Соціум

За мир і спокій в Україні молилися прочани Зарваницької прощі

Цьогоріч Зарваницька проща, яка зібрала 19-20 липня, за попередніми даними, понад 200 тисяч паломників з усіх куточків України, була особливо символічною.

Цьогоріч Зарваницька проща, яка зібрала 19-20 липня, за попередніми даними, понад 200 тисяч паломників з усіх куточків України, була особливо символічною. Адже всі прочани прийшли вшанувати чудотворну ікону Зарваницької Пресвятої Богородиці не лише заради власних прохань у її заступництві, а об’єднала їх спільна молитва за спокій і мир в Україні, що, власне, і було основним духовним лейтмотивом у ці дні в селі Зарваниця, що на Тернопільщині, де у парафіяльному храмі Пресвятої Богородиці та Святої Трійці зберігається цей чудодійний образ.

Звичайно ж, програма цієї прощі містила, власне, і традиційні для неї глибокорелігійні дійства. Адже хто з прочан, побувавши у Зарваниці, не пройде символічною Хресною дорогою у її Марійському центрі, що вбирає нині багато духов-них святинь Української греко-католицької церкви?
Паломники прибувають сюди вже десь з середи чисельними групами, серед яких однією з найбільших була група з Хмельницького деканату УГКЦ на чолі зі своїм деканом, отцем Іваном (Данкевичем). Хмельничани прийшли до Зарваниці у п’ятницю, долаючи нелегку прочанську дорогу ще з понеділка.
Дуже масовою була участь молодих прочан, які в ці дні проводять тут свою Всеукраїнську молодіжну прощу. В суботу молодь зустрілася з главою УГКЦ Блаженнійшим Святославом. Вночі з суботи на неділю на Співочому полі тут був організований традиційний фестиваль духов-ної, народної та патріотичної пісні. І треба було бачити, як кілька десятків тисяч молодих людей в унісон відкликалися на виступи улюблених співаків, коли, скажімо, “Тріода” з Тернополя виконувала знакові пісні “Плине кача по Тисині”, “Верше мій”, Гімн України.
А якою захоплюючою цьогоріч була традиційна хода зі свічами до Марійського центру від парафіяльної церкви пізно ввечері! До речі, архієрейську службу в каплиці  супроводжував своїм співом Хмельницький муніципальний камерний хор під керівництвом Ігоря Цмура,  викликавши найщиріше захоплення тисяч прочан.
У неділю в Марійському центрі відбулися Велика Архієрейська служба та обряд освячення води біля чудодійного джерела, а тисячі прочан у ці дні мали можливість попросити заступництва у Богородиці, занурившись у воду джерела святої Анни.
Відрадно на прощі було побачити прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, багатьох політиків, культурних діячів, які приєдналися до всіх цих дійств.
І звичайно, чи не всі прочани вважають обов’язком під час цієї знакової прощі прикластися до ікони Зарваницької Богородиці у парафіяльному храмі, висповідатися в десятків священиків, які в ці дні розмістили свої символічні сповідальні по всіх знакових місцях Зарваницької прощі. Цьогоріч тут зібралися з усіх регіонів України та з-за кордону небайдужі не лише до власного духов-ного очищення та спасіння, а й до долі рідної країни та народу. Варто наголосити і на важливій патріотичній складовій цьогорічної Зарваницької прощі, адже вона приурочена і до 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля. Тут вшановували також священницький подвижницький шлях Блаженнійшого єпископа Василя Величковського — покровителя пенітенціарного служіння, яке він практикував, перебуваючи у застінках комуністичних концтаборів…
Власне, слово “penitencia” з латинської означає “розкаяння” та “покаяння”, а не просто “виправлення”, яке у цьому значенні чомусь більше прижилося в нашому сприйнятті, зокрема, виправної системи в державі. Якраз у розкаянні та покаянні і закладений глибинний зміст суті християнської прощі, як такої, і Зарваницької зокрема. Власне, для цього і за цим їхали та йшли сюди минулими вихідними тисячі українців, бо Зарваницька Богородиця, видно, для цього і з’явилася колись у цьому куточку нашого Подільського краю, дивуючи нас, грішних, своїми чудесами донині.
Б.Демків
Фото Василя Ганджія

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *