Людство давно вже забуло про печерний період, коли одяг просто захищав від холоду. Нині одягатися — справжнє мистецтво, де важливо бути і модним, і своєрідним, і щоб комфортно було. Тож професія дизайнера у наш час одна з найзатребуваніших. Її тонкощам навчають й у Хмельницькому національному університеті на кафедрі технології і конструювання швейних виробів.
Людство давно вже забуло про печерний період, коли одяг просто захищав від холоду. Нині одягатися — справжнє мистецтво, де важливо бути і модним, і своєрідним, і щоб комфортно було. Тож професія дизайнера у наш час одна з найзатребуваніших. Її тонкощам навчають й у Хмельницькому національному університеті на кафедрі технології і конструювання швейних виробів.
Одним із кращих способів випробувати власні дизайнерські сили для початківців є традиційний всеукраїнський конкурс “Барви Поділля”, котрий щороку проводить ХНУ за участю молодих модельєрів і з інших міст. Яскравою була і цьогорічна 22 сторінка фестивалю, фінал якого відбувся минулого тижня у концертній залі університету.
Почесне суддівство, яке очолив народний художник України Микола Мазур, у складі представників різних мистецьких спілок, провідних торгових марок міста, обирало кращих з кращих у чотирьох номінаціях. До фіналу змагань дійшли представники Хмельницького національного університету, міської школи мистецтв та гості з Тернополя, Одеси, Дніпропетровська, Володимира-Волинського, інших міст.
“Молода надія” — назва першої конкурсної номінації, у якій змагалися шість дизайнерських колекцій, кожна — не просто стильний одяг, а й ідейно обрамлена думка автора. У цій номінації представлено, напевно, найбільше елементів з різних часових епох — від бароко (цей стиль осучаснили на “Барвах Поділля” тернополяни), народно-етнічних мотивів до нового сучасного погляду на моду.
Номінація продемонструвала, що, як і в будь-якому виді мистецтва, у дизайні одягу не слід забувати традиції минулих століть. “Молода надія” підтвердила, що є на кого надіятись у моделюванні одягу, росте гідна зміна, яка створює колекції зі змістом. Сподобались юні дарування навіть гостям із-за кордону, від них на адресу учасників звучали тільки компліменти.
Якщо перша номінація — мікс традицій та стилів у сучасній обробці, то друга — повне ноу-хау в моді, принаймні, на це сподівались організатори “Барв Поділля”. Номінація “Власний погляд” справді вражала. Її розділили на дві категорії — прет-а-порте та делюкс. Простіше — одяг, створений лише для сцени, та для повсякденного вжитку. Аж 19 колекцій вражали журі і глядача неординарними поглядами молодих дизайнерів. Серед них — володарка найбільшої кількості спеціальних призів, колекція “Не в часі річ” — довгі сукні темних тонів під об’ємними піджаками (переважно бордового кольору), розшитими складними узорами з бісеру. Кожна манекенниця, крім вишуканого строю, привертала увагу й цікавими аксесуарами — обручем-короною та взуттям на товстій підошві. А глядачу з цієї номінації, напевно, найбільше сподобалися колекції “Сакварелла” та “Діти коралових рифів” не лише за гарне дизайнерське рішення, а й тому, що разом з дорослими на сцену вийшли зовсім юні манекенниці, яким, певно, й п’яти немає. Свої сукні вони продемонстрували відмінно, показавши, що в них не лише гарно позувати, а й зручно бігати й стрибати по сцені.
Бонусом для дівчат та жінок, яких найбільше зібралось у залі, стала колекція для стильних хлопців від Христини Черевичник під назвою “Відкрийся для більшого” (фото 2). Єдина чоловіча колекція розповіла, що для сильної статі цьогоріч у тренді — сірі куртки-косухи з блискавками та ґудзиками, широкими плечима і тонкою талією під чорні вузькі штани. А ще модною для хлопців цьогоріч стане борода, цей елемент стилю нині актуальний і у відомих світових дизайнерів.
Тих, у кого очі розбігалися від розмаїття форм та кольорів колекційного одягу, трохи втихомирив показ у номінації “Конкурс однієї сукні”. Тут фіналістами стали семеро дизайнерів. На фоні класики і модерну виділявся ансамбль з патріотичною назвою “Україна в огні”. Задумка автора вражала: верхнє пальто з мішковини, наче скривавлене й обшарпане, грубі чоловічі черевики. Але якщо пальтом одягти навиворіт, воно стає білим, з вишитим українським орнаментом, а взуття враз змінюється на червоні панчішки, які гармонують з білою вишитою сукенкою під двостороннім пальтом. Цей ансамбль представила дизайнерка Вікторія Будник, яка й перемогла у номінації “Конкурс однієї сукні”.
Переможців оголошувала почесний член журі, голова обласної організації спілки дизайнерів України Ірина Баннова. Отже, у номінації “Молода надія” перемогла колекція “Слов’янське коріння” представниці дитячої школи мистецтв Анастасії Морозової, насичена зеленими кольорами суконь, стилізованими етнічними браслетами та пов’язками на голову. У номінації “Власний погляд. Делюкс” кращою журі назвало колекцію Жанни Волчинець “Пованна” (фото 4), де цікавими елементами стали вуаль, яка щільно закривала обличчя манекенниць, та стилізовані корсети. Анна Русаліна з колекцією “Завійки”, виготовленою переважно з джинсу і доповненою цікавими віночками (фото 1), перемогла в номінації “Власний погляд. Прет-а-порте”. А гран-прі від міської ради отримала творець колекції “Комфорт сіті” (фото 3) Ірина Мороз. Її сукні кольору неба, на яких намальовані ніжні хмаринки, заворожили багатьох модниць вишуканістю та легкістю. За дизайнерські вигадки Ірина Мороз від влади міста, особисто міського голови Сергія Мельника отримала швейну машинку. Привітала переможницю керуюча справами міськвиконкому Людмила Черевченко.
Кращою манекенницею цьогорічного фестивалю “Барви Поділля” стала Ольга Волосян.
Наостанок віддамо належне спонсорам фестивалю, якими стали міська влада в особі міського голови Сергія Мельника, торгова марка “Бембі”, студія дизайну “Decor seven” та інші.
Розважали співом гостей фестивалю Кіра Неганова, Яна Лиса, Ярослав Комарніцький, Євгеній Афадєєв.
Ірина САЛІЙ
Фото надані організаторами