Як ми вже повідомляли, минулої п’ятниці у центрі соціально-економічного моніторингу газети “Проскурів” відбулася прес-конференція представників адвокатської спільноти краю з числа так званих “неперереєстрованих” правозахисників на чолі з головою Ради адвокатів області, відомим українським адвокатом Кларою Маргулян.
Як ми вже повідомляли, минулої п’ятниці у центрі соціально-економічного моніторингу газети “Проскурів” відбулася прес-конференція представників адвокатської спільноти краю з числа так званих “неперереєстрованих” правозахисників на чолі з головою Ради адвокатів області, відомим українським адвокатом Кларою Маргулян.
Мету цією зустрічі з представниками преси вони окреслили своїми прагненнями донести до ширшої громадськості інформацію про ті непрості процеси, що відбуваються в середовищі адвокатів України та нашого краю зокрема. Зазначимо, що ця прес-конференція відбувалася якраз напередодні конференції, скажемо так, “перереєстрованих” 179 адвокатів, що в суботу обирала нове керівництво адвокатського самоврядування з ініціативи, а радше під тиском Ради Національної асоціації адвокатів України (НААУ), залишивши поки що за бортом цієї конференції, по суті, 664 своїх колег-адвокатів, які працюють нині в нашій області. Декілька тижнів тому група адвокатів на чолі з Кларою Маргулян звернулася з позовом до суду, аби той призупинив проведення згаданої конференції з огляду на те, що її оргкомітетом порушено право на участь в адвокатському самоврядуванні більшості правозахисників краю, проте суд відмовив у цьому позові, оскільки судді нібито не побачили таких порушень. І це при тому, що нині відсутність в адвокатському реєстрі більшості адвокатів області стала грубим порушенням ст. 59 Конституції України, яка забезпечує їх право на адвокатську діяльність, як і порушено ст. 45 п. 6 та ст. 17 Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” в порядку обліку Єдиного реєстру адвокатів.
Про все це детально говорили з журналістами Клара Маргулян, її колеги Петро Саєнко, Валерій Дацьків та інші, наголошуючи, що всі ці неправові дії Ради НААУ стали заразом і посяганням на права і свободи громадян, яких нині позбавляють права на повноцінний адвокатський захист.
У свою чергу представники преси висловлювали своє здивування, що у цій ситуації більшість адвокатів краю і самі потребують правового захисту, адже добре розуміють, що в українських судах усі згадані позови на відстоювання їхніх прав нині приречені, на що Клара Маргулян зауважила, що вони свідомо пройдуть цей шлях у вітчизняних судах аж до Європейського.
“Усе це нонсенс не лише з правової точки зору, — заявив Петро Саєнко, — адже якщо дійшло до подібного тиску на адвокатуру, то в нашій державі права не існує, бо навіть адвокат не в силі себе захистити. Проте ми, тобто ті адвокати, які сповідують професійні принципи, не підемо незаконним шляхом, а будемо відстоювати свої права до кінця”.
Що ж до перспектив на залагодження цього справді принципового конфлікту в адвокатурі України та краю, то прогнози нині важко давати. Не дала на нього відповіді і суботня конференція отих 179 “перереєстрованих” адвокатів, яка проходила знову чомусь під охороною і без будь-яких обговорень на безальтернативній основі, обравши головою своєї Ради Наталю Вагіну. Збори ж представників 664 адвокатів, яких представляли 89 правозахисників, проходили у відкритому режимі з дотриманням усіх процедур, на них відбулася принципова дискусія, результатом якої став лист-звернення до Ради Європи.
Словом, у цій історії “далі буде”, а ми попросили прокоментувати ці події Клару Маргулян.
“Ми вирішили звернутися до Ради Європи, — сказала вона, — з огляду на те, що йдеться про дуже важливу проблему, яка торкається засадничих конституційних прав українських громадян. Напередодні подібне звернення було направлене і до Конституційного Суду України. Наголошу, що, зокрема, у питанні перебування у Єдиному реєстрі адвокатів України керівники Ради НААУ пішли на відверте порушення Закону “Про адвокатуру і адвокатську діяльність”, як, зрештою, і в ряді інших випадків також.
Уже шкодую, що ті наші колеги, котрі з якихось міркувань не зважають на вимоги цього Закону, не проявляють належної принциповості у відстоюванні його букви щодо власної професійної діяльності та адвокатського самоврядування, адже вони покликані захищати наших громадян, мабуть-таки, у складніших ситуаціях. Про демократію в цивілізовану світі судять, як відомо, за рівнем принциповості та правової культури, насамперед, в адвокатурі…”
В.СІВАЧ