Соціум

Промисловий директорат: критичні погляди з патріотичним наповненням

Передмовою серйозної та у перспективі, очевидно, доленосної розмови стала чергова зустріч промислового директорату області в рамках розширеного спільного засідання правлінь Союзу промисловців і підприємців (ХСПП) та Об’єднання організацій роботодавців (ООРХО). У ситуації, що склалася з введенням санкцій до Росії та її відповіддю на них, нинішніми взаємовідносинами України та РФ, промислові виробничники неабияк стривожені загрозливими викликами, адже більшість підприємств Хмельниччини орієнтована на експорт своєї продукції саме до північної сусідки. Предметною картиною щодо цього й стало нинішнє засідання на базі ПАТ “Укрелектроапарат”.

Передмовою серйозної та у перспективі, очевидно, доленосної розмови стала чергова зустріч промислового директорату області в рамках розширеного спільного засідання правлінь Союзу промисловців і підприємців (ХСПП) та Об’єднання організацій роботодавців (ООРХО). У ситуації, що склалася з введенням санкцій до Росії та її відповіддю на них, нинішніми взаємовідносинами України та РФ, промислові виробничники неабияк стривожені загрозливими викликами, адже більшість підприємств Хмельниччини орієнтована на експорт своєї продукції саме до північної сусідки. Предметною картиною щодо цього й стало нинішнє засідання на базі ПАТ “Укрелектроапарат”.

Вибір цього підприємства для ознайомлення з досвідом роботи у сучасних умовах “з підвищення ефективності виробництва, технічного переоснащення та забезпечення конкурентоздатності” був для організаторів логічним і цілеспрямованим. Нині ПАТ “Укрелектроапарат” — це 40% промислової продукції краю з обширною географією: Росія, СНД, Чехія, Німеччина, Фінляндія, Індія, Китай, Іран, ОАЕ, країни Африки. Понад 850 найменувань типів продукції пропонують хмельницькі трансформаторники на внутрішній та зовнішній ринки.  З моменту проголошення незалежності тодішній ХЗТП був в однакових стартових умовах з іншими промисловими підприємствами краю. Але нині він є провідним не лише на Поділлі, а й у електротехнічній галузі країни.
Потужний прорив у сучасність розпочався в середині минулого десятиліття. Нове керівництво заводу на чолі з генеральним директором Євгенією Косковецькою обрало стратегічний напрямок: виробництво конкурентоздатної продукції на основі масштабної модернізації та впровадження новітньої технології. Передувала цьому рішучому й практичному крокові ґрунтовна підготовка технічного та управлінського персоналу. Не злякавшись фінансових ризиків, заводчани вдалися до великих кредитів, за які почали оновлювати парк верстатів, купувати автоматизовані лінії, найсучасніше обладнання найвідоміших світових брендів з Німеччини, Італії, Швейцарії.  Щоправда, для цього довелося максимально затягнути паски, особливо, коли сталася світова фінансова криза й почалися валютні стрибки. Але підприємство успішно витримало цей болючий період. Реформувавши виробничу і технологічну базу, заводчани вступили у конкурентну боротьбу за найперспективніші ринки. Однією з найбільших перемог стала угода на постачання тягових трансформаторів для російської залізниці. Прискіпливих замовників привабили як висока культура виробництва, так і сучасний рівень обладнання й технологічного супроводу. Досить сказати, що за темпами виробництва трансформаторів хмельничани значно випередили виробництво електропоїздів. Це та інші замовлення дозволили ПАТ “Укрелектроапарат” практично відмовитися від послуг фінансово-кредитних установ, розраховуючи лише на власні обігові кошти. На сьогодні до 80% експортної продукції підприємства припадає на Росію. Оптимізму заводчани не втрачають, але зовнішньополітичні виклики змушують дивитися у завтрашній день з тривогою. Відтак обов’язковою вимогою до інженерно-технічного складу є постійний пошук та ініціативність. “Щоб вижити в нинішніх умовах, потрібні сучасні підходи”, — радить колегам-виробничникам Євгенія Косковецька.
Рівень побаченого на заводі оцінив президент ХСПП-ООРХО Іван Дунець: “Ми побували на унікальному підприємстві, яке є провідним в Україні за рівнем та динамікою розвитку”. Заслуженою відзнакою цього стало вручення в ході засідання Євгенії Косковецькій почесної нагороди Федерації роботодавців України.
Натомість знайомство з яскравими досягненнями трансформаторників спонукало промисловий директорат і до критичних висновків щодо загального стану своєї галузі. Додало цьому й статистична інформація департаменту економічного розвитку й торгівлі обласної державної адміністрації. Так, з початку року в промисловості краю зафіксоване падіння виробництва — 7,2%. Відмова Росії імпортувати продукцію з України зумовила й скорочення виробництва харчових продуктів на 19,8%, напоїв — на 13,6%. І це дані лише першого кварталу року. Між тим складна суспільно-політична ситуація в країні сприяла значному скороченню загального експорту товарів області не лише до РФ.  Так, зменшення поставок кукурудзи до Португалії, Іспанії, Ізраїлю становило 56,6%, соєвих бобів до Італії, Єгипту, Німеччини, Польщі — у 14 (!) разів, взагалі припинилося вивезення за кордон цукру й соняшникової олії.
На цьому тлі логічним було запитання почесного президента правління ПАТ “Подільський цемент” Семена Дарчука: “Чи готова обласна державна адміністрація до нових підходів у нинішніх умовах?”
Обговорюючи ситуацію, котра склалася з обмеженням споживання газу, промисловці поділилися досвідом щодо використання інших видів енергії. Проте й тут визначили певні проблеми. Директор ДП “Красилівський агрегатний завод” Петро Королюк: “Ми виготовляємо твердопаливні котли, на які суттєво зріс попит населення та різних організацій, але таке враження, що на місцях ніхто не знає, як практично переходити на цей процес”.  Голова правління ПАТ “Хмельницькобленерго” Олександр Шпак: “Дефіцит газу спонукає до розширення споживання електроенергії. Нині розробляються нові збалансовані тарифи на енергоринку, за якими краще почуватиметься промисловість. Але маємо парадокс: наша галузь практично позбавлена можливості заміни застарілих трансформаторних підстанцій з великими витратами електроенергії на такі, котрі випускає наш “Укрелектроапарат”.
Промисловці заклопотані й ситуацією з тіньовою економікою в Україні. Як висловився Іван Дунець: “Два промислові підприємства — ДП “Новатор” і ПАТ “Укрелектро-апарат”  сплачують податків більше, ніж 45 тисяч підприємців на речових ринках”. Не обійшов директорат області увагою і традиційну тему заробітної плати. Роботодавці вважають державною проблемою її зростання, але акцентують на неминучому: модернізація підприємств, без якої вітчизняна промисловість не буде конкурентоспроможною, призводить до скорочення робочих місць, отож потрібні масштабні програми зайнятості населення на всіх рівнях.
Своя думка щодо цього і в профспілок. Голова Федерації профспілок області Геннадій Харьковський упевнений, що необхідно виводити економіку з тіні за новими підходами: “Ми підтримуємо принципи: чим менша зарплата на підприємстві, тим більшим повинне бути її оподаткування. І навпаки: чим вона більша, тим меншим стає податкове навантаження”. У профспілкового лідера також є свої претензії до обласної влади: “Поки що не видно бажання керівництва ОДА до підписання нової тристоронньої угоди”.
Отже, промисловий директорат Хмельниччини, маючи у своїй галузі неабиякі здобутки на прикладі ПАТ “Укрелектроапарат”, доволі критично оцінює як тенденції, котрі склалися в економіці області, так і стан взаємовідносин з владою краю. Очевидно, що розмова на ці теми буде продовжена з новими настроями та висновками. Зі свого боку, промисловий директорат налаштований на плідну співпрацю та патріотичні вчинки. Як заявив Іван Дунець: “Сьогодні, як ніколи, нам потрібні єдність та ефективна співпраця. Адже у нас є на кого рівнятися і в кого переймати досвід. Як достойний приклад — ПАТ “Укрелектроапарат”. Зокрема це підприємство може слугувати орієнтиром і щодо активної участі у поповненні “Хмельницького фонду захисника Вітчизни”. Показово, що ця благодійна організація виникла за ініціативи та підтримки обох громадських об’єднань — ХСПП і ООРХО.
Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *