У лютому виповнюється 25 років Товариству української мови імені Тараса Шевченка “Просвіта”.
У лютому виповнюється 25 років Товариству української мови імені Тараса Шевченка “Просвіта”.
11-12 лютого 1989 року в Києві у Республіканському будинку кіно відбулась установча конференція — перший легальний форум незалежної громадської організації, яка вимагала прийняти Закон “Про мови в УРСР”, сім основних принципів якого утверджували українську мову в усіх сферах суспільного життя.
Відкрив конференцію Олесь Гончар, який зазначив, що “комуністична система влаштувала не лише атомний, а й духовний Чорнобиль в Україні. Нівелювання української мови і культури — це злочин проти людства”. На конференції було прийнято Статут й обрано керівні органи Товариства, головою якого став Дмитро Павличко.
Мережа Товариства розширилась в обласних, районних, міських центрах. Кожен з осередків спочатку мав свою власну назву. Так, Хмельницьке обласне Товариство української мови назвали “Родовід”, а міське — “Дзвін”.
Зважаючи на традиції “Просвіти”, заснованої у Львові 1868 року, саме Львівське Товариство 8 вересня 1990 року запропонувало нову назву організації — “Товариство української мови імені Тараса Шевченка “Просвіта”, яка б стала спільною для всіх осередків у країні.
На превеликий жаль, до цієї пропозиції не прислухалась Третя позачергова конференція Товариства, скликана за ініціативою Павла Мовчана 12 жовтня 1991 року. Незважаючи на незгоду багатьох делегацій, конференція тоді поспіхом прийняла новий Статут і змінила назву на Всеукраїнське Товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка, відкинувши — української мови.
У багатьох обласних центрах міські осередки ТУМу не перереєструвались у відповідні відділення Всеукраїнського Товариства. До них належить і Хмельницька міська “Просвіта”, яка продовжує творити культ української мови не тільки на теренах Поділля.
Своє 25-ліття відома потужна громадська організація обласного центру відзначила відкриттям у Народному Домі “Просвіти” виставки мистецьких робіт відомого художника Михайла Андрійчука “Шевченко на Поділлі” та засіданням “круглого столу” за участю вчителів світової літератури шкіл міста. Організований спільно з управлінням освіти міської ради просвітницький захід “Творчість Тараса Шевченка на тлі західноєвропейської літератури” пройшов дуже цікаво, засвідчивши, що просвіти ніколи багато не буває.
Зоя Діденко, делегат установчої конференції 11 лютого 1989 року, голова міського Товариства української мови імені Тараса Шевченка “Просвіта”