13 березня відбувся телеміст між Києвом, Донецьком, Запоріжжям, Луцьком та Хмельницьким у рамках підготовки до загальнонаціонального Форуму українського бізнесу, що відбудеться 20 березня за участю Прем’єр-міністра та членів Кабінету міністрів, на якому учасникам кожного регіону буде надано час для виступу та внесення пропозицій.
13 березня відбувся телеміст між Києвом, Донецьком, Запоріжжям, Луцьком та Хмельницьким у рамках підготовки до загальнонаціонального Форуму українського бізнесу, що відбудеться 20 березня за участю Прем’єр-міністра та членів Кабінету міністрів, на якому учасникам кожного регіону буде надано час для виступу та внесення пропозицій.
Модератор телемосту — голова ради підприємців при КМУ, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко запропонував представникам регіональних рад підприємців Заходу та Сходу розповісти про найболючіші проблеми, що створюють перешкоди для повноцінного функціонування бізнесу. Тож представники органів державної влади та бізнесу різних регіонів порушили таке актуальне питання, як радикальні підходи до боротьби з корупцією, а також обговорили шляхи запровадження ефективного громадського контролю за діяльністю уряду.
Хмельничан представляла рада підприємців при облдержадміністрації на чолі з Наталією Бєляковою та заступник голови ОДА Леонід Гураль. Він акцентував на тому, що економічна криза та події останніх місяців створили проблеми з експортом товарів із Хмельниччини, торговельні зв’язки якої на 80% орієнтовані на Росію. Це змушує область шукати інші ринки збуту, зокрема на Близькому Сході. На думку держпосадовця, серед причин, які стримують розвиток бізнесу в Україні, — робота митної служби, яку треба вдосконалювати. Щодо внутрішньої економіки держави, то вона залежить великою мірою від законодавчої бази та процедур, які є недосконалими та розтягнені в часі (наприклад, видача ліцензій та дозволів).
Від представників великого бізнесу Хмельниччини участь у розмові взяв генеральний директор ТОВ “Нейл” Сергій Федорук. Він озвучив своє бачення нинішніх проблем розвитку економіки та наголосив на тому, що бізнес має працювати в однакових умовах (спрощенці та ті, хто на звичайній системі оподаткування), а держава зобов’язана вчасно повертати ПДВ. Системних змін потребує робота митної служби, зауважив Сергій Федорук, зокрема, щодо визначення митної вартості товарів. До обговорення долучився також директор заводу “Темп” Іван Праворський, який поінформував, що його підприємство на 90% працює на експорт і одночасно зауважив, що нині завод має великі проблеми з поверненням ПДВ від держави, яке часто доводиться відвойовувати в судах. На його думку, в Україні слід законодавчо створити умови для приходу інвестицій, унеможливити корупцію, викорінити нелегальний бізнес та посередництво, що сприяє підвищенню собівартості продукції і зниженню конкуренто-здатності українських товарів.
Колеги з Донецька акцентували на тому, що в Україні повинна змінитися філософія відносин влади й бізнесу. А якщо конкретніше, то бізнес має бути соціально відповідальним насамперед перед суспільством, споживачами, але жодним чином не перед чиновниками. Виступаючі висловилися також за прийняття життєво необхідних законів, які б унеможливлювали корупційні дії чиновників державних структур. Це закони про захист конкуренції, про біржову торгівлю та інші.
Учасники телемосту із Луцька наголошували на невиконанні посадовцями Закону “Про державну службу” й пропонували доповнити цей документ пунктами, які б підвищили зону відповідальності чиновників, а також посилили громадський контроль за дотриманням цих правових аспектів.
Запоріжці зауважували на тиску, який відчуває на собі бізнес з боку фіскальних органів, яких в Україні вже налічується аж 77 (!), причому 42 з них мають право призупинити або й зупинити діяльність будь-якої господарської структури, отож у таких умовах робота бізнесу просто неможлива.
Аналізувати та контролювати поведінку чиновників — обов’язок суспільства, — наголошували виступаючі. Також необхідно запровадити фінансову відповідальність за правопорушення посадовців. Були пропозиції провести атестацію держслужбовців на відповідність професійних і моральних якостей. Пропонували здійснити аудиторську перевірку реальних і задекларованих статків чиновників, а для цього коштом підприємців створити спеціальний благодійний фонд.
Як зазначив Леонід Гураль: “Наразі контроль громадськості за діяльністю влади та будь-якого конкретного держслужбовця вийшов на якісно новий рівень. Тому системність такого контролю в подальшому є складовою успіху й дієвості перетворень”.
Вікторія Стандрійчук
Фото Миколи Шафінського