транспортні пригоди — основні завдання міліції на дорогах. Про це розповів інспектор ДАІ з профілактичної роботи Андрій Лужняк. У свою професію “заманював” малечу цікавою технікою, зокрема, засобом для зупинки автомобіля “ДІАНА”, яким можна проколоти шини, та драгером-алкотестом для визначення стану сп’яніння водія.
У міліціонерів-криміналістів діти вчилися найпростіших методів виявлення злочинців. Юні криміналісти і відбитки пальців робили, звіряли їх з відбитками злочинців та підо-зрюваних, і фальшиві гроші розглядали…
Одна з найвеселіших професій сучасності — ді-джей. Як зводити трек (змінювати один на інший) малечі демонстрував ді-джей клубу “ModaBar” Дмитро Комірко. Каже, це одна з тих професій, якої можна навчитися самостійно. А от глибше освоїти справу можна у школах ді-джеїв, одна з яких діє в “ModaBar”.
…Слухатися своїх професійних нахилів добре, але на ринку праці існує попит. Про це відвідувачам “Міста професій” розповіли працівники міського центру зайнятості. Так, за їх даними, місто потребує виробничих професій, сфери обслуговування. А ще спеціалісти дали кілька порад батькам. Зокрема про те, що допомога дітям при виборі професії не повинна бути нав’язливою. Потрібно переконатися, що саме ця професія, спеціальність давно омріяна дитиною і не є протипоказаною її здоров’ю. Вибирати професію для дитини слід за принципом “Хочу-можу-потрібно”. “Хочу” — це інтереси та схильності людини, “можу” — фізичні дані й особисті здібності, “потрібно” — потреби суспільства, вірогідність працевлаштування за обраною професією.
Кожна дитина, яка відвідала “Місто професій”, зробила великий крок у майбутнє ремесло, а батьки отримали гарні навички правильної орієнтації професійного вибору дитини.
Ірина САЛІЙ