Хмельницький — єдиний духом з усією Україною, зокрема у вшануванні 200-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.
Хмельницький — єдиний духом з усією Україною, зокрема у вшануванні 200-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка.
Саме цій значущій події присвячувався звітний концерт майстрів народного мистецтва нашого міста, який відбувся 5 лютого у приміщенні дитячої школи мистецтв “У своїй хаті своя й правда…”.
“Вважаю наше місто творчо багатим, — звернувся під час вітального слова до учасників концерту начальник міського управління культури і туризму Альбін Тарчевський, — адже тут — сотні хореографічних колективів, 30 з яких присвоєно звання зразкового. Щорічно наші майстри народного мистецтва стають лауреатами, переможцями всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Пишатися можна й тим, що нині у місті 14 митців-стипендіатів міської ради. У нас щорічно проводяться різні фестивалі, чимало з них уже стали традиційними, вийшли на потужний мистецький рівень, як, наприклад, “Співоча асамблея”, “Джаз-фест Поділля” та інші. І це далеко не всі наші культурно-мистецькі досягнення”.
Цьогоріч кращими в місті, пишається ними й область, стали до 20 колективів та представників сольного мистецтва з різних мистецьких закладів міста. Саме з їх зразкових виступів складалася програма концерту. У піснях, танцях, віршах артисти продемонстрували повний спектр української творчості.
Чи не найяскравіше був представлений народний танець: зокрема різних регіонів України, сезонні, маловідомі та популярні… Першими запалили сцену школи мистецтв “Святковою привітальною” народний аматорський ансамбль “Веселка” міського Будинку культури. Довершеність постановки — заслуга керівника ансамблю, лауреата міської премії імені Богдана Хмельницького Володимира Петрини. Автентичний танець нашого краю “Подільські гуляночки” виконав зразковий ансамбль танцю “Сяйво” дитячої школи мистецтв.
Вихиляси карпатських долин показали учасники зразкового художнього колективу України, ансамблю танцю ЗОШ №24 та народного аматорського ансамблю танцю “Веснянка” Центру національного виховання учнівської молоді. Дует колективів став неординарним дарунком публіці, довівши, що хмельницькі танцівники єдині, готові ділитися досвідом один з одним заради цікавої мистецької постановки.
“Польку-подолянку” представили одні з найкращих танцюристів краю — народний художній колектив України, ансамбль танцю “Подолянчик” ще у постановці заслуженого вчителя України Юрія Гурєєва.
Від бадьорості танцю до бадьорості Шевченківських віршів — поезія Великого Кобзаря звучала з уст дитячих і дорослих як символ передачі його заповітів прийдешнім поколінням. Проникнено “Минають дні…” декламувала стипендіат міської ради Дарія Мотревич. Вірш “У нашім краї на землі” звучав у виконанні учениці дитячої школи мистецтв Дарини Пасічник. А віршем-присвятою Олександра Омельченка “Т.Г.Шевченку” пройняв наймолодший учасник концерту, вихованець зразкового театру “Токос” Ігор Сушко.
Вкотре закликав українців до єдності уривком з монодрами репресованих поетів “Прокляті роки” — віршем Тараса Шевченка “І мертвим, і живим, і ненародженим…” заслужений артист України, директор монотеатру “Кут” Володимир Смотритель.
Душа народу — в танцях, дух — у віршах, а серце — у музиці. Народну пісню “Ой, маю я оченята” не тільки злагодженим вокалом, а й з досвідом мистецьким і життєвим виконав народний аматорський ансамбль музики і пісні “Ретро” культурно-мистецького центру “Ветеран” під керівництвом лауреата міської премії імені Богдана Хмельницького Михайла Люшні.
Звучала народна пісня “Ой, ти, вишенько” у виконанні юних співаків — зразкового дитячого фольклорного гурту “Берегиня” дитячої школи мистецтв, їх виступ — багатоголосий відбиток співу предків, а виконання — неповторне.
Як і герої Шевченкового “Кобзаря”, взялися хмельницькі митці і за народні музичні інструменти. Композицію “Вареники” з народного побуту заграв зразковий ансамбль бандуристів “Намистечко” дитячої школи мистецтв. На слова Шевченка композицію під супровід бандури виконала народна аматорська капела бандуристів міського Будинку культури.
Згадали й українську класику — уривок “Танець” з опери Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм” виконав зразковий ансамбль скрипалів “Елегія” дитячої музичної школи №2. Вразив і колектив цієї школи — народний аматорський інструментальний ансамбль “Експромт” композицією з “Української сюїти” “Веснянка”.
Представники елітної музики — академічний муніципальний камерний хор під керівництвом Ігоря Цмура на завершення програми виконали композиції на слова Тараса Шевченка “Ох, неоднаково мені” та невідомого автора “Серце моє — це моя Україна”.
Обирати кращих майстрів народного мистецтва, котрі представлятимуть місто й область на різних змаганнях та конкурсах, належить поважному журі, в складі якого — провідні митці краю.
У рамках заходу відбулася виставка світлин фотографів і творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва “Моя любов сягає неба”.
Ірина САЛІЙ