Соціум

Хто допоможе запобігти торгівлі людьми?

Нині чимало співвітчизників шукають заробітку за кордоном. Кількість українських заробітчан у західних країнах щороку зростає. Головним не лише для України, а й для всього світу є якісний контроль емігрантів, який забезпечують державні та міжнародні організації.

Нині чимало співвітчизників шукають заробітку за кордоном. Кількість українських заробітчан у західних країнах щороку зростає. Головним не лише для України, а й для всього світу є якісний контроль емігрантів, який забезпечують державні та міжнародні організації.

Ще з 2011 року в області, місті зокрема, діє проект “Розвиток мережі консультативних центрів з протидії торгівлі людьми в Україні”, впроваджений обласним благодійним фондом “Карітас”. Участь у ньому беруть різні державні інституції. Про підсумки проекту йшлося на “круглому столі”, котрий відбувся 26 лютого у конференц-залі готелю “Поділля”.
Як зазначив координатор “круглого столу” консультативного центру з протидії торгівлі людьми Вадим Яцишен, очікуваним результатом реалізації проекту є розвиток мережі таких консультативних центрів. Проект, зокрема, активно реалізується у Вінницькій, Львівській, Івано-Франківській та Одеській областях. Завдяки співпраці з різними державними установами вдалося відпрацювати якісну систему виявлення постраждалих від торгівлі людьми, відповідно до Закону України “Про протидію торгівлі людьми” надавати їм допомогу.
У нашому місті на базі обласного благодійного фонду “Карітас” УГКЦ діє консультативний центр з протидії торгівлі людьми, куди кожен свідок нелегального працевлаштування за кордоном чи постраждалий може звернутися за тел. 78-58-85, безкоштовно з мобільного (“Київстар”, МТС, “Лайф”) у робочі дні за тел. 0-800-505-501, через Інтернет-сайти www.stoptrafficking.org.ua або www.migration-info.org.ua.
Центр виконує три основні функції: надання анонімної та безкоштовної консультативної допомоги з питань безпеки, легального навчання та працевлаштування за кордоном, шлюбів з іноземцями, пошуку зниклих за кордоном людей; забезпечення комплексної реінтеграційної допомоги постраждалим через надання їм психологічної та юридичної підтримки, соціальної та медичної допомоги, допомоги у працевлаштуванні, проведення превентивної діяльності щодо запобігання торгівлі людьми та просвітницької роботи з підвищення рівня обізнаності громадськості з цього питання.
У проекті взяли участь і представники обласного та міського центрів зайнятості, котрі зазначили, що однією з причин нелегального праце-влаштування є неправильне оформлення документів. Тому у центрах зайнятості облаштовані спеціальні інформаційні куточки, де кожен охочий може дізнатися, які документи потрібно мати, аби безпечно працювати за межами Батьківщини. Безкоштовні консультації стосовно цього питання надають і працівники державної служби зайнятості.
У рамках “круглого столу” учасники прийняли рішення про створення таких інформаційних куточків і в міграційній службі.
Не допустити торгівлі людьми за кордоном прагне й державна прикордонна служба. “Під час перетину кордонів усіх ретельно перевіряють наші службовці. У разі підозри виїзду співвітчизників для нелегального працевлаштування на законних підставах залишаємо їх до з’ясування всіх причин виїзду з країни. Прикордонники також мають ідентифікувати потерпілих від торгівлі людьми, їм надається вся необхідна допомога”, — зауважив начальник кафедри кримінального права Національної академії Державної прикордонної служби України Валерій Кухар.
“За минулий рік в області виявлено лише один випадок торгівлі людьми, зокрема торгівлі внутрішніми органами, — повідомив представник відділу боротьби з торгівлею людьми УМВС в області Володимир Жолкевський. — Здебільшого на нелегальну роботу за кордон виїздять мешканці сіл, котрі мало знають закони, тому перебувають у групі ризику. Часто постраждалі соромляться повідомляти про те, що стали жертвами торгівлі людьми, боячись розголосу. Правоохоронці забезпечують конфіденційність кожної справи та надають необхідну допомогу”.
За словами начальника департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Любові Тимофієвої, кожен, кого позбавили вільного пересування та спілкування з родиною, відібравши документи, обіцяли добре оплачувану роботу за кордоном, а потім не заплатили обіцяних грошей, примушували відробляти неіснуючі борги, хто не мав можливості за власним бажанням кинути роботу, втягнули у злочинну діяльність або примушували жебракувати проти власної волі, є постраждалим від торгівлі людьми. Таких осіб захищає держава, вони мають право на отримання статусу постраждалого від торгівлі людьми, допомогу у відновленні документів, безкоштовне медичне обстеження і лікування, отримання соціальних послуг і психологічної підтримки, сприяння у працевлаштуванні. Після присвоєння статусу постраждалого від торгівлі людьми з особою працюють центри соціальної та психологічної допомоги.
Директор обласного центру соціальної служби для сім’ї дітей та молоді Тетяна Власюк зауважила, що нині в області не вистачає кваліфікованих соціальних працівників, реабілітологів для роботи з постраждалими.
Учасники “круглого столу” запевнили, що всі державні інституції єдині з міжнародними організаціями у запобіганні торгівлі людьми, головне, щоб про всі ризики роботи за кордоном знали українці й реально оцінювали свої шанси.
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *