Соціум

Неминуще і сьогодення (До вручення премії імені Людмили Мазур)

14 років поспіль в обласному художньому музеї триває проект з присудження премії імені Людмили Мазур (на фото). Проект набув усталеної, перевіреної часом форми: проведення конкурсу дитячої творчості і, як його апогей, — урочисте вручення відзнак переможцям.

14 років поспіль в обласному художньому музеї триває проект з присудження премії імені Людмили Мазур (на фото). Проект набув усталеної, перевіреної часом форми: проведення конкурсу дитячої творчості і, як його апогей, — урочисте вручення відзнак переможцям.

Роки віддаляють від нас живий образ Людмили, підносять особистість до міфу. Великою мірою тому сприяють твори мисткині, в яких закарбовані міфічні, казкові образи, природні явища, смисли теперішнього буття, відтворені стародавніми “рунами”. Нині ми лише наближаємось до розуміння тих смислів, явищ. А вона ж відчувала їх, роздумувала над ними і втілювала десятиліття тому. На жаль, по 13 роках відходу мисткині у горні світи глибина її послань ще не вповні пізнана. Так, Людмила Мазур — унікальне явище в українській образотворчості. Тим більш це важливо для хмельничан, бо вона жила й творила тут, у нашому місті. Гадається, з роками її ім’я стане культурним брендом Хмельниччини. Нині ж на цей бренд працює премія імені мисткині “Подільська палітра”, далекоглядно заснована колективом редакції газети “Проскурів”.
…А між тим дитячі пальчики олівцем, пензлем, ниткою виводять свої перші, але головні, найкращі, найгеніальніші (в розумінні батьків) твори. З власними образами-мріями, фантазіями, уявами, видіннями… Так шкода, що часом у ці щирі, наївні поробки втручається рука досвідченого викладача.
Компетентне журі помічає такі виправлення, підказки, що, на його думку, знижують творчу, особистісну вартість малюнка. Адже головним критерієм визначення твору-переможця є вимога — вміння автора передати в матеріалі власні рефлексії, своє бачення світу довкола.
Саме такі якості розгледіло журі в роботах Анни Будовіцької з Кам’янця-Подільського, Надії Дзюм зі Староконстянтинова, Олександри Цісельської з Ізяслава, Дмитра Чорного та Марії Павлуцької з Хмельницького, Анастасії Ситник з Нетішина, Ольги Кирищук з Володимира-Волинського, які стали лауреатами, а роботи Олі Поліщук з Хмельницької ДШМ були відзначені спеціальним призом.
Знані художники Микола Мазур, Михайло Андрійчук, Олександр Гуменчук оцінили й малюнки Романа Олійника, Каті Водяної, Вадима Кухарука з Хмельницької ДШМ “Райдуга”. Треба сказати, що “Райдуга” подивувала і кількістю, і рівнем поданих на конкурс робіт. Увагу привернула й пластилінова пластика, розпис вихованок творчої майстерні “Первоцвіт” з Волочиська Анастасії Близнюк, Вікторії Карун, паперовитинання Каті Мартинкової, Божени Гуцул з Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. Їх творчість сприймається як певна інновація в цьому виді мистецтва. Не обійтися без теплих слів на адресу колективу цієї школи, бо найбільшу кількість лауреатів за час існування проекту дав саме цей заклад.
Втішає й широка географія представництва дитячої творчості. Цього року з найвіддаленіших куточків області до музею було доправлено чимало дитячих малюнків. Шкода, що куці газетні шпальти не вмістять 135 імен учасників конкурсу, які хотілося б назвати.
Втім музейну експозицію, де розміщено твори всіх конкурсантів, можна оглянути з 15 до 27 листопада в обласному художньому музеї, а розділити свято переможців запрошуємо 21 листопада на 15.00.
Галина ГІРНИК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *