Соціум

Соловецька проща в Україні

Неформальне громадське об’єднання “Соловецьке братство” побувало з дводенним візитом у Кам’янці-Подільському. У його складі — колишні в’язні сумління радянських тюрем, письменники, журналісти, просвітяни, майданівці…

Неформальне громадське об’єднання “Соловецьке братство” побувало з дводенним візитом у Кам’янці-Подільському. У його складі — колишні в’язні сумління радянських тюрем, письменники, журналісти, просвітяни, майданівці…

Свій тур містами України — від Києва до Львова  патріоти приурочили вшануванню жертв комуністичного режиму, закатованим у страшних таборах смерті на Соловках, що у російській Карелії. Очільник туру — Григорій Куценко, який 1984 року був арештований за “антирадянщину” і чотири роки провів у тюрмі. У серпні 1991-го українець став на бік Бориса Єльцина, був комендантом Кремля під час “гекачепе”. Повернувшись в Україну, очолив товариство політв’язнів у Києві, організовує патріотичні Соловецькі прощі, відвідини місць розстрілу тисяч українців у Сандармосі.
Цьогорічні відвідини Соловків унеможливила агресивна поведінка путінського режиму. Відтак народилась ідея патріотичного туру. У кожному місті делегація організовує зустрічі з місцевими громадами, поширює знання про гіркі й героїчні сторінки нашої історії, знайомить з відповідною літературою, будить громадську думку щодо побудови сильної і демократичної України.
У понеділок учасники туру зустрілись у Хмельницькому біля символічного Ангела скорботи.  Того ж дня вже у Кам’янці-Подільському в залі НІАЗУ “Кам’янець” перед громадськими активістами, депутатами міської ради виступили Григорій Куценко, лідери “Просвіти”, “Спілки офіцерів”, “Меморіалу” Зоя Голота, Євген Лупаків й Олександр Корольов, редактор газети “Проскурів”, автор книги “Соловецький лабіринт” Богдан Теленько, голова ГО “Майдан” і власник видавництва “Медобори” Мирослав Мошак.
У промовах звучали заклики до єднання, бережливого ставлення  до історичної  пам’яті, виховання патріотизму. Цьому зокрема слугуватиме видання Книги пам’яті “Соловецький мартиролог”, яке анонсував Богдан Теленько. У цій книзі-дослідженні буде подано тисячі прізвищ мешканців Хмельниччини й Вінниччини, які пройшли крізь жорна Соловків.
Широкого розголосу набуде вшанування 120-ї річниці з дня народження борця з більшовицьким режимом Якова Гальчевського.
Завершився захід виконанням під акомпанемент бандури патріотичних пісень. До речі, чи не всі учасники зустрічі були одягнені в українські національні строї.
Наступного дня Соловецьке братство влаштувало ходу до Меморіалу скорботи в Кам’янці в пам’ять про убієнних Голодомором.
Наш кор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *