Кампанія декларування доходів громадян, яка стартувала 1 січня, триватиме до 1 травня 2014 року. Розмовляємо з начальником податкової інспекції міста Русланом Мединським.
Кампанія декларування доходів громадян, яка стартувала 1 січня, триватиме до 1 травня 2014 року. Розмовляємо з начальником податкової інспекції міста Русланом Мединським.
— Руслане Леонідовичу, як хмельничани декларують свої доходи?
— Зауважу, що кількість декларацій щороку зростає. Така динаміка лише підтверджує, що стався злам у свідомості громадян, переважна більшість сповідує європейський принцип “Податки — це плата за цивілізацію, за розвиток держави”. Адже податок з доходів фізичних осіб є основним джерелом наповнення місцевих бюджетів, який повертається до нас у вигляді пенсій, зарплат бюджетникам, розвитку соціальної сфери тощо.
— Хто звітує перед державою про свій майновий стан і доходи?
— Відповідно до п. 179.1 Податкового кодексу України обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи: виключно від податкових агентів; від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок.
— Цьогорічна кампанія декларування відрізняється від попередніх?
— Так, істотною відмінністю є обов’язок для платників податку на доходи фізичних осіб подати річну податкову декларацію, якщо протягом 2013 року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) їм у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів перевищувала 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2013 році — 137 640 грн. (1147х120)) і проводити перерахунок сум податку за ставками 15(17)% за новими правилами.
— Хто звільняється від обов’яз-кового подання річної декларації?
— Неповнолітні або недієздатні, які перебувають на повному утриманні інших осіб та (або) держави станом на кінець звітного податкового року. Можуть не подавати декларацій також ті, хто перебуває під арештом, затриманий, засуджений до позбавлення волі, перебуває у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного терміну подання декларації, у розшуку, на строковій військовій службі.
— Які громадяни мають право на податкову знижку?
— Декларацію також можуть подати громадяни, які мають право на податкову знижку.
Податкова знижка — це сума витрат, на яку фізична особа може зменшити свій загальний річний оподатковуваний дохід, завдяки чому зменшується її зобов’язання з податку з доходів. До податкової знижки включаються фактично понесені витрати: підтверджені платником відповідними платіжними та розрахунковими документами — квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця. Ці витрати такі: частина суми відсотків, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом; сума коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям; сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення; сума витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення; сума витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше, ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік; сума витрат платника податку на оплату вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов’язаних з усиновленням дитини; сума коштів, сплачених платником податку у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платнику податку; сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, зокрема на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та відсотків за ним.
— У які терміни подається декларація?
— Наказом Міндоходів України від 11.12.2013 р. №793 затверджено нову податкову декларацію про майновий стан і доходи та інструкції щодо її заповнення. Подається декларація до податкової інспекції за місцем реєстрації платника податку, який заповнює її самостійно або це може зробити нотаріально уповноважена ним особа. За неповнолітніх дітей декларацію подають опікуни або піклувальники. У 2014-му декларацію слід подати до 1 травня, для податкової знижки — до кінця року.
— Коли необхідно сплатити суму податку, донараховану податковою інспекцією за річною декларацією про майновий стан і доходи?
— Відповідно до п. 179.7 ст. 179 Податкового кодексу фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним декларації.
— Як і коли можна отримати зайво сплачений податок?
— Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його рахунок, відкритий у будь-якому банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої декларації.
— У який спосіб громадяни можуть подати декларацію?
— Податкова декларація подається до контролюючого органу особисто платником або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством. При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за 10 днів до закінчення граничного терміну подання декларації (травня звітного року), а при поданні в електрон-ній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін. В електрон-ній формі платники податків можуть подати податкову декларацію до контролюючих органів засобами електронної пошти через інформаційний портал Міндоходів.
Для подання податкових декларацій в електронній формі у режимі реального часу платнику податків необхідно: отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається акредитованим центром сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів; завантажити з сайту акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення “Програмний комплекс користувача ЦСК”, встановити його на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача; авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.
Детальніше про подання звітності в електронному вигляді можна дізнатися на веб-порталі Міндоходів minrd.gov.ua або в акредитованому центрі сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту.
Адреса, за якою ви зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи та використати своє право на податкову знижку: м. Хмельницький, вул. Театральна, 12, каб. 212. Телефон для довідок 70-17-13.
За інформацією прес-служби ДПІ у м. Хмельницьком