В рамках Угоди про поріднення міст Хмельницького та Модесто нещодавно в штаті Каліфорнія побувала делегація з шести учнів і студентів, а це Сергій Ратич, Назарій Паламар, Петро Ящук, Христина Кащук, Катерина Черніюк, Ольга Матвійчук, яких супроводжувала головний спеціаліст відділу інвестицій та енергозбереження департаменту економіки Хмельницької міської ради Олена Поліщук.
В рамках Угоди про поріднення міст Хмельницького та Модесто нещодавно в штаті Каліфорнія побувала делегація з шести учнів і студентів, а це Сергій Ратич, Назарій Паламар, Петро Ящук, Христина Кащук, Катерина Черніюк, Ольга Матвійчук, яких супроводжувала головний спеціаліст відділу інвестицій та енергозбереження департаменту економіки Хмельницької міської ради Олена Поліщук.
Після 16-годинного перельоту з пересадками в Амстердамі, Лос-Анджелесі та Сан-Франциско, юні посланці з Хмельницького прибули в американське місто Модесто штату Каліфорнія. Делегацію зустрічав заступник міського голови Девід Гір. У вересні цього року посадовець був у складі американської делегації, яка брала участь у святкуванні Дня міста Хмельницького. Разом з ним були також п’ять сімей, у яких діти мали проживати. Всі ці люди зробили дуже багато для свого рідного міста в плані розширення міжнародного співробітництва і налагодження дружніх стосунків з містами-побратимами.
“Програма перебування хмельницької делегації в Модесто була досить насиченою, — розповіла після поїздки Олена Поліщук. — Вона включала ознайомлення з американською системою освіти — на це робився найбільший наголос, історією та культурою, визначними місцями міста і штату. Вже наступного дня ми завітали в один із місцевих коледжів, в якому навчається молодь після закінчення загальноосвітньої школи. Тут студенти не лише адаптуються до самостійного життя, а й здобувають глибокі знання в тій сфері, яку обрали. Спеціалізація коледжу досить багатопрофільна: сільське господарство, медицина, вивчення мов, бізнес, природничі науки тощо. Велике враження справило ознайомлення з корпусом, де студенти набувають знання в галузі медицини. Значна кількість годин тут відводиться не теорії, а практичним заняттям. Цікаво було спостерігати за їх організацією. Майбутні медбрати та медсестри працюють з манекенами, які підключені до моніторів. Тому кожна здійснена маніпуляція одразу відображається на екрані, як і оцінка знань та вмінь.
Щодо корпусу, де студенти освоюють знання з сільського господарства, рослинництва і тваринництва, то він нагадував міні-ферми та міні-поля. Тут вирощують різні види рослин та тварин, засвоюють інформацію про те, як розводити ці види, доглядати, отримувати високу врожайність чи продуктивність. Продукцію, яку вирощують студенти, реалізують, а кошти йдуть на потреби закладу. Таким чином, студенти одразу бачать результати своєї праці й усвідомлюють, що глибокі знання їм потрібні в майбутньому”.
Хмельничанам показали міжнародний корпус, де навчаються студенти з Азії, Мексики та Європи. Навчання для іноземців платне — від 6 тисяч доларів за семестр. На відміну від навчальних закладів України, студенти мають право обирати для вивчення ті предмети, які їх цікавлять. Дізналися також, що користування книгами — досить недешеве. Буває, що один підручник обходиться в 100 доларів. Але є онлайн-бібліотеки, де користування книгами дешевше, хоча й не безкоштовне. Студенти пишуть наукові роботи, причому оцінюється власна думка з приводу проблеми, яка досліджується. Як розповіли студенти коледжу, досить багато часу вони проводять не лише в бібліотеках та практичних лабораторіях, а й займаються самовдосконаленням. Зокрема грають у найрізноманітніші види спорту — боулінг, гольф, відвідують різні гуртки…
Девід Гір провів для українців ознайомчу екскурсію містом. Разом побували в центральній міській бібліотеці, яка налічує понад 300 тисяч книг. Там їм показали і книгу про Хмельниччину — подарунок однієї з хмельницьких делегацій. Також велике враження справили відвідини садиби роду Маккенрі з експозиціями речей, які оточували знамените сімейство. В музеї Модесто — експозиції побуту й культури попередніх поколінь — американських індіанців, які першими населяли місто, а також сучасність — великі корпорації та підприємства, що працюють на його території. Хвилюючим моментом була зустріч з мером міста Гаррадом Маршем. На офіційному прийомі у мерії хмельничани вручили йому прапор Хмельницького та сувеніри з українською символікою. Кожен студент та учень розповів про себе, свій навчальний заклад, улюблене заняття. Приємною несподіванкою став сувенір з петриківським розписом на столі в пана мера (у Модесто сім міст-побратимів!). “У Гаррада Марша ми мали нагоду запитати, — ділиться Олена Поліщук, — чим живе місто, які проблеми долає. А він розповів, що, як і інші американські міста, нині переймається рівнем злочинності та безробіття (складає 6%). Не менш важливо те, як виглядає місто. Наразі там ведуть боротьбу з графіті”. У відповідь на запитання, як налагодити між нашими містами кооперацію, мер зауважив, що є спільні точки, які можна взяти за основу майбутньої поглибленої співпраці. Це, насамперед, сільськогосподарська галузь.
Згодом хмельничанам організували поїздку на фабрики з виробництва оливкової олії та фісташок, ознайомили з процесом переробки сировини та виробництвом готової продукції. Під час візиту наші представники відвідали старовинне місто Сакраменто — столицю Каліфорнії. Тут оглянули будівлю Капітолію, де відбуваються засідання влади, ознайомилися з системою місцевого самоврядування штату, побували в зеленій та червоній залах, перейнялися духом тієї відповідальності перед громадянами, на благо яких тут ухвалюють різні рішення.
Поїздку до сонячного Сан-Франциско здійснювали на пароплаві. Побачили славнозвісні Золоті Ворота (міст), в’язницю Алькатрас, відвідали лісовий заповідник Калаварес, національний парк Йосеміті, ковбойські міста Колумбія і Оукдейл. Місцевий університет Станіслаус найбільше запам’ятався великою територією і тим, як вона дбайливо доглянута. Тут парк з різноманітними видами дерев, водоспад, водоплавна птиця, футбольні та волейбольні поля. Студенти проживають у нових зручних гуртожитках, з сучасними меблями та обладнанням для кухонь. На території є плавальний басейн, який можна безкоштовно відвідувати, велосипеди, аби покататися, тренажерний і тенісний зали. 24 години на добу до послуг студентів їх викладачі. З будь-якою проблемою можна звернутися в офіс підтримки діяльності студентів, де їх чекає реальна допомога, аби швидше адаптуватися до навчання та життя.
Досить цікаво було побувати у двох місцевих школах — державній та приватній елітній. У державній школі діти навчаються безкоштовно і батьки дають їм кишенькові гроші лише на обід. У приватній навчання досить недешеве, тут навчаються діти з заможних родин. Після закінчення елітної школи діти пишуть резюме і мають право вступати не в коледж, а одразу у престижні вузи. В школі заведено суворі правила поведінки, прописані в щоденниках учнів. Дрес-код чітко дотримується з понеділка по четвер, а в п’ятницю дозволяється одягатися за власним уподобанням. Дещо незвичним для хмельничан було проведення навчальних занять, які вони відвідали в місцевих школах. Наприклад, урок історії відбувався у вигляді дискусії. Перед заняттям дітям дали опрацювати статті з кількох джерел на одну тему, а потім вони висловлювали свою думку. Учні поводилися досить вільно, могли ходити по класу, спілкуватися з викладачем. Розповідь про те, як проходять навчальні заняття в українській школі, в свою чергу, вразила американців. Вони дивувалися кількості обов’язкових предметів, які наші діти вивчають, обсягу матеріалу, який освоюють, особливо історичних дат, формул і т.д. “Є деякі відмінності в роботі американських та українських викладачів, рівні використання електронних засобів навчання, — розповідає керівник хмельницької делегації. — Але система навчання в Україні дає вищий рівень знань наших учнів порівняно з іноземними школярами”.
Незабутнім моментом було вручення членам делегації на засіданні міської ради пам’ятних грамот за внесок у поглиблення та вдосконалення дружніх відносин між Модесто і Хмельницьким. Юні представники нашого міста не лише отримали незабутні враження від подорожі в Америку, вивчили історію й культуру міста-побратима Модесто. Вони знайшли за океаном нових друзів, яким розповіли про свою країну, про рідний Хмельницький, запросивши їх у гості.
“Особлива дяка всім, хто організував нам перебування в Модесто, хто про нас дбав і піклувався. Це наші нові родини, в яких ми проживали. Ми постійно відчували щирість і турботу своїх нових друзів. Вони допомогли адаптуватися, а у вихідні організовували різні пізнавально-розважальні заходи. Для своїх нових родин ми готували смажену картоплю, частували борщем та дерунами, на згадку залишили рецепти смачних українських страв, розповіли про народні традиції й побут, співали, — завершує розповідь Олена Поліщук. — Тепер чекатимемо своїх друзів у гості. Постараємося для них створити також максимум комфорту, аби поїздка їм запам’яталася, як і нам, назавжди”.
Завдяки американському візиту посланці Хмельницького змогли побачити багато цікавого, краще пізнати країну та місто-побратим. А ще зробити для себе висновок, що у світі немає нічого ціннішого за справжні людські стосунки.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК