Хмельницька торгово-промислова палата організувала зустріч з першим секретарем Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді Александером Шкурлою.
Хмельницька торгово-промислова палата організувала зустріч з першим секретарем Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгороді Александером Шкурлою.
Пан економічний дипломат вільно володіє українською мовою, тож спілкуватися з ним було дуже цікаво. Перш за все, він познайомив учасників зустрічі зі своєю країною та розповів про її шлях до повного членства в ЄС довжиною в 9 років. Україна та Словаччина мають спільне минуле, а ще вони дуже близькі за ментальністю, тож бар’єра практично немає. Економічні показники Словаччини — найкраще підтвердження тому, що країна йде правильним шляхом розвитку. Щороку її ВВП зростає. Найбільший його ріст спостерігався у 2007 році — 10,7%, нині він складає 2,3%, а наступного року, передбачають, становитиме 2,6%. Це сигнал іноземним інвесторам, які охоче вкладають кошти в економіку країни. Середня заробітна плата в Словаччині — в межах 800 євро.
Гість висловив свій погляд на те, як можна подолати енергетичні проблеми, позбувшись залежності від російського газу. “Ваша держава є багатою, але майже нічого не зробила за 20 років незалежності, аби використати свої багатства для себе. Словаччина готова запропонувати допомогу Україні при переході до альтернативних джерел енергії”. Александер Шкурла розповів також про інвестиції в економіку нашої країни і про те, що наш міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета висловив сподівання, що Україна входитиме в ТОП-10 рейтингу Doing Business. З цією метою готуються відповідні зміни до законодавства, що стосуються дерегуляції. Як відомо, торік Україна піднялася на 28 позицій у рейтингу легкості ведення бізнесу. За оцінками експертів Світового банку, поліпшення відбулося завдяки дерегуляції в будівництві, реєстрації власності і доступу до кредитування. Нині Україна у рейтингу на 112 місці між Ліваном і Новою Гвінеєю. Можливо, нинішні сподівання міністра з часом можна буде втілити в життя. Частка прямих іноземних інвестицій в Україну 2013-го становила 2,86 млрд. доларів, що удвічі менше від показника року попереднього (6,013 млрд. доларів).
Згідно з даними, на 1 січня 2014 року обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України з початку капіталовкладення становив 58,157 млрд. доларів. На кінець року основ-ними інвесторами України залишаються Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські острови, Франція, Швейцарія, Італія. На ці країни припадає майже 83% загального обсягу прямих інвестицій.
“Звісно, картина не є прекрасною, — зазначив гість, — проте, можливо, нинішній владі вдасться дещо підвищити інтерес інших держав до вашої”.
Також пан Александер наголосив, що нинішні стосунки України й Словаччини вийшли на рівень 2008 року, тобто поліпшилися. Словацька Республіка є країною промислово розвинутою: її автомобільна індустрія, до прикладу, вийшла на один із найвищих рівнів у світі. Україні ж варто більше уваги звернути на сільське господарство та всякими способами розвивати його.
“Зауважу, — сказав економічний дипломат, — що Енергетичне співтовариство домовилося на 10-й раді міністрів щодо імплементації Директиви ЄС 2009/28/EC про просування відновлюваної енергетики. Відповідно до цього рішення, Албанія, Боснія та Герцеговина, Хорватія, Македонія, Косово, Молдова, Чорногорія, Сербія та Україна взяли зобов’язання щодо обов’язкової частки відновлюваної енергії як компонента загального споживання в 2020 році. Україна має забезпечити 11%”.
Дипломат розповів про розвиток туристичної сфери між Україною та Словаччиною. На його думку, вона розвивається досить інтенсивно. Так, за минулорічними показниками кількість українців, які залишилися у Словаччині бодай на добу, тобто не перетинали кордон транзитом, досягла 62578 осіб. У відсотковому співвідношенні, порівняно з попередніми роками, ця цифра зросла більше, ніж на 128%.
Цікаво було послухати і про підтримку розвитку підприємництва у сусідній з Україною державі: податкові канікули для бізнесу, ставки податків і т.д. Пан Александер наголосив на нагальній потребі проводити в Україні економічні реформи. Можливо, зауважив він, не всі будуть популярні, але згодом принесуть певні позитивні результати. Словаччина, як поділився гість, володіє найновішими технологіями щодо переробки дерева, металів, харчових продуктів. Досить розвинутий сектор охорони навколишнього середовища. Щодо України, то на думку іноземця-сусіда, у нас досить висока загроза забруднення екології, тому корисно вивчати досвід інших країн, зокрема Словаччини. Для цього слід зміцнювати міжнародні зв’язки. “Ми віримо, що Україна стане стабільною. Влада зможе побороти корупцію. А Словаччина стане для України містком у Європу”.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК