Соціум

Підступний ротавірус

Встановлено, що у дітей до п’яти років найбільш частою причиною гострих кишкових інфекцій є ротавірус. Кожна сьома дитина в цьому віці переносить ротавірусну інфекцію, але найбільш часто й важко хворіють малюки до одного року.

Встановлено, що у дітей до п’яти років найбільш частою причиною гострих кишкових інфекцій є ротавірус. Кожна сьома дитина в цьому віці переносить ротавірусну інфекцію, але найбільш часто й важко хворіють малюки до одного року.

Коли вірус потрапляє в організм, найперші симптоми — втрата апетиту, висока температура, нудота, блювота і діарея. Інкубаційний період складає від 12 до 24 годин, потім настає стадія гострого розвитку хвороби, яка швидко розвивається. Саме в цей період дуже важливо поставити правильний діагноз і вжити всіх необхідних заходів. Адже, потрапляючи в кишківник, збудник провокує запалення, в результаті чого всмоктування рідини різко погіршується. Пронос і блювота можуть повторюватися до 20 разів на добу, викликаючи зневоднення організму. Саме зневоднення й інтоксикація призводять до того, що дитина стає млявою і слабкою. Дуже часто після першого звернення до медика ставлять неправильний діагноз і призначають лікування від звичайного отруєння. Отож існує ризик розвитку ниркової недостатності у дитини або летальний результат через зневоднення організму. Насправді, перш ніж звертатися до лікаря, ви можете самі встановити, чи має місце ротавірусна інфекція. Нині в аптеках продається спеціальний імуноферментний експрес-тест, який дозволяє визначити наявність антигенів ротавірусу людини. Підступна інфекція може ховатися під маскою звичайної застуди: кишкові розлади супроводжуються нежитем, болем у горлі, почервонінням мигдаликів.
Специфічного препарату проти “кишкового грипу” не існує, а основне лікування полягає у відновленні втраченої рідини. Однак, аби запобігти важкому перебігу хвороби, важливо вчасно звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням. Застерігаю також від звернень до приватних лікарів, які надаватимуть допомогу на дому. Дуже важливо, щоб хвора дитина перебувала під цілодобовим наглядом медичного персоналу й отримувала повноцінне лікування в умовах стаціонару. Хворому малюку призначається комплексна терапія. Сюди входять відновлення водно-сольового балансу, вживання пробіотиків для відновлення природної мікрофлори кишківника (живі бактерії допомагають виводити ротавірус). Також призначаються ентеросорбенти, які абсорбують вірус і його токсичні продукти.
Як тільки нормалізується діяльність шлунково-кишкового тракту (приблизно через п’ять-сім днів), можна їсти рідкі каші на воді, кисломолочні продукти, пити міцний чай без цукру. Від цільного молока, а також від продуктів, що містять грубу клітковину, потрібно відмовитися до повного одужання. Також у цей період можна їсти печені яблука, варене м’ясо нежирних сортів.
Після перенесеного захворювання імунітет дитини відновлюється повільно, тому ймовірність повторного зараження досить висока. Для профілактики необхідно дотримуватися суворих правил особистої гігієни: завжди мити руки після вулиці, туалету і перед їжею, не давати дитині немиті фрукти й овочі, не пити сиру воду, хоча це не може дати стовідсоткової гарантії захисту від зараження.
Лікування “кишкового грипу” не полягає в якійсь специфічній терапії, лікарі лише допомагають організму справитися з недугою. Саме лікування повинне проходити на тлі суворої дієти. Зазвичай симптоми ротавірусної інфекції минають за п’ять-шість днів, незважаючи на це, ще протягом двох тижнів хворий вважається переносником вірусу, отож від нього вимагається дотримання карантину.
Наталя КОЗЯР, лікар-ординатор Хмельницької інфекційної лікарні, дитяче боксоване відділення (кишкові інфекції)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *