Соціум

Про реєстрацію земельної ділянки

Нагадаю, що з 1 січня 2013 року система реєстрації прав на земельні ділянки була докорінно змінена. Почав роботу Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, в якому реєструються речові права на нерухоме майно та їх обтяження, зокрема і право оренди земельної ділянки.

Нагадаю, що з 1 січня 2013 року система реєстрації прав на земельні ділянки була докорінно змінена. Почав роботу Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, в якому реєструються речові права на нерухоме майно та їх обтяження, зокрема і право оренди земельної ділянки.

Стаття 125 Земельного кодексу України зазначає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту їх державної реєстрації. В свою чергу відповідно до статті 126 Земельного кодексу України право власності користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі — закон). Для цього заявник (сторона договору) має подати такі документи: заяву про державну реєстрацію права власності та їх обтяжень (щодо іншого речового права) встановленого зразка; договір оренди землі, а також його копію; квитанції про сплату державного мита і про внесення плати за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За державну реєстрацію права оренди земельної ділянки сплачується держмито — три неоподатковані розміри доходів громадян (51 гривня). Плата за надання витягу з Держреєстру прав — 120 гривень.
Якщо суб’єктом звернення є юридична особа, заявник не зобов’язаний подавати документи, що підтверджують статус юридичної особи та повноваження її керівника. Крім того, державні реєстратори не мають права вимагати документи, що посвідчують право власності на земельну ділянку (державний акт), а також витяг із Державного земельного кадастру (крім випадків відсутності у договорі кадастрового номера).
Державна реєстрація проводиться у термін, що не перевищує п’яти робочих днів, заявнику видається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
При зміні підходу до державної реєстрації речових прав на земельні ділянки виникло ряд проблем, що перешкоджали власникам повною мірою реалізовувати свої законні права щодо розпорядження земельними ділянками. Зокрема, частиною 2 статті 6 Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно, зокрема право оренди земельної ділянки, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно. В результаті склалася ситуація, коли власники вимушені були додатково підтверджувати своє право власності на земельну ділянку, а отже витрачати зайві кошти і час. Цю проблему було вирішено з набранням чинності 11 лютого 2014 року нового Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, згідно з яким державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, право на яку зареєстроване до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, та не зареєстроване у Державному реєстрі прав, проводяться у спеціальному розділі зазначеного реєстру. Вказана норма дала можливість здійснювати державну реєстрацію припинення права оренди земельних ділянок, договори оренди відносно яких були зареєстровані до 1 січня 2013 року органами земельних ресурсів.
Задля спрощення процедури реєстрації прав, зокрема й права оренди земельної ділянки, забезпечено також можливість подання документів, необхідних для здійснення реєстрації, шляхом надсилання поштою.
У цілому, попри існуючі проблеми запровадження уніфікованої системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно стало важливим кроком уперед до ефективного регулювання відносин в аграрному секторі. І саме вчасне оформлення договірних відносин із власниками землі та здійснення державної реєстрації права оренди надає юридичні гарантії як орендарям, так і орендодавцям щодо фактичного використання земельних ділянок.
Оксана Мустафіна, начальник реєстраційної служби головного управління юстиції у Хмельницькій області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *